Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Uczcili pamięć żołnierzy 24. Pułku Ułanów (ZDJĘCIA)

SM
fot. Sandra Michalewska
W sobotnie popołudnie Kraśnik uczcił Święto 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. - Wojsko jest gwarantem bezpieczeństwa, dlatego takie uroczystości jak dzisiaj są dla nas - kraśniczan bardzo ważne. To tu od 1922r. stacjonowali polscy żołnierze - żołnierze 24. Pułku Ułanów - podkreślał w trakcie uroczystości Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu i turystyki.

Polub nas na Facebook'u i bądź na bieżąco!

Sobotnie obchody rozpoczęły się zbiórką przy pomniku 24 Pułku Ułanów przy kościele pod wezwaniem WNMP. Potem uczestnicy przemaszerowali pod byłą wartownię przy budynku Urzędu Stanu Cywilnego na dalsze uroczystości.

- Armia polska liczy trochę ponad 100 tys. żołnierzy. Wojsko jest gwarantem bezpieczeństwa i gwarantem trwania narodu, dlatego takie uroczystości jak dzisiaj są dla nas - kraśniczan bardzo ważne. To tu od 1922r. stacjonowali polscy żołnierze - żołnierze 24. Pułku Ułanów. Oni tu byli i dawali poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Kraśnika, powiatu i całej Lubelszczyzny. Tutaj ćwiczyli i integrowali się ze społeczeństwem - mówił wiceminister Stawiarski. - W te chwili nie ma Wojska Polskiego w Kraśniku, a na Lubelszczyźnie nie ma go w takiej liczbie o której marzymy. I z łezką w oku wspominamy tych przedwojennych ułanów - dodawał.

Jednym z punktów uroczystości był apel poległych i złożenie wiązanek kwiatów. Zwieńczeniem obchodów był koncert orkiestry wojskowej w Parku im. św. Jana Pawła II.

Historia 24 Pułku Ułanów rozpoczęła się 6 lipca 1920 r. Początkowo był to 214 Pułk Ułanów Armii Ochotniczej. Od 1922 r. jego garnizonem stał się Kraśnik, a ułani wrośli w krajobraz miasta. W czasie wojny walczyli na Węgrzech, we Francji, Belgii i Holandii. Pułk został rozwiązany w 1947 roku.

Święto 24. Pułku Ułanów w Kraśniku - PROGRAM NA NIEDZIELĘ

Polub nas na Facebook'u i bądź na bieżąco!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto