Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślady historii w Kraśniku. Na ścianach budynku znaleziono podpisy żołnierzy 24. Pułku Ułanów

Katarzyna Puczyńska
fot. Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik
- Na ścianie garażu dobudowanego do dawnych koszar wojskowych zachowało się kilkadziesiąt podpisów żołnierzy z 24. Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku - informuje dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik. To imiona, nazwiska i daty żołnierzy z lat 1922-1939.

Wydrapane na ceglanej ścianie garażu przy ul. Kopernika w Kraśniku napisy zachowały się w rożnym stanie. Cześć widoczna jest jedynie we fragmentach.

Na ich ślad natrafił podczas prac porządkowych właściciel garażu, który świadomy ich wartości historycznej poinformował Społecznego Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnik.

- Dzięki uprzejmości właściciela garażu mogłem zajrzeć do jego środka i przekonać się o istnieniu na jego "koszarowych" ścianach napisów w postaci imion, nazwisk i dat, takich jak np. GAZDA, PITUCH, 1 X (?) 1933 R., BACZYŃSKI, OLESZKO - mówi dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik.

Podobne napisy można zaobserwować na zewnętrznych, nieotynkowanych murach dwóch budynków koszarowych, wzniesionych jeszcze dla kawalerii carskiej w 1912 r.
Uwagę zwracają wyraźne podpisy m.in. „OSAIKOWSKI D[nia] 28 W[rześnia] 1925 R.”, czy „KPR. (kapral) OŻÓG 1931 R.”.

W ubiegłym roku Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik podjął inicjatywę ochrony tych budynków.

- Ważne, by zachować ściany w tym stanie co są obecnie, by nie zostały otynkowane - podkreśla dr Dominik Szulc. Historyk zapewnia, że poruszy ten temat podczas rozmów z władzami miasta. O wpisie do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta decyduje burmistrz.

Warto przypomnieć, że 6 lipca kraśniczanie będą obchodzić stulecie 24. Pułku Ułanów, a już we wrześniu wszystkie pamiątki związane z działalnością pułku na ziemi kraśnickiej zostaną wyeksponowane w nowym budynku muzeum.

Miasto planuje także upamiętnienie płk. Rudolfa Langa, pierwszego dowódcy 24. Pułku Ułanów, który sprowadził tę jednostkę do Kraśnika. Przewidziano m.in. zasadzenie drzewa i zamieszczenie tablicy pamiątkowej osadzonej na kamieniu.

Czytaj także:

Podczas prac w garażu właściciel znalazł także łuskę karabinową.

- Jeszcze nie rozszyfrowałem skrótów umieszczonych na spłonce, łuska jest jednak nieco dłuższa aniżeli inne, które znam, zaś widoczne na niej wzdłużne wgłębienia znamionują łuskę treningową lub szkolną używaną m.in. w armii radzieckiej i Ludowym WP - dodaje Dominik Szulc.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto