Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik. Marsz równości ma przejść ulicami miasta. Oficjalne zgłoszenie jednak jeszcze nie wpłynęło

RG.
Łukasz Gdak/Polska Press
W Kraśniku planowany jest pierwszy w tym mieście marsz równości. Jego organizacji podjęło się warszawskie stowarzyszenie Hejt Stop.

Proponowany przez organizatorów termin marszu to sobota 23 października. – W tym dniu chcemy zamanifestować przeciwko dyskryminacji prawnej i społecznej, zwrócić uwagę na prawa grup mniejszościowych, promować akceptację społeczną oraz celebrować dumę mniejszości seksualnej – informuje Ewa Szmigrocka ze stowarzyszenia Hejt Stop z siedzibą w Warszawie.

Wybór miasta wydaje się nieprzypadkowy. Przypomnijmy, w 2019 roku radni miejscy przegłosowali stanowisko dotyczące "powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Pod koniec kwietnia 2021 radni uchylili tzw. uchwałę anty-LGBT. Rozpisywały się o tym polskie oraz zagraniczne media, jak np. New York Times. Uczyniło to z miasta „synonim homofobii” i zagroziło dotacjom, o jakie miasto chce stara się z funduszy norweskich na realizację projektu "Kraśnik – przyjazne miasto", który zakłada utworzenie Centrum Usług Społecznych, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy oraz rozwijanie umiejętności i promowanie utalentowanej młodzieży.

Jak wynika z doniesień medialnych, marsz ma wyruszyć o godz. 13 z Rynku Starego Miasta w Kraśniku, aby następnie przejść ul. Lubelską. Trasa przemarszu przez miasto ma liczyć ok. 4 km, ale nie podano jeszcze szczegółów, trwają konsultacje w tej sprawie. Niewykluczone, że ostateczna trasa ulegnie zmianie ze względu na bezpieczeństwo uczestników, których organizatorzy spodziewają się ok. 300 osób.

Mail w tej sprawie wpłynął do Urzędu Miasta Kraśnik w czwartek (5 lipca) wieczorem. – Otrzymaliśmy informację w sprawie planowanego marszu równości. Organizatorzy z Hejt Stop poinformowali nas o przesłaniu pocztą tradycyjną zgłoszenia w tej sprawie. Będziemy mogli powiedzieć więcej na temat szczegółów planowanego zgromadzenia po otrzymaniu samego zgłoszenia – informuje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.

Zgłoszenie formalnie rzecz biorąc jeszcze nie wpłynęło. Władze Kraśnika powołują się na przepisy: – Jeśli zgłoszenie zgromadzenia ma prawidłowy charakter, to nie wymaga zgody na jego organizację. Jeśli natomiast wystąpią podstawy do odmowy, to musi być to podane w formie decyzji administracyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto