Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik będzie miał swojego krasnala! Nowy pomnik ma powstać jeszcze w tym roku (ZDJĘCIA)

Katarzyna Puczyńska
Krasnal z Zamościa/ fot. Lusia Ogińska
Krasnal Słomka w towarzystwie dwóch żółwi na postumencie, z elementami kraśnickiej cegły - taki pomnik ma powstać w Kraśniku jeszcze w tym roku. Chodzi o promocję naszego regionu.

Słomka to bohater VII tomu „Ksiąg Roztoczańskich Krasnali" autorstwa Lusi Ogińskiej. Popularna seria książek, rekomendowanych jako lektury szkolne, uczy patriotyzmu, historii i wartości chrześcijańskich.

- Krasnal Słomka spotyka na swojej drodze żółwia z Kraśnika, który opowiada mu historię tego miasta – opisuje autorka książki i wyjaśnia, że żółw 100 lat temu wyruszył w poszukiwaniu wolności. Niesie połówkę kraśnickiej cegły. Drugą ma jego brat bliźniak.

"Niech połowy się połączą,
symbol przecież to jedności.
Wracam, wracam do Kraśnika!
Tam rodzinny dom wolności."

fragment VII tomu „Ksiąg Roztoczańskich Krasnali"

W siódmej księdze serii znajdziemy wątki z historii Kraśnika, pojawia się postać Jana Baptysty Tęczyńskiego jako postaci literackiej i historycznej związanej z tradycją morską Rzeczpospolitej (legenda o Janie Baptyście i szwedzkiej królewnie Cecylii).

Książka rekomendowana jest przez Akademię Marynarki Wojennej. Patronat honorowy nad tą publikacją objął prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

W budżecie Kraśnika zarezerwowano na ten cel 30 tys. zł.

Rzeźba wykonana przez autorkę książki powstanie jeszcze w tym roku, jako element programu turystycznego „Szlakiem Roztoczańskich Krasnali”. Najprawdopodobniej zostanie umiejscowiona w starej dzielnicy miasta.

- Chodzi o promocję walorów turystycznych Kraśnika i jego zabytków: kościołów, synagog, czy muzeum pułkowego poświęconego lokalnej historii - wyjaśnia Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Urzędu Miasta w Kraśniku - Udział w tym programie byłby również impulsem do pozyskiwania środków zewnętrznych na rozbudowę bazy rekreacyjnej, zwłaszcza związanej z Zalewem Kraśnickim.

Program promowałby produkty regionalne i zachęcał do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (Centralny Szlak Rowerowy Roztocza rozpoczyna się w Kraśniku i kończy we Lwowie na Ukrainie).

- Roztocze to moim zdaniem najpiękniejszy region Polski - mówi Lusia Ogińska - Historię tego regiony trzeba przypominać, kultywować.

W pierwszym etapie wdrażania programu obejmie on miejscowości Roztocza: Kraśnik, Zwierzyniec, Zamość, a także Gdynię. Krasnal w Zamościu już stoi.

W drugim etapie będą to wybrane miasta Wielkopolski oraz Hel.

Program powstaje z inicjatywy m.in. lokalnych samorządów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Instytut gen. Józefa Hallera. Patronat objął Marszałek Województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto