Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszczędności w szkołach prowadzonych przez powiat. Nauczyciele zwrócą dodatek wakacyjny?

SM
archiwum/ZS w Annopolu
W Bursie Szkolnej w Kraśniku zniknie dodatek motywacyjny dla pracowników. Nauczyciele szkół prowadzonych przez powiat kraśnicki mają z kolei przechodzić na bezpłatne urlopy. To efekt cięć w oświacie. Władze tłumaczą, że jest to nieuniknione.

- Jestem pracownikiem placówki podległej Starostwu Powiatowemu. Chciałbym przedstawić kilka „fajnych pomysłów” naszych władz – napisał do nas Czytelnik. –
Powiat kraśnicki znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W tym roku ma zabraknąć pieniędzy na utrzymanie szkół podległych staroście. Dyrektorzy zostali zobligowani do robienia oszczędności. W Bursie Szkolnej ma być zlikwidowany dodatek motywacyjny. W ZS nr 3 przewidziano darowiznę pracowników na rzecz szkoły z funduszu socjalnego (dyrektor zapłaci dodatek wakacyjny, a nauczyciele mają go oddać do kasy) - żali się Czytelnik prosząc nas jednocześnie o interwencję. - Inne placówki maja podobne pomysły - "racjonalizatorskie". Proszę o zainteresowanie tematem, nieudolność urzędników kolejny raz dotknie ludzi na nich pracujących.

Władze nie ukrywają, że cięcia są nieuniknione. - To nie jest nasza złośliwość. Po prostu jest to konieczność, by nie doprowadzić do jeszcze gorszej sytuacji tj. likwidacji szkół czy ewentualnie ich łączenia – mówi Tadeusz Wojtak, starosta kraśnicki.

W minionych latach oświata była tą sferą, do której władze powiatu dopłacały najwięcej. - Założyliśmy sobie oszczędności i nie chodzi tylko o oświatę. Zmusza nas do tego sytuacja. Nie chcemy bowiem powtórzyć minionych trzech lat, gdzie do oświaty dokładaliśmy 3 mln zł i więcej. Ostatni rok doprowadził do tego, że musieliśmy robić montaż finansowy i zbierać oszczędności z innych jednostek, po to, by sfinansować oświatę - tłumaczy starosta kraśnicki.

Każda szkoła prowadzona przez powiat kraśnicki otrzymała zmniejszony plan finansowy.

– Obowiązkiem dyrektora każdej placówki, którą prowadzimy jest zmieszczenie się w tym planie. Daliśmy im pewne wytyczne, ale pozostałą część oszczędności dyrektorzy są zobligowani szukać we własnym zakresie i jeśli np. dodatek nie jest obowiązkowy, tylko fakultatywny i dyrektor widzi, że jego likwidacja jest drogą do oszczędności to uważam, że jest to działanie prawidłowe.

Oszczędności nie dotyczą tylko oświaty. Władze powiatu we wszystkich jednostkach organizacyjnych zaproponowały pracownikom, aby przechodzili na urlopy bezpłatne (decyzja zależy wyłącznie od pracownika. Pracodawca nie może bowiem zmusić pracownika, by wystąpił z takim wnioskiem – red.).


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto