18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki jest stan środowiska na terenie powiatu kraśnickiego?

SM
sxc.hu
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie sprawdził, jaki jest stan środowiska na terenie powiatu kraśnickiego. Nieodpowiednie magazynowanie odpadów przy ul. Kolejowej przez firmę EKOSCARP, brak realizacji poboru prób ścieków do badań analitycznych w KPWiK-u, nieprzestrzeganie wymogów dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w PDiO - to tylko niektóre uchybienia, jakich dopatrzył się WIOŚ.

WIOŚ opracował informację w oparciu o wyniki działalności kontrolnej i pomiarowej prowadzonej w latach 2010 - 2011. W 2010r. w 26 zakładach przeprowadzono 27 kontroli, w tym 6 interwencyjnych oraz 2 w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom.

Kontrole w 14 jednostkach wykazały, że nie realizowano wymogów ochrony środowiska określonych w obowiązujących przepisach. Uchybień i nieprawidłowości dopatrzono się m.in. w OSM w Opolu Lubelskim - Zakładzie Produkcyjnym w Kraśniku, Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Urzędowie, Zespole Cegielnianym s.c Gąska Andrzej, Gąska Elżbieta w Kraśniku i dotyczyły nieprzestrzegania wymogów wynikających z ustawy o prawie wodnym. Z kolei w Kraśnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Kraśniku, a także w ZGK w Urzędowie dopatrzono się braku realizacji obowiązku poboru ścieków do badań analitycznych w regularnych odstępach czasu (co jest sprzeczne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 24 lipca 2006r. ws. warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz ws. substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego).

Nieprawidłowości stwierdzono również w Zakładzie Produkcji Cegły S. Zdyb w Wilkołazie, Cegielni "Trojanwscy" s.c. w Spławach II, Zespole Cegielnianym s.c. Gąska Andrzej i Gąska Elżbieta w Kraśniku. Dotyczyły nieprowadzenia okresowych pomiarów wielkości emisji hałasu do środowiska, co stanowi naruszenie prawa.

Brak uregulowanego stanu formalnoprawnego w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami wykazano w ZOZ Szpitalu Rejonowym w Kraśniku, a także m.in. w stacji demontażu pojazdów Złom - Wtór Zbigniewa Toporowskiego przy ul. Kolejowej w Kraśniku.

Ponadto uchybienia dotyczyły kraśnickiego Przedsiębiorstwa Drogowego i Oczyszczania, gdzie dopatrzono się nieprzestrzegania przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

W związku z nieprawidłowościami WIOŚ 14 podmiotom postanowił wydać zarządzenia pokontrolne nakładające obowiązki usunięcia uchybień w zakresie ochrony środowiska w ustalonych terminach. Wymierzono w sumie 4 mandaty karne. Ponadto wydano decyzje ustalające wymiar kary pieniężnej dla DPS w Popkowicach za przekroczenie określonych w pozwoleniach warunków w odprowadzanych ściekach oraz dla MEGA SORT w Annopolu (kontrola z 2009r.) za przekroczenie określonego w decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu.

Z kolei w pierwszym półroczu br. WIOŚ przeprowadził 19 kontroli, w tym 6 interwencyjnych w 18 zakładach na terenie powiatu kraśnickiego. W 4 jednostkach nie realizowano wymogów ochrony środowiska w obowiązujących przepisach. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. Zakładów Metalowych w Kraśniku, gdzie sporządzono niezgodnie z rzeczywistym stanem sprawozdania do marszałka województwa przedstawiającego dane o rodzajach i ilości odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi.

W firmie MICAR dopatrzono się prowadzenia demontażu pojazdów poza instalacjami spełniającymi min. wymagania. Ponadto w sklepie należącym do "Społem" wykryto przekroczenie wielkości emisji hałasu emitowanego do środowiska w porze nocnej z obiektu sklepu spożywczego nr 27.

WIOŚ w tych przypadkach także wydał zarządzenia pokontrolne nakładające obowiązki usunięcia uchybień w zakresie ochrony środowiska w ustalonych terminach. Wszczęto także dwa postępowania administracyjne w celu wymierzenia kary pieniężnej. Dotyczą one firmy MICAR (na podstawie artykułu o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji) oraz firmy EKOSCARP. W ostatniej z wymienionych firm WIOŚ przeprowadził kontrolę interwencyjną, która była połączona z poborem do badań prób: odpadu, gleby i powietrza. Kontrola wykazała, że odpady gromadzone na placu przy ul. Kolejowej są magazynowane w sposób niezgodny z zapisami decyzji zezwalającej na zbiórkę i transport odpadów. Więcej o tym problemie można znaleźć pod adresem: Kraśnik: Opary wydobywają się nad składowiskiem śmieci przy Kolejowej i Wywieziono aluminiowe odpady ze składowiska przy Kolejowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto