Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Kraśniku? Straż Miejska interweniuje w sprawie zanieczyszczeń powietrza

Katarzyna Puczyńska
Smog w woj. lubelskim staje się coraz większym problemem. Straż Miejska w Kraśniku otrzymuje wiele zgłoszeń dotyczących łamania przepisów o ochronie środowiska i celowym zanieczyszczaniu powietrza poprzez spalanie w piecach szkodliwych odpadów.

Mieszkańcy coraz częściej alarmują Straż Miejską o szkodliwym dymie i zanieczyszczaniu powietrza. O jednej z takich sytuacji poinformowała nas mieszkanka Kraśnika.

- Zostawiłam w domu otwarte okno, po kilku minutach mieszkanie było tak zadymione, że nie sposób było wywietrzyć tego brzydkiego zapachu. Zadzwoniłam do Straży Miejskiej z prośbą o interwencję - opowiada nam Czytelniczka z Kraśnika.

Strażnicy miejscy dysponują upoważnieniami wydanymi przez burmistrza miasta na podstawie przepisów ustawowych, zgodnie z którymi Straż Miejska może prowadzić kontrolę dotyczącą m.in. rodzaju paliwa używanego do ogrzewania pomieszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem spalania odpadów i innych niedozwolonych substancji.

- Od stycznia br. do chwili obecnej strażnicy stwierdzili 24 przypadki termicznego przekształcania odpadów, co zgodnie z ustawą o odpadach może skutkować mandatem do 500 zł lub grzywną w postępowaniu sądowym do kwoty 5 tys. zł. - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Kraśniku Ryszard Rafalski.

Podczas tegorocznych interwencji strażnicy zdecydowali się jedynie na pouczenie kontrolowanego mieszkańca i przekazanie informacji o zasadach segregacji odpadów oraz palenia w piecach.

Jak wyjaśnia komendant Rafalski stwierdzone przypadki nie dotyczą tylko nieprawidłowości związanych z ogrzewaniem domów, ale często ze spalaniem niedozwolonych odpadów na terenie otwartym: na działkach, w ogrodach.

Czym można bezpiecznie i legalnie palić w piecach?

Na pewno drewnem (surowym, pozbawionym chemikaliów), papierem (pod warunkiem, że nie są to kolorowe gazety), ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi i węglem kamiennym dobrej jakości.

- Smog, który niestety występuje w okresie zimowym w Kraśniku, jest dla mieszkańców szczególnie frustrujący, bo nasze miasto, ze względu na położenie i piękną zieleń, postrzegamy jako zdrowe, ekologiczne miejsce do życia. Problemem jest nie tylko palenie niedozwolonych odpadów, zwłaszcza plastiku. Problemem są również stare piece i jakość węgla - podkreśla Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Urzędu Miasta w Kraśniku.

Warto zaznaczyć, że Strażnicy interweniują, jeżeli wpłynie zgłoszenie albo z własnej inicjatywy i nie podają kontrolowanym źródła informacji.

Czytaj więcej pod linkiem: Nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Będą duże zmiany dla właścicieli domów w kwestii ogrzewania

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto