Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVIII sesja RM w Kraśniku [zapis relacji]

Redakcja
archiwum
Zakończyły się obrady XVIII sesji Rady Miasta w Kraśniku. Oto zapis relacji z obrad sesji.

14.44 Po punkcie "wolne wnioski" zakończono obrady sesji. Dziękujemy, że byliście z nami! Jednocześnie przypominamy, że o godz. 15.15. rozpoczyna się protest na krajowej "19". Zapraszamy zatem do śledzenia naszej relacji z manifestacji energetyków. S.Michalewska.

14.33 Odpowiedzi na interpelacja i zapytania radnych. Zbigniew Dżugaj zapewnił że na wszystkie interpelacje odpowie na piśmie, gdyż nie uczestniczył w punkcie obrad: "Interpelacje i zapytania radnych".

14.32 Radni przyjęli kolejne uchwały. Dotyczą m.in. Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Kraśnik w 2012r.

OPŁATY ZA PRZEDSZKOLA BĘDĄ WYŻSZE. NIE PRZESZEDŁ WNIOSEK AGNIESZKI LENART O ZASTOSOWANIU KRYTERIUM DOCHODOWEGO. PROJEKT UCHWAŁY, O KTÓRYM PISALIŚMY PRZEGŁOSOWANO W CAŁOŚCI. ZA BYŁO 7 OSÓB, 6 OSÓB BYŁO PRZECIW, 4 WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU

13.00 Zbigniew Bartysiak: Niestety ludziom nie do końca można wierzyć. Proszę dobrze zrozumieć burmistrz Stawiarskiego. Też mam taką wątpliwość (odnośnie oświadczeń składanych przez rodziców - red.)

Radna Lenart złożyła wniosek, by wprowadzić kryterium dochodowe.

12.48 Agnieszka Lenart: Nie wiem czemu musimy zakładać że oświadczenia składane przez rodziców będą fałszywe..

12.44 Wiceburmistrz Stawiarski jeszcze raz powiedział, że kryterium dochodowe byłoby najlepszych rozwiązaniem, ale ciężko zweryfikować oświadczenia składane przez rodziców.

12.41 Tadeusz Członka: Nawet jeśli niedoskonale to bardziej sprawiedliwe jest kryterium na członka rodziny.

12.30 Dorota Posyniak: Kryterium dochodowe byłoby najbardziej sprawiedliwe. Ten projekt, który przygotowano w żaden sposób mnie nie satysfakcjonuje. Nie wierzę w to, że rodzice trójki dzieci, które są zamożni nie będą korzystali z tej naszej propozycji o ulgach jeśli uchwalą będą zwolnieni z tego przywileju. Tak drastyczna podwyżka dotknie znaczą część społeczeństwa kraśnickiego.

12.19Jarosław Stawiarski: Rzeczywiście kryterium dochodowe jest możliwe, ale podkreślmy, że takie ulgi mogą być stosowane mając oświadczenie rodziców o ich zarobkach. W żaden sposób nie możemy żądać zaświadczeń o zarobkach z zakładów pracy.

Byłoby to niezgodne z prawem.

12.15 Agnieszka Lenart: Nie ulega wątpliwości, że uchwała przygotowana na dzisiaj jest lepsza od poprzedniej. Ale uważam że nie jest dobra. Różnicuje opłaty, ale czy sprawiedliwie? Tu kryterium zróżnicowania opłat jest ilość dzieci w rodzinie. To nie jest kryterium sprawiedliwe - mówi radna. - Nie wszystkie rodziny wielodzietne znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a mają być zwolnione z opłat?

Wg radnej najlepszym kryterium jest kryterium dochodowe. Ale radna wspomniała, że może być to niezgodne z prawem bo w wielu miastach nadzór prawny wojewody uchyla zapis o ulgach.

12.05Jarosław Stawiarski: Ta podwyżka wynika tylko z tego że miasto powinno kierować się zasadą ekwiwalentności - tłumaczy wiceburmistrz Kraśnika.

12.04 Przypomnijmy. Władze Kraśnika chcą, by stawka wynosiła 2,1zł w przypadku korzystania z przedszkola przez jedno dziecko z rodziny. 1,4 zł mieliby z kolei płacić rodzice (lub prawni opiekuni), którzy posyłają do przedszkola dwójkę dzieci.

Całkowicie z opłat zwolnieni mieliby być rodzice posiadający co najmniej troje dzieci, które pozostają na ich utrzymaniu i we wspólnym gospodarstwie domowym. Są jednak pewne warunki. W przypadku dziecka pełnoletniego miałoby się uwzględniać tylko dzieci pobierające naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

12.01 Wznowienie obrad. Rozpoczęła się dyskusja nt. opłat za przedszkola.

11.44 Przerwa w obradach.

Przyjęto projekt uchwały dotyczący określenia warunków udzielania stypendiów dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. Z uchwały wykreślono punkt mówiący o tym, że stypendium ma charakter uznaniowy. Radni zdecydowali, że w uchwale nie będzie określonej kwoty dotyczącej stawki stypendium. 11.08 Trwają rozmowy dotyczące określenia szczegółowych warunków udzielania stypendiów dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. Radni chcą wprowadzić kilka zmian. Najważniejsza z nich dotyczy tego, że stypendium będzie mógł pobierać uczeń, który uzyskał tytuł finalisty konkursu przedmiotowego organizowanego przez kuratora oświaty na szczeblu co najmniej wojewódzkim (wcześniej proponowano, by był to laureat). 10.50 GŁOSOWANIE: Za: 14, przeciw: 3, wstrzymało się: 0.
Radni zdecydowali o przyjęciu projektu uchwały w sprawie utworzenia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Projekt nieco zmodyfikowano. - Tworzy się Lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży - mieszkańców Kraśnika, uczęszczających do szkół publicznych prowadzonych i dotowanych przez miasto Kraśnik brzmi zapis w uchwale, który wzbudził wśród radnych największe wątpliwości.
10.46 Burmistrz Kraśnika: - Mam przed sobą wyrok sądu o którym mówiła także pani mecenas, z którego wynika, że program może być adresowany wyłącznie do mieszkańców Kraśnika - powiedział. 10.35 Tadeusz Członka: - Jeśli dziecko wybrało naszą szkołę i my bierzemy za niego pieniądze to osiągamy cel społeczny Kraśnika - mówił. Podkreślił także, że jeśli uczeń-mieszkaniec Kraśnika wybierze inną szkołę, poza miastem, a jest wybitnie zdolny to rozsławi szkołę do której chodzi, a nie Kraśnik. 10.22 Radny Piotr Iwan: Z tej dyskusji wynikają dwa wiodące problemy. Trzeba uregulować to, czy ze stypendium mają korzystać uczniowie szkół z Kraśnika czy uczniowie-mieszkańcy Kraśnika. Ja sugerowałbym, aby ze stypendium korzystali uczniowie, którzy są mieszkańcami Kraśnika. Moim zdaniem powinniśmy wspierać szkoły publiczne, a nie niepubliczną placówkę, która jest prywatnym biznesem - powiedział radny. 10.05/ Radni debatują nad kształtem projektu uchwały. W projekcie napisano bowiem: - Tworzy się Lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży - mieszkańców Kraśnika, uczęszczającą do szkół publicznych prowadzonych przez miasto Kraśnik.
Pojawił się zatem problem. Co z uczniami Szkoły Społecznej w Kraśniku?
9.43 Radni przystępują do głosowań nad projektami uchwał. Trwają rozmowy na temat lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Wiele zastrzeżeń do projektu zarówno w zakresie merytorycznym, jak i językowym przewodniczący RM, Tadeusz Członka. - Żadnych konkretów, to tylko ogólniki, ogólniki, ogólniki ... - mówił. - Ten program wygląda jak moja klasówka z języka rosyjskiego - dodawał. 9.42Trwają interpelacje i zapytania radnych. Głos zabrali m.in.: Jacek Madejek, Tadeusz Bartoś, Jan Albiniak, Piotr Iwan.
Radny Iwan dopytywał o umieszczanie interpelacji i zapytań oraz odpowiedzi radnych na stronie internetowej UM w Kraśniku. - Zgłaszałem to kilka razy. Dlaczego do tej pory tego nie zrobiono? - dopytywał radny.
9.28 Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje o nieobecności w obradach czterech radnych: Pawła Świderskiego, Wioletty Kudły, Piotra Krawca oraz Tomasza Saja. 9.23 Przemawia burmistrz Mirosław Włodarczyk, który mówił m.in. o rozstrzygniętych i nierozstrzygniętych przetargach oraz imprezach, w jakich brał udział. Burmistrz podziękował wszystkim, którzy brali udział w uroczystościach patriotycznych, a szczególnie w Dniu Żołnierzy Wyklętych oraz uroczystościach związanych z 67. rocznicą męczeńskiej śmierci księdza St. Zielińskiego. 9.05 Sesja rozpoczęta. Radni przyjęli proponowany porządek obrad z niewielkimi zmianami zaproponowanymi przez burmistrza miasta.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto