18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Książki Historycznej w MBP w Kraśniku

SM
Kraśnicka biblioteka zaprasza do udziału w konkursach.
Kraśnicka biblioteka zaprasza do udziału w konkursach. sxc.hu
"Kraśnickie drogi do niepodległości", "Śladami naszych przodków", "Na tropach przeszłości Kraśnika" - to tytuły akcji promujących wiedzę o przeszłości regionu organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kraśniku w ramach obchodów Dni Książki Historycznej 2011r.

W ramach akcji biblioteka organizuje pogadanki dla młodzieży szkolnej, warsztaty oraz konkurs wiedzy o przeszłości regionu. By wziąć udział w ogłoszonym już konkursie pod hasłem "Na tropach przeszłości Kraśnika" trzeba odpowiedzieć - w zależności od wieku uczestnika - na pytanie: "Który z zachowanych zabytków Kraśnika jest najstarszy?" (pytanie dla osób do 16 roku życia) lub wskazać które z trzech fragmentów odnoszą się do Kraśnika (pytanie do uczestników powyżej 16 roku życia). Oto ich treść:
a) „Początki osady za Władysława Jagiełły, w tym czasie własność rodu Zaklików herbu Topór (…) Miasto założone II poł. w. XVI. W 1671 wzmiankowany obronny zameczek kamienno-drewniany, po którym zachowane na wzgórzu od pn.-wsch. Nieczytelne fragmenty fundamentów. Osada (…) niegdyś otoczona obronnymi wałami (…). Ośrodkiem prostokątny rynek z ulicami wychodzącymi z naroży. Zabudowa murowana, parterowa i piętrowa, częściowo zwarta, nowsza”.
b) „W XII w. istniał w … zamek drewniany i takiż kościółek klasztorny, oddzielony przekopem od zamku. (…) Przeszedł do Tęczyńskich, możnego wpływowego rodu i w ich rękach pozostał do 1563 r. Następnie właścicielami miasta byli Słuccy-Olelkowicze i Radziwiłłowie (…) Ok. 1465 r. otoczono … fosami, murami i bramami (…) Najazdy: tatarski w 1499 r., kozacki w 1648 r. i szwedzki w latach 1656-1657 oraz wielokrotne pożary – zrujnowały …” .
c) „Wreszcie przy ulicy Krakowskiej stał jeszcze murowany kościółek p.w. św. Ducha, wzniesiony wraz z szpitalem przez mieszczan w 1447 r. i przez nich gruntami uposażony. Kościół ten również przez Szwedów w 1657 r. złupiony i spalony, stał pustką (…) Za panowania Zygmunta Augusta (…) zostawał w dożywotniej dzierżawie księżny Katarzyny Olelkowiczówej-Słuckiej i wtedy miasto było w stanie kwitnącym (…) Pomyślny stan trwał i za Stefana Batorego, który (…) potwierdził miastu wszystkie dawniejsze przywileje i zabronił osiedlać się żydom, którzy jednakże pod protekcją starostów przełamywali te zakaz (…)”.

Karty z odpowiedziami można przesyłać na adres: [email protected] lub przynosić do biblioteki. Termin mija 12 listopada br. Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej MBP w Kraśniku.

***
„Dni Książki Historycznej ” to nowa ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, popularyzująca działalność bibliotek na rzecz budowania w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy historycznej w świecie współczesnym. „Dni Książki Historycznej” trwają cały listopad 2011 i stanowią jedną z inicjatyw I Salonu Bibliotek zorganizowanego podczas XX Targów Książki Historycznej w Warszawie w dniach 24-27 listopada 2011 r.

W czasie trwania „Dni Książki Historycznej” biblioteki organizują różnorodne w treści i formie akcje i imprezy, których celem jest m.in. popularyzacja regionalnej i lokalnej historii poprzez upowszechnianie działalności ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności, ocalanie od zapomnienia regionalnej i lokalnej historii, budowanie lokalnej tożsamości wokół ważnych wydarzeń i postaci oraz promocja publikacji tradycyjnych i elektronicznych o treści historycznej w szerokich kręgach społeczeństwa.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto