Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze zamkowe w Kraśniku ma zostać odnowione. W planie – gra terenowa

KP
Urząd Miasta Kraśnik
Miasto Kraśnik planuje rewitalizację wzgórza zamkowego. Miejsce to ma zyskać m.in. ławki, latarnie, ścieżki historyczne i tablice informacyjne. Dodatkową atrakcją będzie - gra terenowa. Zobacz wizualizacje.

Wzgórze zamkowe w Kraśniku mieści się na północ od rynku i kryje w sobie wiele niezbadanych historii. Podczas prac archeologicznych natrafiono tam na pozostałości fundamentów z kamienia oraz fragmenty fos. Ustalono, że zamek został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku i był siedzibą kolejnych rodów Goraja, Tęczyńskich, Radziwiłłów i Zamoyskich. Miał plan czworoboku otoczonego fosą z mostem i bramą. Znajdowały się tam budynki gospodarcze m.in. stajnie, wozownia, kuchnia, browar oraz niewielki, drewniany kościół. W czasie potopu szwedzkiego zamek został znacznie zniszczony, w kolejnych wiekach podupadał, aż w połowie XVII wieku został całkowicie rozebrany.

Dziś wzgórze zamkowe w Kraśniku to drzewa, krzaki, miejsce nieodwiedzane i niedostępne. Miasto postanowiło to zmienić.
- Pod koniec kwietnia podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. W wyniku przetargu wybrana została firma ZRB KOREM KAZIMIERZ KOC Sp.j. Koszt inwestycji to 372 803zł. Nie ustalono jeszcze daty rozpoczęcia prac – informuje Emilia Łukasik z Urzędu Miasta Kraśnik.

Przebudowa wzgórza odbędzie się w ramach projektu rewitalizacji zieleni, dofinansowanemu na 6 mln zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Dzięki niemu miasto odnowi w tym roku 11 miejsc, kolejnych 10 przejdzie metamorfozę w 2019 r. Pojawią się między innymi nasadzenia roślin wieloletnich, powstaną skwery przyblokowe, zieleń przyuliczna, odnowione zostaną dwie części parku w dzielnicy fabrycznej. – dodaje Emilia Łukasik.

Koncepcja przebudowy wzgórza zamkowego została przygotowana przez firmę Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina. Wejście na ścieżkę ma znajdować się przy parkingu ul. Festiwalowej. Szlak poprowadzi w kierunku północno-wschodnim przez teren tzw. zamku dolnego, w górę, wzdłuż północnej skarpy do ul. Zamkowej i w kierunku południowym ku ul. Festiwalowej. W centralnej części Góry Zamkowej umieszczony zostanie drewniany maszt z flagą z herbem Tęczyńskich – Topór. Będzie on widoczny z wielu miejsc miasta.

Gra terenowa

Rewitalizacja wzgórza to nie tylko ścieżki, ławki, latarnie i tablice informacyjne. Kraśnik ma zyskać ciekawe turystycznie miejsce z nowoczesną grą edukacyjno-historyczną.
Gra będzie nawiązywać do historii tego miejsca i działalności rodu Tęczyńskich w Kraśniku. Uczestnicy zaopatrzeni w Kartę Gry, papierową lub elektroniczną, z instrukcją, mapką i pytaniami, będą szukać odpowiedzi ukrytych na terenie szlaku historycznego. Na końcu drogi znajdą maszynę dzięki której własnoręcznie odcisną pamiątkowy medal z wizerunkiem Jana Tęczyńskiego i Cecylii. Osoby z aplikacją mobilną będą mogły szukać dodatkowych kodów umieszczonych na kamiennych słupach.

Grę mają uzupełnić elementy małej architektury, tablice z elementami zabawowymi tj. drzewo genealogiczne rodziny Tęczyńskich z ruchomymi okienkami, ławka Jana i Cecylii z historią ich nieszczęśliwej miłości oraz fotościanka. W planie jest także umieszczenie maszyny umożliwiającej odciśnięcie tekstu z zabytkowych ksiąg na kartce papieru np. fragmentu Mszału Kraśnickiego z 1400 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto