Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na solary w Kraśniku

SM
Kraśnik będzie się starał o pieniądze z Unii Europejskiej na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Łatwo nie będzie, bo wiele samorządów chce dostać unijną kasę. W poniedziałkowe popołudnie zorganizowano kolejne spotkanie władz miasta i ekspertów z lokalną społecznością. Mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie wciąż mogą się zgłaszać.

Władze Kraśnika chcą złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie kolektorów do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Kwota jaką województwo lubelskie otrzymało z Krajowej Rezerwy Wykonania na odnawialne źródła energii wynosi 19,5 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Gra jest warta świeczki, ale już wiadomo że łatwo nie będzie. - Muszę jasno powiedzieć, że nie wszystko jeśli chodzi o ten projekt zależy od nas. Dołożę jednak wszelkich starań, by wniosek był napisany w taki sposób, żeby Urząd Marszałkowski ocenił go jak najlepiej i żeby udało się pozyskać te pieniądze. Pracują nad tym najlepsi fachowcy - podkreślał Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami dotyczącym instalowania na domach jednorodzinnych kolektorów słonecznych. - Mało jest takich projektów unijnych, w których pieniądze bezpośrednio trafiają do mieszkańców.

Jeżeli uda się pozyskać pieniądze, to montaż instalacji będzie prowadzony w latach 2013-2014. Instalacja przez 5 lat - na mocy podpisanej z UM umowy - będzie własnością miasta użyczoną właścicielowi (użytkownikowi) posesji. Po tym okresie zostanie bezpłatnie przekazana. Wysokość dofinansowania instalacji kolektorów ma wynosić 85 %. Szacunkowy koszt instalacji na jednej posesji wyniesie 12 000 zł dla 3-4 osobowej rodziny, 14 000 zł dla 5- 8 osobowej rodziny. Właściciele posesji zapłacą 15 % podanych kwot.

- Środki unijne są mocno okrojone. Zapewne wiele gmin będzie aplikowało o te środki. Gwarancji, że Kraśnik je dostanie nie ma - przyznawał burmistrz i podkreślał zalety montowania kolektorów słonecznych. - Nowa energia to pomysł na to, by miasto i każdy z Was miał tańszą energię. Będzie to energia w postaci solarów, które będą służyć ciepłej wodzie w każdym domu. Będziemy starali się także o ogniwa fotowoltaiczne dające energię elektryczną. Projekty będą najpierw dotyczyć obiektów użyteczności publicznej. Będziemy aplikować o to, by było one na przedszkolach, szkołach, CKiP, MOSiR. Po to, byśmy mogli ograniczyć zużycie energii. W przyszłości będziemy starali się żebyście mogli Państwo skorzystać nie tylko z ciepłej wody, ale także z elektryczności.

Nie wiadomo ile osób potencjalnie będzie mogło skorzystać z unijnego dofinansowania. - Może 400, może 500. Jeszcze nie wiemy - mówił burmistrz. - Wiemy jednak, że zainteresowani jest bardzo duże. Jeśli chętnych będzie więcej niż przeznaczonych na to pieniędzy to - by było to transparentne - odbędzie się losowanie. Dlatego, że wszyscy z Was jesteście równi. Wszyscy dla mnie Państwo jesteście ważni i równi - podkreślał Mirosław Włodarczyk.

Deklaracje dotyczące udziału w projekcie zakupu i montażu kolektorów słonecznych można pobrać i składać w Urzędzie Miasta przy ul. Lubelskiej w Kraśniku oraz w Biurze Obsługi Interesantów w CKiP.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto