Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze miasta planują utworzenie Kraśnickiego Parku Przemysłowego. Trwa ustalanie lokalizacji

Katarzyna Puczyńska
materiały Urzędu Miasta w Kraśniku
Kraśnicki Park Przemysłowy ma zapewnić nowe miejsca pracy i rozwój przemysłowy. Inwestycja władz miasta planowana jest na terenach położonych w okolicy Fabryki Łożysk Tocznych. Burmistrz zapewnia, że nie ucierpi na tym kontekst historyczny tego miejsca.

- Kraśnicki Park Przemysłowy to projekt długookresowy, do jego realizacji niezbędne są liczne pozwolenia i zgody oraz zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Zdajemy sobie również sprawę z kontekstu historycznego związanego z częścią tego terenem, która użytkowana była przez okupanta niemieckiego i gdzie wykorzystywano pracę przymusową więźniów - podkreśla burmistrz Wojciech Wilk.

Chodzi o nieruchomości o powierzchni ponad 75 ha, położonych w okolicy Fabryki Łożysk Tocznych. Na tych terenach znajdował się obóz pracy Budzyń.

- Są tu pozostałości naziemne i podziemne po obozie - wyjaśnia Dominik Szulc Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, który podkreśla konieczność ochrony tego miejsca - Miasto zaoferowało, by w miejscu, w którym wiemy o położeniu mogiły, Parku Przemysłowego nie było. Teren ten zostałby uporządkowany, a w przyszłości upamiętniony.

Władze miasta biorą pod uwagę także drugą lokalizację - teren po byłej jednostce wojskowej przy ul. Lubelskiej.

- Jest on również brany pod uwagę, ale tu jest więcej niewiadomych, ze względu na ciągnącą się od wielu lat sprawę nielegalnej wycinki drzew. Decyzja dotycząca odszkodowania dla miasta za wycinkę jest związana z rozstrzygnięciem sprawy karnej. W najbliższych dniach wystąpimy ponownie z zapytaniem i od odpowiedzi będą zależały dalsze kroki miasta dotyczące terenu dawnej jednostki. W ubiegłym roku sprawa karna jeszcze nie była rozstrzygnięta - wyjaśnia burmistrz.

Kraśnicki Park Przemysłowy

W ramach Parku Przemysłowego miałby powstać Inkubator Przedsiębiorczości oraz obiekty pod działalność produkcyjną i usługową.

- Kraśnik dysponowałby pełną ofertą inwestycyjną w postaci uzbrojonych gruntów, rozwiązań prawnych i organizacyjnych – mówi burmistrz Wilk.

Działki należą do Skarbu Państwa. Burmistrz Wojciech Wilk wystąpił do starosty Andrzeja Rolli z wnioskiem o sprzedaż miastu nieruchomości. Następnie zgodnie z przepisami starosta występuje do wojewody o wydanie zgody na sprzedaż.

- Obecnie trwa sprawdzanie statusu działek, którymi miasto jest zainteresowane - mówi starosta Andrzej Rolla.

Jak informują władze miasta prowadzone są rozmowy na temat tego projektu z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Wisłosan.

Utworzenie Parku Przemysłowego pozwoliłoby na zwiększenie terenów inwestycyjnych z obecnych 20 ha, z czego 8 ha jest zagospodarowanych (strefa na Budzyniu), do 95 ha w pierwszym etapie, a nawet około 180 ha w kolejnym, otworzyłoby miasto na dużych inwestorów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto