MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do 25 listopada można składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Piotr Krzyżanowski/Archiwum
Od 7 listopada w kraśnickim magistracie trwa nabór wniosków na zakup węgla w preferencyjnej cenie. Termin ich składania mija pod koniec przyszłego tygodnia. Miasto jest w trakcie rozmów z dostawcą opału. Wytypowało także skład, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość jego odbioru.

W węgiel w preferencyjnej cenie będzie można zaopatrzyć się w dwóch okresach: pierwszym - do końca 2022 r. i drugim (od 1 stycznia do 30 kwietnia przyszłego roku), po maksymalnie 1,5 tony w każdym z nich.. Do zakupu uprawnieni są konsumenci, którzy spełniają ustawowe wymogi: ich wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony lub ci, którzy ogrzewają dom piecem na paliwo stałe (kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy) pod warunkiem, że to źródło ogrzewania zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jak informuje ratusz, kraśniczanie będą musieli składać dwa oddzielne wnioski na każdy etap dystrybucji węgla.

W samym wniosku należy podać podstawowe dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ilość opału. Trzeba też określić rodzaj węgla. W Kraśniku mieszkańcy mają do wyboru groszek oraz orzech.

Warto przypomnieć, że węgla od miasta nie będą mogły zakupić osoby, które pozyskały go wcześniej po cenie niższej niż 2000 zł brutto. Przy składaniu wniosku, każdy wnioskodawca musi złożyć oświadczenie, że ani on, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Po złożeniu wniosku w magistracie mieszkańcy dostaną informacje o terminie i miejscu odbioru opału. Warto zaznaczyć, że odbiór ze składu będzie możliwy po uiszczeniu w Urzędzie Miasta opłaty za zakupiony węgiel i po przedstawieniu faktury za jego nabycie.

Cena sprzedaży węgla dla mieszkańca nie będzie wyższa niż 2000 zł za tonę. O jego transport będą musieli zatroszczyć się sami kupujący.

Jak informuje Daniel Niedziałek, rzecznik kraśnickiego ratusza, dostawą węgla w mieście zajmie się Bogdanka. 17 listopada magistrat otrzymał od spółki projekt umowy.

- Przesłaliśmy już dodatkowe dane do tej umowy i dopiero po jej podpisaniu będziemy mogli podpisać umowę ze składem węgla na terenie miasta, który już wytypowaliśmy i uzgadniamy szczegóły - mówi.

Niedziałek nie zdradza o jaką placówkę konkretnie chodzi.

- Węgiel nie będzie dostępny od razu po podpisaniu tych umów. Wszystko będzie zależało od dostawcy, czyli Bogdanki i jego możliwości - dodaje.

W Kraśniku pozytywnie rozpatrzono już 1146 wniosków o dodatek węglowy. Osoby, które jeszcze ich nie złożyły, mają czas do 25 listopada. Mogą to zrobić osobiście w kancelarii urzędu albo drogą elektroniczną. W tym wypadku wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto