Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy program obchodów Święta Niepodległości w Kraśniku

SM
11 listopada 2010r.
11 listopada 2010r. archiwum/Sandra Michalewska
Najpierw uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a potem składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami pamięci narodowej. Po południu podczas części artystycznej nastąpi wręczenie tytułu „Kraśniczanina Roku”. Prezentujemy dokładny program uroczystych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Kraśniku.

Część oficjalna rozpocznie się 11 listopada (w piątek) o godz. 10.30 mszą świętą. O 11.30 nastąpi składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami pamięci narodowej, a potem – przemarsz ulicami Starego Miasta i zakończenie uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (odegranie hymnu państwowego, przemówienie burmistrza Kraśnika, składanie wiązanek kwiatów).

Na godz. 13.00 zaplanowano Bieg Niepodległości. Uczestnicy wystartują na Rynku Starego Miasta, a meta zlokalizowana będzie przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku Fabrycznym.

Po południu, o godz. 17.00, rozpocznie się część artystyczna w CKiP. Przewidziano w niej wręczenie tytułu „Kraśniczanina Roku”. Tytuł przyznawany jest już od kilku lat, a dostaje go osoba, która wyróżniła się szczególną aktywnością społeczną lub zawodową i swoją działalnością przyczyniła się do kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. Laureatem konkursu można zostać tylko raz na 10 lat. O przyznaniu tytułu zdecyduje kapituła konkursowa powołana na początku listopada przez burmistrza Kraśnika. W jej skład wchodzi 14 osób (Mirosław Włodarczyk, Tadeusz Członka, Barbara Jaworska-Mazur, Eliasz Choroszy, Bogdan Dankiewicz, Roman Wereszczyński, Tadeusz Bartoś, Anna Zbytniewska, ks. Andrzej Majchrzak, Stanisław Różyński, Stanisław Sprawka, Jerzy Cichocki, Aleksandr Płatek, Ryszard Łagoda). Kapituła ma się zebrać w poniedziałek, 7 listopada o godz. 15.00 w sali konferencyjnej UM, by zdecydować o przyznaniu tytułu jednej osobie spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów. W ubiegłych latach tytuł otrzymali m.in. Anna Zbytniewska, była dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tadeusz Bartoś, działacz i społecznik, aktualnie radny Miasta Kraśnik, płk Jerzy Cichocki, a w ubiegłym roku Ryszard Łagoda, aktywnie włączający się w różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz miasta i mieszkańców.

Ponadto w części artystycznej 11 listopada przewidziano montaż słowno – muzyczny przygotowany przez instruktorów CKiP (godz. 17.15) oraz projekcję filmu Ryszarda Bugajskiego pt.: „Generał Nil” (godz. 18.00).

Politycznie w 2010r.
W ubiegłym roku Święto Niepodległości miało wymiar polityczny. Trwała wówczas kampania przed wyborami samorządowymi, które odbyły się 21 listopada (I tura, II tura – 5 grudnia – red.). Po uroczystych obchodach Święta Niepodległości na kraśnickim Rynku przewidziano wręczenie nagrody dla zwycięzcy „Wyścigu Niepodległości”- imprezy sportowej organizowanej przez ówczesnego burmistrza Piotra Czubińskiego. Wówczas przebieg rajdu miał dokładnie odwrotny kierunek niż ten jaki zaplanowano w tym roku. Rozpoczął się przy CKiP, a meta była na Rynku Starego Miasta. Przy mecie na zawodników czekał burmistrz Piotr Czubiński. Tuż obok jego polityczny rywal – Mirosław Włodarczyk wraz ze swoimi zwolennikami (wszyscy w sportowych strojach) namawiali do udziału w zorganizowanym przez kandydata z ramienia PiS-u biegu sztafetowym ulicami miasta. Nie czekając na zawodników kolarskiego wyścigu ruszyli w trasę pokonując blisko 10 km odcinek z Rynku pod CKiP w Kraśniku Fabrycznym.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto