Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Dyrektor Centrum Kultury naruszył przepisy prawa?

Sandra Michalewska
Czy dyrektor Centrum Kultury naruszył przepisy prawa?
Czy dyrektor Centrum Kultury naruszył przepisy prawa? sxc.hu
Decyzją Mirosława Włodarczyka, burmistrza miasta, dyrektor kraśnickiego Centrum Kultury i Promocji został odwołany ze swojego stanowiska bez zachowania 6- miesięcznego okresu wypowiedzenia. Powód? Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Przypomnijmy. Dyrektora Centrum Kultury i Promocji, Zbigniewa Nitę, odwołał ustępujący burmistrz Piotr Czubiński (dokument posiada datę 12 - 13 grudnia br.). Według tego zarządzenia dyrektor CKiP kończy swoją pracę 31 grudnia 2010 r. z zachowaniem półrocznego okresu wypowiedzenia. Do końca czerwca przyszłego roku nie ma zatem obowiązku świadczenia pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Decyzja ta, jak i kilka innych zarządzeń byłego burmistrza, w tym tzw. kontrakty menadżerskie dla kilku najbliższych współpracowników (gwarantujące specjalne kilkuletnie pobory w przypadku utraty pracy) wzbudziły wiele kontrowersji.

Po przejęciu sterów w mieście przez Mirosława Włodarczyka zaczęto dokładnie analizować ostatnie decyzje poprzednika i sprawdzać, czy zostały one zawarte zgodnie z prawem. Nieprawidłowości dopatrzono się między innymi w zarządzeniu dotyczącym odwołania dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Decyzją nowego burmistrza zmienił się tryb odwołania dyrektora - na odwołanie bez wypowiedzenia. Oznacza to zatem, że z dniem 31 grudnia 2010 roku Zbigniew Nita pożegna się ze swoim stanowiskiem na dobre. Jaki jest powód tej decyzji? Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (artykuł 52, paragraf 1, punkt 1 Kodeksu pracy). A dokładnie chodzi o poświadczenie nieprawdy w umowie podpisanej 18 marca br. o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z powołania i usiłowaniu wyłudzenia dodatkowych pieniędzy z tytułu podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z powołania.

Dyrektor CKiP może odwołać się do sądu pracy w terminie 14 od otrzymania dokumentu. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik odwołany bez zachowania okresu wypowiedzenia ma prawo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o uznanie, że rozwiązanie nastąpiło niezgodnie z prawem, i domagać się przyznania wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Nie przysługuje mu natomiast roszczenie o przywrócenie do pracy.

Jaka będzie decyzja Zbigniewa Nity? Tego nie udało nam się ustalić. Do końca roku dyrektor przebywa na zwolnieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto