Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kraśnicki: Mapa zagrożeń oblegana. Ponad 800 zgłoszeń w ciągu roku

SM
W ubiegłym roku w powiecie kraśnickim w ramach konsultacji społecznych zorganizowano cykl spotkań mających służyć poprawie lokalnego bezpieczeństwa
W ubiegłym roku w powiecie kraśnickim w ramach konsultacji społecznych zorganizowano cykl spotkań mających służyć poprawie lokalnego bezpieczeństwa archiwum/SM
Ponad 800 zgłoszeń od mieszkańców o dokuczliwych zdarzeniach - wynika z danych kraśnickiej policji. Uruchomiona rok temu Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa bije rekordy popularności.

Kraśnik: Policjanci tworzą Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i czekają na sygnały od mieszkańców - czytaj więcej
Mapa zagrożeń to internetowe narzędzie do informowania o uciążliwościach w najbliższym otoczeniu. W powiecie kraśnickim cieszy się ogromnym zainteresowaniem - do tej pory dzięki zgłoszeniom mieszkańców wyznaczono ponad 840 punktów, gdzie występują naruszenia porządku i bezpieczeństwa.

Mieszkańców powiatu najczęściej denerwują różnego rodzaju nadużycia drogowe i o nich alarmują.

- Spośród ponad 840 punktów 240 zostało potwierdzonych. Większość, bo aż 595 dotyczyły naruszeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród nich m.in. przekraczanie dozwolonej prędkości czy nieprawidłowe parkowanie. 212 przypadków zostało potwierdzonych przez policjantów. We wszystkich potwierdzonych przypadkach wobec łamiących przepisy drogowe zostały wyciągnięte srogie konsekwencje - mówi asp. szt. Janusz Majewski z KPP w Kraśniku.

Kolejna grupa to kategorie prewencyjne. Tych naniesionych na mapę zagrożeń na terenie powiatu kraśnickiego było 240, z czego 26 się potwierdziło.

- W kategoriach prewencyjnych największą liczbę stanowiła kategoria spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Częste kontrole zaznaczonych miejsc przez policjantów dzielnicowych i patrole prewencyjne pozwoliły na wyeliminowanie większości tych naruszeń prawa - podkreśla Majewski.

Mapa zagrożeń to sztandarowy projekt MSWiA - jest interaktywna, a za jej pośrednictwem można anonimowo zgłaszać 25 kategorii uciążliwych zdarzeń. Chodzi o takie, które przeszkadzają i wpływają na poczucie bezpieczeństwa. W ciągu siedmiu dni policjanci muszą te sygnały sprawdzić i podjąć działania mające je wyeliminować.

- Zachęcamy mieszkańców powiatu do korzystania z tego narzędzia internetowego. Każdy z nas ma możliwość osobistego wkładu w poprawę bezpieczeństwa - dodaje przedstawiciel kraśnickiej policji. - Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

Z ankiety uruchomionej na stronie internetowej KGP do wyrażania opinii na temat Mapy Zagrożeń wynika, że połowa badanych dobrze i bardzo dobrze ocenia to narzędzie.

W ramach akcji ”Bezpieczna Droga do szkoły” policjanci garnizonu lubelskiego uczestniczyli w blisko 150 spotkaniach z dziećmi

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto