Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie gruntownych remontów dróg powiatowych w Kraśniku. Samorządy nie potrafią się porozumieć

Sandra Michalewska
- Aleja Tysiąclecia jest wyremontowana. Wszystkie dziury zostały zasypane. Jeśli dojdziemy z miastem do porozumienia to przeprowadzimy generalny remont - mówi Jerzy Podgórski, sekretarz powiatu kraśnickiego.
- Aleja Tysiąclecia jest wyremontowana. Wszystkie dziury zostały zasypane. Jeśli dojdziemy z miastem do porozumienia to przeprowadzimy generalny remont - mówi Jerzy Podgórski, sekretarz powiatu kraśnickiego. SM
O gruntownych remontach najbardziej zniszczonych dróg powiatowych w Kraśniku mieszkańcy mogą jedynie pomarzyć. Starostwo Powiatowe chciało przeprowadzić inwestycje wspólnie z miastem, ale nie ma na to zgody burmistrza. - Starostwo czerpie dochody z podatków PIT i CIT, które płacą także mieszkańcy Kraśnika. Mają oni pełne prawo domagać się od starosty naprawy powiatowych dróg - twierdzi Mirosław Włodarczyk.

Za utrzymanie dróg w Kraśniku odpowiadają poszczególni zarządcy: władze miasta, powiatu, województwa oraz GDDKiA.

Dołącz do nas na Facebook'u!
Pod koniec kwietnia burmistrz Mirosław Włodarczyk oraz urzędnicy magistratu przeprowadzili kompleksową kontrolę stanu dróg w mieście. Stwierdzono, że największym problemem są drogi powiatowe znajdujące się na terenie Kraśnika, w tym al. Niepodległości, ul. Słowackiego i Krasińskiego. Ale nie tylko.

- Na przykład ulica Gen. Sikorskiego jest po zimie w katastrofalnym stanie. Podobnie jak al. Tysiąclecia w dzielnicy starej, która została ostatnio prowizorycznie załatana. To właśnie drogi, za których utrzymanie odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych - mówi Michał Mulawa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.

- To w jakim stanie znajduje się ul. Sikorskiego jest niedopuszczalne - uważa Mirosław Włodarczyk, burmistrz miasta.

Generalnego remontu dróg powiatowych w mieście jednak nie będzie. Pomysł Starostwa Powiatowego był taki, by miasto współfinansowało inwestycje.

- Tego typu inwestycje robimy z udziałem samorządów gminnych w proporcji 50:50 - mówi Jerzy Podgórski, sekretarz powiatu kraśnickiego.

Pieniądze przeznaczone na odnowę nawierzchni Zarząd Dróg Powiatowych podzielił na 10 gmin wchodzących w skład powiatu. - Staramy się jak możemy, ale burmistrz odmówił współfinansowania inwestycji podczas gdy inne samorządy partycypują w kosztach. Niektóre pół na pół, a niektóre nawet więcej jak np. Annopol - mówi Ireneusz Ofczarski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kraśniku. - Na łamach prasy burmistrz powiedział, że nie zgadza się na partycypację w kosztach odnowy nawierzchni. To dziwne, bo powinien najpierw spytać o to Radę Miasta - dodaje.

Miasto nie zamierza dokładać do remontu dróg powiatowych. - Budżet miasta nie jest studnią bez dna - mówi burmistrz Mirosław Włodarczyk. - Mamy obowiązek w pierwszej kolejności zadbać o drogi miejskie, bo do tego zobowiązują nas przepisy i uchwała budżetowa. W tegorocznym budżecie uchwalonym przez Radę Miasta dysponujemy jedynie kwotą 375 tys. zł na ten cel. Większość z tych pieniędzy wydamy w najbliższych tygodniach na bieżące naprawy i remonty.

Władze miasta dodają, że mieszkańcy mają prawo dopominać się o remonty dróg powiatowych u Tadeusza Wojtaka, starosty kraśnickiego. - Starostwo czerpie dochody z podatków PIT i CIT płaconych przez mieszkańców powiatu, zaś ponad 1/3 z nich to mieszkańcy Kraśnika. I mieszkańcy naszego miasta mają pełne prawo domagać się od starosty kraśnickiego naprawy powiatowych dróg - dodaje Mirosław Włodarczyk.
Dołącz do nas na Facebook'u!

Dołącz do nas na Facebook'u!
Które drogi miejskie będą remontowane w najbliższym czasie?
W wyniku przeprowadzonego monitoringu Urząd Miasta zlecił wykonanie do połowy maja asfaltowych nakładek na następujących ulicach:
- Mieszka I,
- Piaskowej,
- Świerkowej,
- Gmeinera,
- łącznika Słowackiego – Niepodległości,
- Łożyskowej,
- Szpitalnej.

Natomiast do 20 maja br. zostaną wykonane remonty cząstkowe następujących ulic: Narutowicza, Cmentarnej, Kościuszki, Ceramicznej, Polnej, Armii Krajowej, Powstańców Śląskich, Wojska Polskiego, Małachowskiego, Towarowej, Spółdzielczej, Kochanowskiego, Mieszka I, Harcerskiej, Św. Faustyny, Rumiankowej, Piaskowej, Świerkowej, Chłodnej, Energetycznej, al. Młodości, Mickiewicza, placu manewrowego MPK (przy ul. Mickiewicza), Ks. Popiełuszki, Szpitalnej, łącznika Słowackiego – Niepodległości, Inwalidów Wojennych, Konopnickiej, Gmeinera, Pogodnej, Krasickiego, Racławickiej, Różanej, Nałkowskiej, Gałczyńskiego, Leśnej, Dębowej, Małej, Miedzianej, Reymonta, Grunwaldzkiej, Komunalnej, Garażowej, Łożyskowej, Kard. Wyszyńskiego. Prace są już w toku.

Co z drogami powiatowymi w Kraśniku?
- Aleja Tysiąclecia jest wyremontowana. Wszystkie dziury zostały zasypane. Jeśli dojdziemy z miastem do porozumienia to przeprowadzimy generalny remont - mówi Jerzy Podgórski, sekretarz powiatu kraśnickiego.

Drogowcy pojawili się już także na ul. Krasińskiego i Lubelskiej. Dziury będą też załatane na ul. Sikorskiego i Obwodowej.

- Jeśli chodzi o ul. Sikorskiego to problem jest bardziej złożony, bo to ulica jednokierunkowa. Żeby przystąpić do remontu trzeba praktycznie wstrzymać ruch. Jedna strona służy tam praktycznie jako parking. Prawdopodobnie na jakieś dwa dni wprowadzimy tam zakaz parkowania i wtedy będzie remont. Musimy ograniczyć ruch do minimum, by zrobić przynajmniej jedną stronę, a później przystąpić do prac na drugiej - wyjaśnia Ireneusz Ofczarski, dyrektor ZDP w Kraśniku.

Remont planowany jest w połowie maja.
Dołącz do nas na Facebook'u!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto