Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O reformie oświaty w Kraśniku. Platforma i ZNP zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum

SM
Platforma Obywatelska i Związek Nauczycielstwa Polskiego zbierają podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy oświaty. W poniedziałkowe popołudnie w Kraśniku zorganizowano konferencję prasową w tej sprawie. - To tak naprawdę deforma oświaty wprowadzona w chaosie i bez żadnych konsultacji - podkreślał poseł Wojciech Wilk.

W poniedziałkowej konferencji prasowej, poza posłem Wilkiem, wzięła udział także Anna Marcinkowska, prezes oddziału powiatowego ZNP w Kraśniku. Spotkanie z dziennikarzami w całości poświęcono reformie edukacji wprowadzonej przez PiS.

- Zostało to wprowadzone w kompletnym chaosie - bez żadnych konsultacji. Te zmiany będą niekorzystne przede wszystkim dla uczniów, ale nie tylko, bo też dla rodziców, nauczycieli i samorządowców - mówił poseł Wojciech Wilk. - Trudno dyskutować merytorycznie z panią minister (Anną Zalewską, minister edukacji narodowej w rządzie Beaty Szydło - red.), bo pani minister cały czas mówi, że gimnazja się nie sprawdziły i że polska szkoła źle funkcjonuje, ale nie przytacza żadnych twardych dowodów.

Bo - jak dodał - z jednej strony mamy słowa minister Zalewskiej, a z drugiej wyniki badań stawiające polskich uczniów nie tylko w europejskiej, ale nawet światowej czołówce. - Z jednej strony słyszymy też, że nie będzie zwolnień nauczycieli, a z drugiej strony mamy wyliczenia ZNP mówiące o tym, że takie zwolnienia będą - kontynuował poseł PO. - Mamy dużo słów, bardzo szybkie działanie, ale efekt dalece niepewny. To spowoduje degradację polskiej szkoły - podkreślał.

Dlatego PO wraz z ZNP organizują zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. Podpisy mają być zbierane m.in. na ulicach Kraśnika. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie www.niepsujcieszkoly.pl

Podczas konferencji podkreślano potencjalne skutki wejścia w życie reformy w Kraśniku. - W najgorszej sytuacji są nauczyciele PG nr 1. W roku szkolnym 2017/2018 będzie brakowało 258 godzin. Gdybyśmy przeliczyli te godziny na sześć klas, bo tak to mniej więcej funkcjonuje to jest po 43 godziny w każdej klasie to dałoby nam to sumę 14 etatów dla nauczycieli. Oni nie będą mieli pracy. To bardzo niepokojące - tłumaczyła Anna Marcinkowska, prezes oddziału terenowego ZNP w Kraśniku. - Tym bardziej, że wyniki gimnazjalistów są świetne zarówno w Polsce, jak i w naszym gimnazjum, które cieszy się dużym dorobkiem.

Skrytykowano też pomysł władz miasta dotyczący utworzenia licem w miejsce likwidowanego PG nr 1. - Bylibyśmy szczęśliwi mając tylu uczniów, żeby wystarczyłoby ich, aby pójść do następnego liceum - mówiła prezes Marcinkowska podkreślając, że trzeba brać pod uwagę fakt, że w mieście funkcjonują już trzy licea, a pomysł tworzenia kolejnego nie ma sensu ze względu na panujący niż demograficzny.

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum potrwa do końca marca. W Kraśniku tematem reformy oświaty zajmą się miejscy radni na sesji, którą zaplanowano na 23 lutego.

Całą relację z poniedziałkowej konferencji można znaleźć na tej stronie KLIKNIJ

Polub nas na Facebook'u i bądź na bieżąco!

Zobacz także:
Kraśniczanki Żanett Gromadzky i Dżoana Maloney wystąpią w programie TVN "Żony Hollywood"
Kraśnik: Policjant po służbie schwytał poszukiwanego przestępcę
BO w Kraśniku: Są pierwsze pomysły mieszkańców. Wśród nich hamaki w parku i tor do zabaw dla psów

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto