Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Precedens w skali kraju”. Radni wspólnie składają wniosek do prokuratury. Bo uważają, że inwestor mógł popełnić przestępstwo

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
- Jeżeli Rada Miasta Zamość nie podejmie zdecydowanych kroków celem ochrony uprawnień i obowiązków radnych związanych z głosowaniem nad przekładanymi projektami uchwał, zgodnie ze swoimi poglądami, mając na uwadze dobro miasta Zamość oraz jego mieszkańców, ukształtuje się niebezpieczna i bezprawna praktyka wywierania wpływu na radnych przez podmioty mające interes w podjęciu lub niepodjęciu uchwały określonej treści – mówił podczas sesji przewodniczący Piotr Błażewicz (na zdjęciu)
- Jeżeli Rada Miasta Zamość nie podejmie zdecydowanych kroków celem ochrony uprawnień i obowiązków radnych związanych z głosowaniem nad przekładanymi projektami uchwał, zgodnie ze swoimi poglądami, mając na uwadze dobro miasta Zamość oraz jego mieszkańców, ukształtuje się niebezpieczna i bezprawna praktyka wywierania wpływu na radnych przez podmioty mające interes w podjęciu lub niepodjęciu uchwały określonej treści – mówił podczas sesji przewodniczący Piotr Błażewicz (na zdjęciu) UM w Zamościu
To bardzo nietypowa sytuacja. Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu tej uchwały został wprowadzony dopiero na początku sesji Rady Miejskiej w Zamościu (odbyła się 24 kwietnia). Podpisała go grupa 15 radnych. Chodzi o złożenie do prokuratury zawiadomienia o... podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z deweloperów z powiatu zamojskiego. Projekt został przyjęty, a uchwała przegłosowana.

Projekt uchwały odczytał na początku obrad (wraz z uzasadnieniem), Piotr Błażewicz, przewodniczący zamojskiej RM. Wyjaśniał też całą sytuację.

Znamiona czynu zabronionego

- Rada Miasta Zamość postanawia złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osobą zarządzającą (tutaj padła nazwa firmy) – czytał przewodniczący Błażewicz. - W dniu 23 lutego 2023 roku RM, wbrew wnioskowi (znów pada nazwa firmy) nie podjęła uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu. Wobec powyższego na tej samej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji.

Inwestor nie był z tego zadowolony. Zadziałał… niekonwencjonalnie. Jak wynika z projektu uchwały, wezwał do zapłaty 3 mln zł: indywidualnie poszczególnych radnych (chodzi podobno o „znaczną sumę pieniędzy”) oraz - jak to określono: „solidarnie” z nimi: miasta Zamość. Byli to ci rajcy, którzy podczas sesji oddali głos w sposób, który inwestor uznał za niekorzystny dla swoich interesów. O co chodziło? Miało to podobno zrekompensować poniesione przez niego straty w wyniku „niepodjęcia uchwały” na której mu zależało.

- Bezpodstawne wezwanie do zapłaty, kierowane indywidualnie do każdego z radnych głosujących niezgodnie z wolą inwestora oraz miasta Zamość może nosić znamiona czynu zabronionego, celem którego jest wywarcie wpływu na czynności urzędowe organu samorządu terytorialnego – mówił podczas obrad przewodniczący Piotr Błażewicz.

Radni, którzy podpisali się pod projektem uchwały uznali jednak, że inwestor próbuje w ten sposób w bezprawny sposób uzyskać znaczne korzyści majątkowe. Może też dojść do precedensu, który mógłby mieć według radnych długofalowe skutki. O co chodzi?

Pójdziemy choćby do Strasburga

- Jeżeli Rada Miasta Zamość nie podejmie zdecydowanych kroków celem ochrony uprawnień i obowiązków radnych związanych z głosowaniem nad przekładanymi projektami uchwał, zgodnie ze swoimi poglądami, mając na uwadze dobro miasta Zamość oraz jego mieszkańców, ukształtuje się niebezpieczna i bezprawna praktyka wywierania wpływu na radnych przez podmioty mające interes w podjęciu lub niepodjęciu uchwały określonej treści – mówił podczas sesji przewodniczący Błażewicz.

Przypomniał też, że radni są członkami organu kolegialnego (takie argumenty znalazły się w projekcie uchwały). Dlatego ewentualne roszczenia mogą być ewentualnie tam kierowane, a nie do poszczególnych radnych. Radni długo dyskutowali potem na ten temat. Byli wyraźnie rozgoryczeni postawą inwestora. Przypominano także całe tło, które ma ta sporna, ciągnąca się od miesięcy, sytuacja.

- Wydaje mi się, że mamy precedens w skali kraju. Trudno, jeśli będzie trzeba pójdziemy do sądu, nawet do Strasburga – mówiła podczas obrad Jolanta Fugiel, zamojska radna miejska.

Uchwałą w sprawie złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z deweloperów poparło 16 radnych. Wstrzymały się od głosu cztery osoby. Nikt nie był przeciwko. Teraz wniosek (w formie uchwały) trafi do zamojskiej prokuratury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Precedens w skali kraju”. Radni wspólnie składają wniosek do prokuratury. Bo uważają, że inwestor mógł popełnić przestępstwo - Zamość Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto