Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy przestrzegają przed wypalaniem traw na wiosnę

SM
Tak wygląda krajobraz po marcowym pożarze nad zalewem kraśnickim
Tak wygląda krajobraz po marcowym pożarze nad zalewem kraśnickim SM
Wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach. Najczęstszym ich powodem w tym okresie jest wypalanie traw, łąk, pastwisk. Kraśnicka straż pożarna apeluje o rozsądek.

Okres wiosenny to okres wzmożonej palności traw, trzcin, nieużytków i pozostałości roślinnych, których przyczyną niejednokrotnie jest bezmyślność i brak wyobraźni ludzkiej. Po zimie roślinność jest wysuszona i łatwopalna. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo trudny do ugaszenia.

- Z rolniczego punktu widzenia wypalanie traw i łąk jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m.in. obniżenie plonu zielonej masy, niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej, niszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków oraz marnotrawstwo wartościowej paszy - wyjaśnia kpt. Piotr Michałek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.

Dodatkowo - jak dowodzą badania polskich i zagranicznych naukowców - wypalanie suchej roślinności jest nieefektywnym sposobem użyźniania gleby. Nie dochodzi bowiem wówczas do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, przez co przerywany jest proces tworzenia próchnicy. Ponadto popiół zmywany przez deszcz do ziemi zakwasza ją zamiast użyźniać.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych - także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

- Ponadto wypalanie traw powoduje często duże zagrożenie dla mienia, życia i zdrowia osób znajdujących się w strefie zagrożenia niosąc ze sobą ogromne koszty akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z likwidacją skutków powstałych zagrożeń - dodaje rzecznik kraśnickich strażaków.

Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych podczas gaszenia pożaru trawy na nieużytkach często niepotrzebnie narażają własne życie i zdrowie, zużywają własny i sprzętowy potencjał ratowniczy, który może być niezbędny w innym miejscu i w tym samym czasie do ratowania niewymiernej wartości, jaką jest zdrowie i życie ludzkie.

- Zatem przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych, a siebie na surowe konsekwencje prawne i finansowe - przestrzega kpt. Michałek z KP PSP w Kraśniku.

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto