Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Powstała pamiątkowa tablica upamiętaniająca Wacława Dobrowolskiego

SM
sxc.hu
W Kraśniku na budynku przy ul. Chopina 5 powstała tablica pamiątkowa upamiętniająca Wacława Dobrowolskiego pochodzącego z powiatu kraśnickiego żołnierza Batalionów Chłopskich, turysty i harcerza. Uroczyste jej odsłonięcie zaplanowano na 2 kwietnia br. Początek obchodów o godz. 8.00.

Uroczystości rozpoczną się 2 kwietnia br. (w poniedziałek) o godz. 8.00 odsłonięciem pamiątkowej tablicy przy ul. Chopina 5. To właśnie w budynku przy tej ulicy mieszkał w latach 1970-2001 Wacław Dobrowolski.

Kolejnym punktem uroczystości będzie msza święta w kościele parafialnym w Bobach (w miejscowości, w której urodził się żołnierz). Na godz. 10.15 zaplanowano złożenie kwiatów na grobie Wacława Dobrowolskiego na cmentarzu w Bobach. Równocześnie o tej samej godzinie rozpoczną się dwa rajdy: pieszy i rowerowy na trasie Boby-Urzędów-Bęczyn (ognisko)-Kraśnik Fabryczny. Z kolei na godz. 15.00 zaplanowano "Spotkanie Przyjaciół" w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej podczas którego przekazana będzie płaskorzeźba - podobizna "Wacka" podarowana przez jego przyjaciela druha Szczepana Ignaczyńskiego do Izby Pamięci KP PSP. Potem odbędzie się "Wieczór Wspomnień o druhu Wacku".

Kim był Wacław Dobrowolski?
Wacław Dobrowolski (1912-2001)
Wacław Dobrowolski urodził się we wsi Boby w gminie Urzędów. Jako uczeń Szkoły Podstawowej wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, rozpoczynając tym samym swą drogę przez życie z młodzieżą, turystyką i krajoznawstwem. Z młodzieżą pracował od 1933 roku, kiedy powołano go do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Kompanii Telegraficznej 3 DP Legionowej Zamość. Po jej zakończeniu jako podoficer biorący udział w wojnie obronnej w 1939r. powrócił do domu rodzinnego.
Podczas okupacji hitlerowskiej od lutego 1940 roku był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej. Początkowo wydawał terenową prasę podziemną, a następnie jako czynny żołnierz był radiotelegrafistą Batalionów Chłopskich o pseudonimie „Irwa” i został zweryfikowany jako podporucznik.
Po zakończeniu wojny początkowo pracował w Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Kraśnik. Od 1949 roku, aż do przejścia na emeryturę, pracował w Zakładzie Energetycznym w Kraśniku.
Niezrównany i wszechstronny turysta, był Honorowym Przodownikiem Turystyki Pieszej, Przodownikiem Turystyki Kolarskiej oraz Kajakowej. Był również instruktorem kajakowym I stopnia. W swoim dorobku posiadał wiele Dużych Odznak Turystyki Kwalifikowanej (Pieszej, Górskiej, Kolarskiej, Kajakowej i Motorowej) oraz Odznak „Za wytrwałość” (Pieszej i Górskiej). Był posiadaczem Dużej Honorowej Odznaki PTTK.
Jako instruktor ZHP w stopniu harcmistrza był niestrudzonym propagatorem turystyki w środowisku młodzieżowym – szkolnym i harcerskim. Współuczestniczył w przeprowadzeniu dużej liczby obozów harcerskich, kolonii i zimowisk młodzieżowych. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP.
Był człowiekiem o niezwykłej kulturze osobistej, wyczulonym na potrzeby innych. Emanował dobrocią i życzliwością wobec wszystkich. Uważał, że pomaganie innym jest sensem życia. Jednocześnie był okazem obowiązkowości i dokładności.

info: Komitet organizacyjny obchodów 100 rocznicy urodzin Wacława Dobrowolskiego (1912)


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto