Spis treści
- Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Sezon na kleszcze 2023. Atakują nie tylko w lasach
Od lat kleszcze są zmorą nie tylko polskich lasów. Rozochocone zaczynają pojawiać się w wielu miejscach, nawet wśród zieleni miejskiej, czy na działkach i w ogródkach. W okresie wiosennym wychodzą na żer, kontynuują go przez wakacyjne miesiące, warto więc po każdym spacerze dobrze obejrzeć ciało i otrzepać ubranie.
Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?
- Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające - przestrzega GIS.
Kleszcze są małe, niewyczuwalne i często niezauważalne. Warto więc zachować szczególną ostrożność. Gdy wybieramy się na wycieczkę na łono natury, gdzie natężenie insektów może być duże, dobrze jest założyć spodnie i bluzkę z długim rękawem, a w plecaku mieć preparaty ochronne. Kleszcze potrafią wbić się w każdą partię ciała, chętnie jednak wybierają te cienkie, łatwo dostępne i dobrze ukrwione.
Zobacz, które części ciała są najbardziej wrażliwe na atak kleszcza!
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?