18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po spotkaniach sołeckich ws. budowy elektrowni wiatrowych w gminie Urzędów. W środę kolejne

SM
Konsultacje społeczne w gminie Urzędów
Konsultacje społeczne w gminie Urzędów Smart Media Sp. z o. o
W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Urzędów. Zdania mieszkańców są podzielone.

Koncepcję projektu zaprezentowali przedstawiciele firm Contino Wind Partners Sp. z o.o. oraz Green Power Development Sp. z o.o., które wspólnie planują wybudować farmę wiatrową na terenie gminy. Przedstawioną ją podczas czterech spotkań w sołectwach: Rankowskie, Mikuszewskie, Góry i Bęczyn.

W ubiegłotygodniowych spotkaniach, które miały charakter otwarty wzięli udział także m.in.: Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla w powiecie krośnieński w woj. podkarpackim), gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa oraz wójt gminy Urzędów, przewodniczący Rady Gminy, radni i sołtysi sołectw, gdzie planowana jest inwestycja.

Zdania mieszkańców są różne. Przeciwnicy inwestycji boją się przede wszystkim infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. Ich obawy rozwiewał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie: - Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Nie odczuwam żadnych uciążliwości z nim związanych - przekonywał.

Poruszono także korzyści dla gminy wynikające z takiej inwestycji. Przede wszystkim chodzi o wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Mogą one wynieść nawet ok. 2,5 mln zł rocznie. Wójt gminy podkreślił jednak, że ten aspekt nie jest najważniejszy: - Z punktu widzenia gminy budowa farmy wiatrowej na jej terenie to perspektywa znaczących wpływów do budżetu. Natomiast bardzo istotne jest, aby do tej inwestycji byli przekonani nie tylko wójt jako gospodarz, Rada Gminy, ale przede wszystkim mieszkańcy - stwierdził Jan Woźniak.

Swoje zdanie wyrażali także sami mieszkańcy. - Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do planów budowy elektrowni wiatrowych, ale po rozmowach z osobami, które żyją w pobliżu farm, doszedłem do wniosku, że mają one więcej zalet niż wad. Na ich budowie skorzystają rolnicy oraz cała gmina - powiedział Jan Łukasiewicz, mieszkaniec gminy Urzędów.

Podczas spotkań mieszkańcy wyrazili chęć wyjazdu na istniejącą farmę wiatrową, co pomogłoby im przekonać się jak w rzeczywistości wygląda taka inwestycja. Pojawiały się również głosy, aby w ramach projektu pilotażowego wybudować farmę wiatrową, składającą się z mniejszej ilości turbin, aby mieszkańcy mogli sprawdzić czy są gotowi na budowę większej ilości elektrowni wiatrowych w przyszłości.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje. Propozycja lokalizacji turbin, którą zaprezentowaliśmy jest wstępną wersją. Liczę, że wspólnie uda nam się wypracować taką formę projektu, która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich - powiedział Grzegorz Mück z Green Power Development.

Ale to nie koniec konsultacji społecznych w gminie Urzędów. Już w środę, 7 marca br. o godz. 10.00 zaplanowano specjalne spotkanie zorganizowane w ramach Dni Kultury Rolnej. Początek o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Urzędowie. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli już m.in. starosta kraśnicki, wójt gminy Kraśnik oraz wójt gminy Urzędów.

Czego będzie dotyczyć spotkanie? Oto tematy, jakie zostaną poruszone:
• Tadeusz Wojtak (starosta kraśnicki): Nowe inwestycje szansą rozwoju gmin powiatu kraśnickiego
• Grzegorz Mück (Green Power Development Sp. z o. o.): Etapy inwestycji w postaci budowy farmy wiatrowej
• Paweł Malarz (Contino Wind Partners Sp. z o. o.): Korzyści płynące z budowy farmy wiatrowej dla gminy i społeczności lokalnej
• Tomasz Węgrzyn (sołtys wsi Łęki Dukielskie): Wyzwania i potencjalne zagrożenia związane z budową i eksploatacją farmy wiatrowej – studium przypadku
• Artur Stasiak (PROMAG): Ogólne warunki zakupu i montażu kolektorów słonecznych
• Arkadiusz Przybył (AGRO TRADE): Miskantus jako źródło biomasy dla energetyki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto