Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm i okolice. Mieszkańcy angażują się w pomoc dla uchodźców. Sprawdź jak możesz wesprzeć potrzebujących

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Hotel Duet/Facebook
W związku z tragiczną sytuacją na Ukrainie mieszkańcy uciekają za granice szukając pomocy. Mieszkańcy Chełma czynnie biorą udział we wsparciu potrzebujących. Sprawdź jak i Ty możesz pomóc.

Hotel Duet znajdujący się przy ulicy Hrubieszowskiej 54A w Chełmie wczoraj 25.02) ogłosił zbiórkę dla potrzebujących osób z Ukrainy znajdujących się na terenie placówki. Właściciele zdecydowali się o przyjęciu około 50 osób. Niestety dla większej ilości nie ma miejsca.

Akcję wsparło Stowarzyszenie Tak Niewiele. Mimo szybkiej reakcji chełmian i ogromnego wsparcia wciąż brakuje niektórych rzeczy.

Pilnie potrzebne są:

  • siatki maskujące, powerbanki do telefonów, telefony komórkowe z przyciskami, latarki, plecaki, krótkofalówki, apteczki,
  • produkty spożywcze- wszystkie, także gotowe kanapki,
  • leki, termometry, opatrunki,
  • koce, kołdry, pościel,
  • nowa bielizna damska, męska i dziecięca,
  • opakowania jednorazowe, w tym worki i reklamówki, sztućce jednorazowe,
  • artykuły higieniczne dla dorosłych i dzieci,

Dary można pozostawić przy ulicy Piotra Skargi 11 (wjazd od ulicy Koszykowej, Rynek przy Piłsudskiego), funkcjonuje magazyn na wszelkie dary, środki pomocy dla uchodźców.

– Uzgodniliśmy to miejsce wspólnie, na spotkaniu z mieszkańcami. Hala MOSiR Chełm jest na chwilę obecną przepełniona. Stowarzyszenie Tak Niewiele pośredniczy w przekazywaniu darów, więc można przynosić również do nas. Jest est potrzeba wolontariuszy do segregacji darów dla uchodźców – czytamy w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Tak Niewiele.

MOPR planuje zbiórkę

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie informuje, że od poniedziałku 28 lutego w siedzibie Ośrodka w godzinach 7:30- 15:30 ruszy punkt, gdzie będzie można zostawić niezbędne do życia produkty dla uchodźców z Ukrainy.

Potrzebne są:

  • środki higieny osobistej (w tym dla kobiet, dzieci i noworodków),
  • żywność o długim terminie przydatności,
  • żywność przeznaczona dla najmłodszych dzieci,
  • czyste ubrania nadające się do bezpośredniego użytku,
  • czyste karimaty, koce, materace.

Do godziny 13.00 w siedzibie MOPR Chełm ul. Kolejowa 8 można zostawiać żywność, kosmetyki, środki czystości, ubrania. Prosimy, żeby ubrania były czyste, posegregowane - worki opisane.

– Jeśli potrzebujesz pomocy, rozmowy, wsparcia lub możesz udzielić schronienia uchodźcom z Ukrainy. Skontaktuj się telefonicznie pod numerem 692 589 699 – czytamy w mediach społecznościowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie.

MOPR poinformował również, że przy Dworcu PKP na ulicy Kolejowej 89 w Chełmie funkcjonuje punkt informacyjno-administracyjny. Wszystkie osoby, które uciekają z Ukrainy, a znajdą się w Chełmie, będą mogły uzyskać pomoc oraz wszelkie niezbędne informacje.

– Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego. W punkcie recepcyjnym otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek – zapewnia ośrodek.

Chełmski Dom Kultury dokłada cegiełkę

Od soboty (26.02) uruchomiony zostaje w Chadeku punkt, gdzie będzie można zostawić niezbędne rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Pracownicy zachęcają do przynoszenia darów, szczególnie przy okazji udziału w imprezach i zajęciach artystycznych.

– Część z dostarczanych przez Was artykułów pojechała właśnie na granicę. Dziękujemy Wam serdecznie. Przy okazji mamy delikatną sugestię - jeżeli chodzi o ubrania mamy ich już naprawdę dużo. Bardziej potrzebne są artykuły spożywcze, które można przekazać "do ręki" (np. kabanosy, słodycze, soczki oraz musy owocowe dla dzieciaków). Na pewno przydadzą się środki higieny osobistej i artykuły spożywcze o długich terminach przydatności. Dziękujemy – apelują pracownicy Chełmskiego Domu Kultury.

"U mamy" wyśle posiłki

Chełmska restauracja "U mamy" ogłosiła, że wyśle 60 posiłków dla potrzebujących na granicy.

– Właśnie skończyliśmy się zatowarowywać w produkty i pojemniki, będziemy w kontakcie z OSP w Okopach i OSP Dorohusk co do ilości potrzebujących. Mamy tez zaprzyjaźnione osoby, które już się zgłosiły i pomogą z transportem – czytamy w komunikacie restauracji.

Osoby, które deklarują chęć wykupu posiłków i pomóc w ten sposób mogą to zrobić w lokalu na ulicy Wąskiej 3e lub opłacając posiłek wysyłając przelew na rachunek bankowy 52 1090 2590 0000 0001 4324 7691 w tytule wpisując : ,,posiłek dla uchodźców”.

– Będziemy je rozliczać ryczałtowo, żeby tez dokładać swoją cegiełkę – dodają właściciele.

Posłowie pomagają

Od wczoraj w biurach poselskich w Chełmie można oddać suchy prowiant dla potrzebujących.

– W biurach poselskich Beaty Mazurek Poseł do PE i Jacka Sasina Wiceprezesa Rady Ministrów zorganizowaliśmy zbiórkę suchego prowiantu dla uchodźców z Ukrainy, którzy na przejściach granicznych czekają na potwierdzenie tożsamości. Niestety zdarza się, że uchodźcy nie mają dokumentów, często są to matki z dziećmi. Zanim zostanie im udzielona pomoc w punktach recepcyjnych, muszą czekać na potwierdzenie tożsamości na samym przejściu granicznym. Nie trwa to długo, ale szczególnie dzieci chcą w tym czasie jeść i pić. – poinformowała posłanka Beata Mazurek.

Potrzebne są produkty zapakowane i gotowe do spożycia oraz woda, soki, napoje i jogurty. Wszystko można dostarczyć pod następujące adresy:

  • w Chełmie ul. Lwowska 13c
    Sobota w godz. 9.00-12.00
    Niedziela w godz. 10.00-12.00
    Poniedziałek-piątek 9.00-15.30
  • we Włodawie Al. J. Piłsudskiego 17
    Sobota w godz. 14.00-16.00
    Niedziela w godz. 14.00-16.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 14.00-16.00
  • w Biłgoraju ul. Kościuszki 86
    Sobota w godz. 11.00-13.00
    Niedziela w godz. 11.00-13.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 9.00-15.30
  • w Hrubieszowie ul. Łazienna 5
    Sobota w godz. 13.00-15.00
    Niedziela w godz. 13.00-15.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 8.00-14.00

PWSZ dołącza do akcji

Dziś potrzebne są rzeczy na kanapki, woda, etc. o godzinie 16:00 do Instytutu Neofilologii PWSZ, wyjazd od strony biedronki, pinezka tutaj: link, Rzeczy będą zawiezione na ukraińską stronę kolejki na granicy gdzie dostęp do pomocy jest bardzo ograniczony.

Od jutra (poniedziałek, 28.02) w sali gimnastycznej PWSZ w Chełmie przy ul. Pocztowej 54 rozpocznie się zbiórka dla naszych wschodnich sąsiadów w potrzebie. Najbardziej potrzebne są: koce, ciepłe ubrania, termosy, żywność.

– Studentów, którzy chcą pomóc w zbiórce darów, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami poprzez wiadomość prywatną lub email [email protected].

Potrzebne ręce do pomocy w Rejowcu

Dom Pomocy Społecznej w Rejowcu Osadzie również zdecydował się na przyjęcie uchodźców. Ośrodek znajduje się przy ulicy Przemysłowej 4 naprzeciw pałacu Ossolińskich. Kiedyś stanowił dawne liceum i ośrodek wychowawczy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na terenie DPS znajduje się aktualnie 70 osób, a ostatecznie ma zostać przyjęte 300.

– Potrzebni są wolontariusze, od rana, głównie do pomocy przy wydawaniu posiłków, później sortowanie, układanie darów. Nie trzeba się nigdzie zgłaszać, wystarczy przyjechać i być – informuje w mediach społecznościowych jedna z wolontariuszek.

– Przede wszystkim potrzeba butów, kapci, środków higieny osobistej, artykułów osobistych takiej pierwszej potrzeby. Zabawki są mile widziane. Rzeczy także dla kobiet, nie tylko dla dzieci. Męskie buty czy skarpety również – czytamy w kolejnym poście.

Brakuje również krzeseł, stołów i mikrofali do podgrzania mleka dla dzieci. Potrzebne są też leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz bandaże.

Włodawa również się angażuje

O zbiórce we Włodawie poinformował Wiesław Muszyński, burmistrz miasta na swoim profilu w mediach społecznościowych. Środki będzie można przekazać od 28 lutego w Urzędzie Miejskim we Włodawie, a dokładniej sali konferencyjnej.

– Od poniedziałku można przynosić artykułu spożywcze, chemiczne, higieniczne i tym podobne, do ratusza. Wszystkie dary przekażemy dla potrzebujących ukraińskich uchodźców bądź dostarczymy na Ukrainę do naszych zaprzyjaźnionych miast – oznajmia burmistrz.

Władze informują również o przygotowaniu 20 miejsc noclegowych dla ukraińskich uchodźców w budynku szkoły muzycznej organizowaniu kolejnych miejsc.

W Wierzbicy też są uchodźcy

– Mieszkańcy włączyli się w pomoc. Mamy już prawie 20 uchodźców, generalnie matki z dziećmi – mówi Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica. – Część z nich przyjęli mieszkańcy. W naszej świetlicy są teraz matki z dziećmi, 6 osób. Sołtys i radni dostarczyli warzywa, przetwory i jajka – dodaje.

Do Wierzbicy przyjechały 4 busy z różnymi artykułami z hotelu Duet w Chełmie.

– Pralnia upierze za darmo pościel. Piekarnia da chleb. Nikt nie chce rozgłosu. Dają bo tak trzeba. Nikt im nie odmówił pomocy. W sobotę do rozładunku przyszli młodzi ludzie, których nie znam. To daje nadzieję. Ludzie mają ogromne serca i są bezinteresowni – podkreśla wójt Bożena Deniszczuk.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto