Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Kraśniku apeluje o niewypalanie traw

KP PSP w Kraśniku
materiały KP PSP Kraśnik
Okres wiosenny to czas wzmożonej palności traw, trzcin, nieużytków i pozostałości roślinnych, których przyczyną niejednokrotnie jest bezmyślność i brak wyobraźni ludzkiej. Kraśniccy strażacy apelują o rozsądek i przestrzegają przed konsekwencjami takich czynów.

- Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych - tłumaczy Piotr Michałek, rzecznik prasowy KP PSP w Kraśniku. - Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Wypalanie traw - co za to grozi?

Poza tym, wypalanie traw jest niebezpieczne, jest również surowo zabronione prawem. Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Ponadto wypalanie traw powoduje często duże zagrożenie dla mienia, życia i zdrowia osób znajdujących się w strefie zagrożenia niosąc ze sobą ogromne koszty akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z likwidacją skutków powstałych zagrożeń. Dane z całego kraju wskazują, że co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych rokrocznie interweniują do tego tupu zdarzeń kilkadziesiąt tysięcy razy. Podczas gaszenia pożaru trawy na nieużytkach często niepotrzebnie narażają własne życie i zdrowie, zużywają własny i sprzętowy potencjał ratowniczy, który może być niezbędny w innym miejscu i w tym samym czasie do ratowania niewymiernej wartości jaką jest zdrowie i życie ludzkie.

- Zatem przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych, a siebie na surowe konsekwencje prawne i finansowe - przestrzegają kraśniccy strażacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto