Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te liczby robią wrażenie: miliony uchodźców i miliony złotych pomocy. Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Zdjęcia

Minął rok od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. To okazja do tego by podsumować działania pomocowe dla uchodźców i ofiar wojny. Okazuje się, że przez ten rok w Lublinie zatrzymało się 2 mln uchodźców.

Swoje działania podsumował lubelski ratusz

- W obliczu tragedii naszych sąsiadów nie pozostaliśmy obojętni. Niezwłocznie po wybuchu wojny, wspólnie z Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie, rozpoczęliśmy konkretne działania pomocowe skierowane do obywateli Ukrainy. Realizujemy je cały czas, mając w tym ogromne wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz tysięcy mieszkańców i mieszkanek Lublina, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla uchodźców – mówi „Kurierowi” prezydent Krzysztof Żuk.

Z danych ratusza wynika, że w 2022 r. w Lublinie zatrzymało się przejazdem ponad 2 mln uchodźców. W kulminacyjnym momencie na terenie miasta funkcjonowało 16 interwencyjnych punktów noclegowych dla obywateli Ukrainy, które oferowały ponad 2 tys. miejsc (aktualnie jest ich 6). Do tej pory w punktach udzielono ponad 300 tys. noclegów i wydano blisko 355 tys. posiłków. Miasto prowadzi także punkt wydawania paczek żywnościowych, a także zapewnia edukację ukraińskim dzieciom i młodzieży. Obecnie do szkół uczęszcza ok. 2 tys. uczniów z Ukrainy.

Miejską pomoc na rzecz obywateli Ukrainy wspiera także UNICEF przekazując środki w wysokości ok. 19 mln zł. Efektem wspólnego działania miasta i UNICEF są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, czy przekazanie specjalistycznego sprzętu medycznego dla lubelskich szpitali.

Rękę do uchodźców wyciągnięto również na poziomie województwa

- Już 27 stycznia 2022 odbyła się pierwsza narada wojewodów województw graniczących z Ukrainą z kierownictwem MSWiA. Wtedy rozpoczęliśmy działania na ewentualny wybuch wojny w zakresie przyjęcia uchodźców – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. W dyspozycji wojewody na działania pomocowe było 322,2 mln zł, z czego prawie 202 mln zł poszło na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. - Elementem skoordynowanego systemu pomocy był i jest wojewódzki hub, z którego w ciągu roku wyjechało na Ukrainę 46 tirów z 1548 paletami z różnego rodzaju artykułami – podaje przykład konkretnej pomocy Lech Sprawka.

Wsparcia uchodźcom dzielił też samorząd województwa lubelskiego. Łączne środki pochodzące z terenu województwa lubelskiego przeznaczone i zagwarantowane na różne formy pomocy Ukrainie wyniosły – 31,7 mln zł. Kwota 13 mln zł została rozdysponowana na różne cele pomocowe, m.in.: dotacje na utworzenie i prowadzenie punktów medycznych oraz zapewnienie transportu dla punktów recepcyjnych, dotacje dla gmin na pomoc świadczoną uchodźcom, pomoc rzeczowa na terenie Ukrainy, w tym: odzież, żywność, artykuły medyczne, sprzęt (drony, agregaty prądotwórcze, piły, kuchenki, latarki, lunety, gaśnice, telefony komórkowe), dotacje na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto