Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Technologia 5G w Kraśniku. Radni poparli petycję o ochronie zdrowia mieszkańców przed ekspozycją na pole elektromagnetyczne

Katarzyna Puczyńska
Kraśniccy radni uchwalili uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek.

Petycja dotycząca "ochrony zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większa ekspozycja na sztuczne pole elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości" wpłynęła do urzędu miasta 23 marca.

W jej treści czytamy:
"wnosimy o to, aby w uchwale Rada Miasta wyraziła negatywne stanowisko wobec: wielokrotnego zwiększenia od 1.1.2020 r. dopuszczalnego poziomu ekspozycji mieszkańców na pole elekromagnetyczne z zakresu mikrofalowego; wprowadzenia standardy 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców i działanie implantów oraz bez wdrożenia właściwego systemu monitoringu natężenia PEM w środowisku"

Kolejne punkty petycji dotyczą wniosku do rady o zlecenie zdemontowania istniejącej sieci WI-Fi w szkołach oraz zlecenie nakazania uczniom przełączenia telefonów na tryb samolotowych w czasie lekcji i zakazania ich używania na przerwach poza celami związanymi z informowaniem rodziców lub alarmowymi.

W petycji pojawia się także żądanie, by rada zobowiązała się do przeprowadzenia kampanii informacyjnej dla mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych związanych z PEM.

Radni przegłosowali uchwałę

Podczas sesji swoje stanowisko przedstawiła zaproszona przez radnych Justyna Czarnota wolontariuszka przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Przeciwdziałania Elektroskażeniom "Prawo do życia". Kraśniccy radni mieli podzielone zdania w tej sprawie.

- Powinniśmy ewentualnie podpisać się pod petycją do rządu o zmianę - mówił radny Jerzy Misiak i dodawał, że przyjęcie petycji w formie uchwały, która zobliguje burmistrza do m.in. wycofania wi-fi ze szkół czy zakazu używania telefonów jest niemożliwe.

- My nie mamy na to wpływy, te nadajniki i tak będą montowane czy my tego chcemy, czy nie chcemy - mówił radny Jacek Michalczyk - Poczytajcie informacje z każdej strony, czy to 5G jest rzeczywiście szkodliwe - dodawał radny.

- To jest coś absolutnie nowego i nie wiemy jak będzie działało na nasze organizmy i na nasze dzieci - podkreślał radny Jan Albiniak.

Głosowanie skończyło się pozytywnie dla składających omawianą petycję. Przewagą trzech głosów (9 głosów oddano za, 6 przeciw i 3 wstrzymane) uchwała została podjęta, tym samym radni uznali petycję za zasługującą uwzględnienia.

- Przypomnę tylko, że współpraca Polski i USA w sprawie technologii 5G jest ważnym elementem polityki zagranicznej rządu Mateusza Morawieckiego i sojuszu polsko-amerykańskiego. W tej sprawie 2 września ubiegłego roku podpisana została przez premiera polskiego rządu i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a stosowna deklaracja - zaznacza Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Miasta Kraśnik.

Czytaj także:
Dobrze zdefiniowane, mierzalne i weryfikowalne kryteria techniczne gwarancją bezpieczeństwa 5G

Zobacz nagranie z sesji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto