MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe upamiętnienie w Kraśniku. Miasto uczciło pamięć płk. Rudolfa Langa. Zobacz zdjęcia

Katarzyna Puczyńska
Symboliczny dąb, kamień oraz tablica pamiątkowa - tak mieszkańcy Kraśnika uczcili pamięć płk. Rudolfa Langa, pierwszego dowódcy 24. Pułku Ułanów. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Uroczystości odbyły się w poniedziałek w Parku Leśnym przy Szkole Społecznej KTE im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku z inicjatywy społeczności szkolnej oraz dr Dominika Szulca, Społecznego Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnik.

- Przy pomniku zasadzony został symboliczny dąb imienia pułkownika, ofiary zbrodni katyńskiej. Swoje miejsce znalazła tam również ziemia przywieziona przez dr Dominika Szulca z miejsca wiecznego spoczynku pułkownika na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. W samej szkole odsłonięta została także tablica poświęcona wszystkim dowódcom 24 Pułku stacjonującego przed II wojną światową w naszym mieście - opisuje burmistrz Wojciech Wilk.

W uroczystości uczestniczył Bohdan Zdziennicki, siostrzeniec ppłk Kazimierza Halickiego, dowódca 24 PU na przełomie lat 20/30 i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Nie zabrakło też przedstawicieli władzy i zaproszonych gości. Obecni byli m.in. poseł Kazimierz Choma, radna woj. lubelskiego Anna Baluch, przedstawiciele Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego, pierwszy prezes Kraśnickiego Towarzystwa Edukacyjnego Władysław Ciereszko, społeczność Szkoły Społecznej i samorządowcy.

- Serdecznie dziękuję szkole oraz Dominikowi Szulcowi za tę cenną inicjatywę, która przyczyni się do upamiętnienia historii i dokonań żołnierzy Pułku walczących w obronie Ojczyzny z bolszewikami i Niemcami oraz uczestniczących w wyzwalaniu krajów Europy Zachodniej spod okupacji niemieckiej - podkreśla burmistrz Wojciech Wilk.

Przypomnijmy, że płk Rudolf Lang, Węgier z pochodzenia, walczył dla polskiej armii. Był współtwórcą polskiej kawalerii dywizyjnej w 1920 r., a także pierwszym dowódcą 24. Pułku Ułanów w latach 1921-1928. Jemu zawdzięczamy sprowadzenie tej jednostki do Kraśnika w 1922 r.

Związek Sowiecki skazał płk Langa na śmierć. Został on zamordowany na początku maja 1940 r. w więzieniu wewnętrznym NKWD w Kijowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto