Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napis na pomniku smoleńskim w Kraśniku budzi zastrzeżenie mieszkańców. Jest błąd?

KP
KP
W niedzielę odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego w Kraśniku. Umieszczony na nim napis „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej” budzi wątpliwości. Spytaliśmy językoznawców i historyków jaka forma jest poprawna: Prezydent „Rzeczpospolitej” czy „Rzeczypospolitej”.

Na odsłoniętym w niedziele Pomniku Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku widzimy napis: " Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński 1949-2010".

Już na drugi dzień po uroczystości na forum internetowym rozgorzała dyskusja która forma jest poprawna: "Rzeczpospolitej" czy może "Rzeczypospolitej". - Nie wiem czy jeszcze się z tego śmiać, czy już płakać - czytamy na facebooku fanpage "Inne życie Kraśnika" - Rzeczownik rzeczpospolita ma i owszem dwojaką odmianę Rzeczypospolita vs Rzeczpospolita jednakże w oficjalnych dokumentach odmienia się obydwa człony tego wyrazu i dlatego mamy Konstytucję Rzeczypospolitej, a ta mówi o Prezydencie Rzeczypospolitej, a nie Rzeczpospolitej.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy ekspertów. - Moim zdaniem trafniejsze byłoby „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” – stanowczo komentuje językoznawca prof.dr hab. Małgorzata Karwatowska z UMCS w Lublinie.

- W napisie na pomniku jest błąd, ale błąd często popełniany. Zwrot „Rzeczpospolita” używany jest tylko w mianowniku – kto? Co? W piśmie nieformalnym taka pisownia jest do zaakceptowania, ale na formalne teksty trzeba już zwracać baczniejszą uwagę. - komentuje historyk Dominik Szulc i jako przykłady formalnego użycia wyrazu „rzeczpospolita” przytacza fragment Konstytucji 3 Maja, gdzie czytamy: „miasta królewskie państw Rzeczypospolitej” a nie Rzeczpospolitej. Innym przykładem jest tekst ustaw Sejmu z 1775 roku, gdzie wyraźnie widać odmianę wyrazu przez przypadki: „okoliczności, w których Rzeczpospolita”, a „w dzisiejszym położeniu Rzeczypospolitej”. – to tradycja języka polskiego wskazuje na właściwą historycznie formę – dodaje kraśnicki historyk.

Wyjaśnienia trudnej formy odmiany podjął się także dobrze znany profesor Jan Miodek w programie „Słownik polsko@polski” - Nasze państwo nazywa się Rzeczpospolita Polska, a długo Rzeczypospolitej Polskiej nie było i o Rzeczypospolitej Polskiej dyskutujmy – podkreśla prof. Miodek, ale dodaje także, że mówimy – w przypadkach zależnych Rzeczpospolitej Polskiej albo Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie przenosimy tego „y” do mianownika.

Obie formy mogą być zatem przez nas używane Jednak inaczej wygląda to w pismach oficjalnych i urzędowych. W Konstytucji mowa jest o „Prezydencie Rzeczypospolitej”, mamy "Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej" i "Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".

Sprawę skomentował także radny miasta Jan Albiniak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku: – Wiemy, że obie formy są poprawne - stwierdza radny i dodaje, że jeśli ten temat będzie wymagał rozsądzenia sprawy jednoznacznie to komitet się tym zajmie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto