Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koszary ułańskie w Kraśniku nie zostaną zburzone. Jest decyzja konserwatora. Zobacz zdjęcia obiektu

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Na murach budynków przy ul. Kopernika w Kraśniku wydrapane są podpisy żołnierzy 24. Pułku Ułanów
Na murach budynków przy ul. Kopernika w Kraśniku wydrapane są podpisy żołnierzy 24. Pułku Ułanów fot. Katarzyna Puczyńska
- Stajnie, wzniesione ponad sto lat temu jeszcze na potrzeby Kozaków, a następnie służące krótko 7 pułk ułanów i przez aż 17 kolejnych lat 24 pułk ułanów, są już zabytkami indywidualnie chronionymi przez konserwatora - z dumą oznajmia dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, który podkreśla, że dzięki temu obiekty nie mogą zostać zburzone. Na ich miejscu miał powstać supermarket. Co teraz?

Częściowo użytkowane dziś baraki przy ul. Kopernika 3 to pozostałość po carskich koszarach z II poł. XIX w. Budynki wcześniej nie były chronione przez konserwatora i nie uwzględniał ich także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Kraśnik.

Obiekt należący do niemieckiej Grupy SALLER, która jest właścicielem m.in. marketu Carrefour w Kraśniku, miał zostać zburzony i zmieniony na sklep.

- Według mojej wiedzy zakup, a następnie rozbiórka baraku pułkowego przy ul. Kopernika 3, miała na celu budowę w jego miejscu kolejnego, podobnego centrum handlowego, które z dotychczasowym połączone byłoby zadaszonym przejściem, być może podobnym do przejścia zawieszonego nad ulicą i łączącego dwie powstałe w różnym czasie części kompleksu Galerii Olimp w Lublinie – wyjaśnia dr Dominik Szulc Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

W październiku do wojewódzkiego konserwatora wpłynął wniosek o objęcie stajni ochroną. Został on rozpatrzony pozytywnie.

- Budynek na działce nr 390/11 posiada wartość historyczną, naukową i artystyczną – pisze w uzasadnieniu decyzji o wpisie dawnych stajni do ewidencji zabytków dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Konserwator podkreśla, że zarówno ich oryginalna architektura jak i zachowane na murach podpisy stacjonujących tam ułanów wymagają ochrony.

Czy zabytkowe koszary w Kraśniku zamienią się w sklep?

Wpisanie budynku do ewidencji zabytków nie oznacza jednak, że obiekt handlowy w tym miejscu nie powstanie. Zdaniem Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego jest to wciąż możliwe, przy zachowaniu oryginalnej architektury budynków i zaadoptowaniu go na potrzeby sklepu.

- Mamy takie przykłady chociażby w Berezie Kartuskiej na Białorusi. Budynek dawnych koszar został tam wyremontowany i powstał w nim market – wyjaśnia Szulc i dodaje, że obecnie priorytetem jest zaimpregnowanie napisów na elewacji, ochrona więźby dachowej i zasłonienie okien. Budynek jest w dobry stanie technicznym.

Koszary ułanów w Kraśniku

Koszary przy ul. Kopernika mają duże znaczenie dla poznania historii Kraśnika.

- Dawna stajnia jest elementem krajobrazu kulturowego miasta, wpisanym w jego historię – podkreśla w uzasadnieniu decyzji o wpisie dawnych stajni do ewidencji zabytków dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W latach 1915-1918 w budynkach stacjonowały siły austro-węgierskie. Następnie były one do 1921 r. siedzibą 7. Pułku Ułanów Lubelskich, a w latach 1922-39 24. Pułku Ułanów.

Podczas okupacji niemieckiej w barakach mieściły się koszary niemieckie i obóz jeniecki.

Wojsko Polskie użytkowało koszary jeszcze do 1947 r. Później teren przekazano Radzie Narodowej z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe oraz usługi.

Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia koszar czyli stajni ułańskiej w Kraśniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto