Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa powstanie w Kraśniku? Trwają konsultacje

SM
Niespełna miesiąc temu firma zorganizowała podobne spotkania w gminie Urzędów.
Niespełna miesiąc temu firma zorganizowała podobne spotkania w gminie Urzędów. archiwum/ SM
Po konsultacjach w gminie Urzędów dotyczących budowy elektrowni wiatrowej przyszedł czas na rozmowy z mieszkańcami w gminie Kraśnik. Tu także ma stanąć farma wiatrowa. Projekt zakłada lokalizację 7 nowoczesnych turbin o mocy do 3 MW każda, zlokalizowanych na wzniesieniach w okolicy istniejącego wysypiska śmieci.

W tym tygodniu inwestor - firma Contino - zorganizowała dwudniowe spotkania informacyjne, w których wzięli udział mieszkańcy sołectwa Dąbrowa Bór oraz Kraśnika. Na spotkaniach zaprezentowano koncepcję projektu. Planowany przez firmę Contino projekt farmy wiatrowej zakłada lokalizację 7 nowoczesnych turbin o mocy do 3 MW każda, zlokalizowanych na wzniesieniach w okolicy istniejącego wysypiska śmieci. Jeśli wszelkie prace planistyczne przebiegną zgodnie z planem budowa elektrowni wiatrowej może rozpocząć się w 2015 roku.

W spotkaniach uczestniczyli m.in. Romulad Bogusz z Centrum Środowiska i Rozwoju i - podobnie jak podczas spotkań w gminie Urzędów - Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla, powiat krośnieński, woj. podkarpackie), gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa, a także przedstawiciele władz gminy: wójt Mirosław Chapski oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Hanaj.

Opinie mieszkańców dotyczące budowy farmy na terenie gminy są podzielone. Ludzie obawiają się, że na ich terenie zlokalizowane będą stare, zużyte wiatraki. Ich obawy próbował rozwiać Paweł Malarz z firmy Contino: - Gwarantuję, że farmę wiatrową w Kraśniku będą tworzyły fabrycznie nowe turbiny, najwyższej jakości. W naszej działalności nie korzystamy z urządzeń pochodzących z odzysku - mówił podczas spotkania.

Osoby przeciwne inwestycji boją się również infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. - Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Ani ja, ani moja rodzina nie odczuwamy żadnych uciążliwości z nim związanych - przekonywał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie.

Podczas spotkań mieszkańcy - podobnie jak w gminie Urzędów - wyrazili chęć wyjazdu na istniejącą farmę wiatrową, co pomogłoby im przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda taka inwestycja. - Jeśli znajdą się chętni zorganizujemy wyjazd na farmę wiatrową. Możemy odwiedzić Łęki Dukielskie lub inną, wybraną przez Państwa farmę - powiedział Paweł Malarz z Contino.

Przedstawiciele inwestora zwrócili również uwagę na korzyści jakie z takiej inwestycji odniesie cała gmina. Jak obliczono wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet ok. 1 mln zł rocznie (szacuje się, że w gminie Urzędów to kwota ok. 2,5 mln rocznie).

Obecny na spotkaniu wójt gminy Kraśnik, Mirosław Chapski, zwrócił uwagę na aspekt ekologiczny energetyki wiatrowej:- Jestem zwolennikiem wytwarzania energii w sposób przyjazny człowiekowi. Dbałość o otaczające środowisko to nasz obowiązek - powiedział.

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto