Szukamy Rodziców SOS! Sprawdź, jak znaleźć pracę w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku.

Materiał informacyjny SOS Wioski Dziecięce
Ciepłe, bezpieczne, otoczone miłością – tak powinno wyglądać dzieciństwo każdego dziecka. Niestety nie wszystkie dzieci mogą tego doświadczyć. Porzuconym i osieroconym dzieciom, których biologiczni rodzice z różnych powodów nie mogą wychowywać, w SOS Wioskach Dziecięcych od lat pomagają Rodzice SOS. Jednak z powodu braku kandydatów do tej odpowiedzialnej i pięknej roli, coraz mniej dzieci może wychowywać się we wspierającym, kochającym zastępczym środowisku rodzinnym. SOS Wioski Dziecięce wołają: „SOS” i szukają kandydatów na Rodziców SOS i Osoby Prowadzące Rodzinne Domy Dziecka. Sprawdź, jak znaleźć pracę i dołączyć do zespołu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

SOS Wioski Dziecięce: Czym zajmuje się stowarzyszenie?

Bycie Mamą SOS to m.in. nagłe wieczorne wyprawy po blok techniczny, nauka imion bohaterów ulubionej kreskówki czy krojenie jabłka na ćwiartki (tylko taka forma jest akceptowalna w menu). I choć każda mama musi liczyć się z tymi „dodatkowymi obowiązkami”, żadne inne zajęcie nie zapewni jej tyle miłości, zaufania i uśmiechu dziecka.

W Kraśniku istnieje pewne miejsce, gdzie formalnie bycie mamą jest „pracą”, choć wcale jej nie przypomina. Mowa o Wiosce Dziecięcej SOS – małej enklawie miłości na mapie Lubelszczyzny, gdzie mieszkają Rodziny SOS. To tutaj Rodzice SOS opiekują się dziećmi opuszczonymi, porzuconymi, które często, mimo młodego wieku, przeżyły w życiu więcej niż niejeden dorosły. Przy wsparciu specjalistów, codziennej opiece Rodziców SOS, dzieci przygotowują się do samodzielnego życia.

SOS Wioski Dziecięce: Gigantyczna liczba zgłoszeń do pieczy zastępczej

W 2021 roku do polskiej pieczy zastępczej z rodzin naturalnych trafiło 13 463 dzieci, czyli o ponad 2000 więcej niż w roku poprzednim. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce w minionym roku otrzymało aż 727 zgłoszeń z prośbą o przyjęcie dzieci do opieki zastępczej. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, organizacja mogła przyjąć tylko 75 dzieci.

SOS Wioski Dziecięce: Kim są Rodzice SOS?

Mama SOS lub Rodzice SOS to osoby, które po przebytej rekrutacji zamieszkują w domu jednorodzinnym w jednej z Wiosek SOS i przyjmują pod swoją opiekę kilkoro dzieci. Ich główne zadanie to bycie rodzicem: dbanie o zdrowie, edukacje i prawidłowy rozwój, obecność w kolejnych etapach dzieciństwa czy wsparcie w codziennych czynnościach. Należy jednak pamiętać, że dzieci, które trafią do opieki zastępczej, mają za sobą trudne doświadczenia, towarzyszy im lęk. Mają problem, by zaufać dorosłym, bo doświadczyły z ich strony zaniedbania czy krzywdzenia. Właśnie ze względu na szczególne potrzeby dzieci, tak ważne jest, by opiekunowie zastępczy odbyli profesjonalne szkolenie i mogli korzystać ze stałego wsparcia specjalistów.

SOS Wioski Dziecięce: Jak wygląda rekrutacja na Rodziców SOS?

Proces rekrutacji Rodziców SOS jest kilkuetapowy. - W pierwszym etapie poznajemy się, odpowiadamy na pytania i wątpliwości kandydatów, sprawdzamy motywację i predyspozycje kandydatów do opieki nad dziećmi, kolejne etapy to badania psychologiczne, wizyta w wiosce, wolontariat i staż. W trakcie rekrutacji kandydaci mogą przystąpić do szkolenia PRIDE lub innego zatwierdzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – tłumaczy odpowiedzialna za proces rekrutacji psycholog, Aleksandra Sikorska.

SOS Wioski Dziecięce: Jakie wsparcie dla Rodziców SOS?

– Rodzicom SOS stowarzyszenie oferuje m.in. zamieszkanie w domu na terenie Wioski SOS, wsparcie profesjonalnego zespołu psychologiczno-pedagogicznego, pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, wieloletnią współpracę – mówi Aleksandra Sikorska. - Kandydatów zachęca także możliwość zdobywania i poszerzania wiedzy z obszaru opieki nad dziećmi – dodaje.

Halina Kozacka: Historia Mamy SOS z Kraśnika

Halina Kozacka jest Mamą SOS w kraśnickiej Wiosce Dziecięcej od 2011 roku – w tym czasie wychowywała siódemkę dzieci, pod jej opieką jest jeszcze dwójka.

- Chciałam pomóc porzuconym, osieroconym dzieciom. One tego bardzo potrzebują, żeby byli tacy ludzie, którzy pomogą im rozwinąć skrzydła, zbudują relację. Bez niej bardzo trudno odzyskać siły do życia i wiarę w człowieka. Znając już dobrze stowarzyszenie wiedziałam, że to w SOS Wioskach Dziecięcych chcę założyć dom i wychować dzieci.

Praca Rodzica SOS wymaga dużego zaangażowania. Mimo tego, Halina Kozacka podkreśla, że daje wiele satysfakcji. - Dostaję kwiaty, często słyszę od dzieci miłe słowa. Największą nagrodą jest jednak obserwowanie tego jak rosną, jak się rozwijają, jak odnoszą małe i duże sukcesy. Bycie mamą SOS to swego rodzaju misja, ale też zwyczajne życie w rodzinie – są wzloty i upadki, ale jedno jest pewne – dzieci mogą tu po prostu być dziećmi. Nie wiem, czy jest ważniejsze zadanie do wykonania niż przywrócenie dziecku dzieciństwa – dodaje Halina Kozacka.

SOS Wioski Dziecięce szukają Rodziców SOS: Gdzie się zgłosić? Jakie są wymogi formalne?

Aby zostać Rodzicem SOS należy spełnić pewne wymogi formalne, m.in. musi być to osoba, która nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej i przede wszystkim jest zdolna do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Zgłoszenia mogą wysyłać kobiety i mężczyźni, małżeństwa oraz osoby niepozostające w związku małżeńskim.

Osoby zainteresowane pracą Rodzica SOS proszone są o przesłanie CV na adres e-mail: [email protected] lub poprzez formularz na stronie wioskisos.org (w zakładce „praca”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto