Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe upamiętnienie w Kraśniku. Miasto uczci pamięć płk. Rudolfa Langa. Sprawdź, planowaną lokalizację

Katarzyna Puczyńska
fot. udostępnione przez Społecznego Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnik
Płk. Rudolf Lang, pierwszy dowódcy 24. Pułku Ułanów, któremu zawdzięczamy sprowadzenie tej jednostki do Kraśnika zostanie upamiętniony. To inicjatywa szkoły i opiekuna zabytków.

Szkoła Społeczna im. 24 Pułku Ułanów KTE w Kraśniku oraz Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik dr Dominik Szulc postanowili upamiętnić osobę płk. Langa.

W planach jest zasadzenie drzewka i zamieszczenie tablicy pamiątkowej osadzonej na kamieniu.

- Uzyskaliśmy już zgodę Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza na włączenie drzewka do grupy Drzew Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i użycie stosownego logotypu. Drzewko zostanie posadzone w ziemi, którą w 2019 r. przywiozłem z Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni, gdzie spoczywa Lang - opisuje dr Dominik Szulc.

Wniosek o upamiętnienie pułkownika został złożony do Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Projekt realizowany jest przy wsparciu posła Kazimierza Chomy oraz władz miasta.

- Dzięki wsparciu Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka mamy nadzieję odsłonić upamiętnienie w miejscu reprezentacyjnym w Kraśniku, być może w Parku Leśnym w sąsiedztwie Szkoły - dodaje Dr Dominik Szulc.

Wstępnie uroczystość odsłonięcia tablicy oraz posadzenia drzewka planowane jest na wrzesień.

Przypnijmy, że w lipcu 2020 r. przypada 100. rocznica powstania pułku. Z tej okazji Muzeum Lubelskie przygotowuje nowe Muzeum 24. Pułku Ułanów.

Płk Rudolf Lang zapisał się w historii miasta

Węgier z pochodzenia płk. Rudolf Lang, walczył dla polskiej armii. Był współtwórcą polskiej kawalerii dywizyjnej w 1920 r., a także pierwszym dowódcą 24. Pułku Ułanów w latach 1921-1928.

- Pułkownikowi zawdzięczamy sprowadzenie jednostki do Kraśnika w 1922 r. To on wbijał wraz z Marszałkiem Piłsudskim srebrne gwoździe w drzewiec sztandaru pułkowego 3 maja 1923 r. - wylicza dr Dominik Szulc.

Związek Sowiecki skazał płk Langa na śmierć. Został on zamordowany na początku maja 1940 r. w więzieniu wewnętrznym NKWD w Kijowie.

Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik informuje także, że oprócz zorganizowania upamiętnienia dla pierwszego dowódcy 24 Pułku Ułanów przygotował także wniosek o pośmiertne awansowanie płk. Langa do stopnia generała brygady WP.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto