MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kraśniku powstanie ośrodek badawczy?

informacja prasowa, oprac. SM
O projekcie we wtorek poinformował starosta kraśnicki Andrzej Maj i członek zarządu powiatu Tadeusz Wojtak.
O projekcie we wtorek poinformował starosta kraśnicki Andrzej Maj i członek zarządu powiatu Tadeusz Wojtak. Daniel Niedziałek/Starostwo Powiatowe w Kraśniku
W Kraśniku ma powstać ośrodek badawczy zajmujący się certyfikacją jakościową produktów regionalnych. Wartość tej inwestycji to prawie 31 mln zł.

Liderem tego przedsięwzięcia jest Centrum Wdrożeń i Innowacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a wśród partnerów – powiat kraśnicki i Związek Sadowników RP. W ośrodku zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób.

Ośrodek badawczy w Kraśniku: Ma powstać Lubelskie Centrum Certyfikacji Jakościowej Produktów Regionalnych

W mieście ma powstać Lubelskie Centrum Certyfikacji Jakościowej Produktów Regionalnych. - Dla naszego powiatu to oczywiście ogromny prestiż i wyróżnienie - mówi starosta kraśnicki Andrzej Maj. - Jednak przede wszystkim to powstanie nowej firmy dającej pracę i największa taka inwestycja w powiecie kraśnickim.

Projekt zgłoszono do puli tzw. projektów kluczowych w ramach nowego RPO. Decyzja o dofinansowaniu zapadnie najpóźniej do końca czerwca.

Ośrodek badawczy w Kraśniku ma być zlokalizowany w budynku dawnej przychodni szpitalnej

Jeśli projekt powołania w Kraśniku Lubelskiego Centrum Certyfikacji Jakościowej Produktów Regionalnych zostanie wcielony w życie, jego siedziba zostanie zlokalizowana w budynku dawnej przychodni szpitalnej przy al. Niepodległości, w centrum dzielnicy fabrycznej.

Ośrodek badawczy w Kraśniku. Andrzej Maj: W tym miejscu nie będzie kolejnego supermarketu tylko wielomilionowa inwestycja i miejsca pracy

We wtorek, 21 stycznia br. zarząd powiatu wycofał się ze sprzedaży tego obiektu. Zainteresowanie nim wykazywały dotąd firmy szukające nieruchomości pod budowę marketów. - Nie będzie tam kolejnego supermarketu w Kraśniku - deklaruje starosta Maj. - Będzie wielomilionowa inwestycja i miejsca pracy, zwłaszcza dla młodych wykształconych ludzi.

Głównym celem projektu jest wypracowanie niezależnego, wiarygodnego i uznanego systemu certyfikowania jakości Lubelskiego Produktu Spożywczego w oparciu o badania jakościowe i promocję, które będą prowadzone przez specjalistów i naukowców pracujących w Kraśniku. - Chcemy wykreować Lubelską Markę Jakości, która będzie ważna zarówno w odbiorze bezpośrednim przez konsumentów, jak również w obrocie handlowym na wielką skalę, w tym w obrocie międzynarodowym, który charakteryzuje się dużą standaryzacją norm jakości - dodaje Maj.

Lubelskie Centrum Certyfikacji ma być kołem napędowym systemu ekonomicznego lubelskiej gospodarki. - Na przykład, jeśli kraśnicka malina stanie się w świadomości konsumenckiej marką, a więc synonimem najlepszej maliny na świecie, to zarobią na tym wszyscy: jej producenci, ci którzy ją skupują, ci którzy wykonują z niej konkretne produkty, ci którzy te konkretne produkty sprzedają w hurcie i detalu, wreszcie ci którzy zajmują się transportem owoców i ich przetworów - tłumaczy Andrzej Maj. - Mówimy więc o wzroście gospodarczym całej branży, bo to dotyczy całej produkcji rolnej i spożywczej. Ale wszystko swój początek będzie miało tutaj, w Kraśniku. W Lubelskim Centrum Certyfikacji Jakościowej Produktów Regionalnych.

Ośrodek badawczy w Kraśniku ma powstać do 2017 r.

Zgodnie z projektem ta instytucja badawcza i jednocześnie certyfikująca powstanie do 2017 r. i będzie głównym narzędziem marketingowym i promocyjnym, jakie dostaną do dyspozycji producenci spożywczy. Utworzenie marki będzie dawało impuls firmom produkcyjnym do utrzymywania i rozwoju jakości swoich produktów, a jednocześnie pozwoli na zwiększenie ich konkurencyjności poprzez promocyjne wykorzystanie marki. Marka będzie bezpośrednio kojarzona z jakością produktu podlegającego szczegółowym badaniom przed nadaniem certyfikatu (oraz cyklicznie w okresie „życia” produktu).

Produkt posiadający certyfikat otrzyma gwarancję pochodzenia i jakości. Nowoczesna certyfikacja produktów z terenu województwa wpłynie na otwarcie rynków zewnętrznych przez określenie warunków jakościowych certyfikatu zgodnych z normami danego kraju.

Niezwykle ważne jest uwiarygodnienie Lubelskiego Produktu na rynkach zewnętrznych oraz stałe i wytrwałe eliminowanie barier eksportowych wynikających z braku gwarancji potwierdzenia wysokiej jakości eksportowanej żywności.

Ośrodek badawczy w Kraśniku: Miasto ma się stać jednym z kluczowych ośrodków rozwoju gospodarczego regionu

Dzięki tej inicjatywie i wsparciu takich organizacji jak Związek Sadowników RP Kraśnik stanie się jednym z kluczowych ośrodków rozwoju gospodarczego regionu. - Dążymy do stworzenia w powiecie klastra opartego na producentach i koproducentach związanych z uprawami owoców, ale także innych rodzajów produkcji rolnej. To będzie Malinowa Dolina. Zupełnie inne, kompleksowe i nowoczesne spojrzenie na możliwości rozwoju branży spożywczej w powiecie. Centrum Certyfikacji świetnie wpisuje się w tę koncepcję - dodaje przedstawiciel kraśnickiego Starostwa Powiatowego.

Udział powiatu kraśnickiego w projekcie będzie polegać na wniesieniu nieruchomości niezbędnej do uruchomienia bezpośrednich działań projektowych, a także na prowadzeniu działań promocyjnych niezbędnych do prawidłowego wprowadzenia marki do świadomości społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto