ZSTK - szkoła dla otwartych na nowe wyzwania zawodowe

Materiał informacyjny PKP Intercity
Trwa nabór do lubelskiego Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki. Oferta na rok szkolny 2023/2024 otwiera młodzieży wiele możliwości wyboru atrakcyjnego zawodu i planowania ciekawej kariery. Na pewno start zawodowy może ułatwić PKP Intercity. Przewoźnik, współpracujący ze szkołą, potrzebuje dobrze wykształconych techników różnych specjalności.

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych oferuje naukę w sześciu kierunkach: robotyki, mechatroniki, informatyki, transportu kolejowego, logistyki i spedycji. Są one odpowiedzią na dynamiczne zmiany techniczne i technologiczne oraz na szybki rozwój i unowocześnianie się branży transportowej. Wiedzę i umiejętności w tych dziedzinach uczniowie zdobywają nie tylko w szkole, na miejscu - w dobrze wyposażonych pracowniach zawodowych, ale również w czasie praktyk zawodowych m.in. w PKP Intercity. Poziom i jakość kształcenia zapewnia też współpraca z regionalnymi uczelniami i instytucjami.

PKP Intercity czeka na techników

Wdrażanie w przedsiębiorstwach standardów przemysłu 4.0 (tzw. czwartej rewolucji przemysłowej) w efekcie niesie coraz większą automatyzację i robotyzację. To wymaga posiadania wykształconej, specjalistycznej kadry.

Technik robotyk - zajmuje się montażem, uruchamianiem, obsługą, a także programowaniem systemów robotyki. Technicy robotyki są również potrzebni w branży transportu kolejowego. Liczba robotów przemysłowych stale rośnie, a w związku z tym także zapotrzebowanie na pracowników, którzy potrafią je obsługiwać.

Technik mechatronik – to z kolei specjalista zajmujący się m.in. montażem, obsługą, naprawą i konserwacją urządzeń i systemów mechatronicznych, projektowaniem części maszyn i nadzorowaniem ich wykonania, projektowaniem i wykonywaniem instalacji pneumatycznych i hydraulicznych.

Kandydatom do tego zawodu lubelskie technikum zapewnia zajęcia w pracowniach wyposażonych w m.in. tokarkę CNC, drukarkę 3 D, sprzęt do diagnostyki układów mechatroniczno-elektronicznych.

Do administrowania wewnętrznymi sieciami komputerowymi lubelska szkoła przygotowuje techników informatyków. Specjalista IT zawodowo zajmuje się cyberbezpieczeństwem, obsługuje różne systemy operacyjne, konfiguracje sprzęt komputerowy, a także tworzy i obsługuje strony www oraz administruje bazami danych. To osoba potrzebna praktycznie w każdej firmie czy instytucji. Technikum oferuje uczniom zajęcia we własnych odpowiednio wyposażonych salach multimedialnych, a także na warsztatach w uczelniach.

Za transport, gospodarkę w magazynach, planowanie produkcji, zakup, sprzedaż i dystrybucję odpowiada natomiast technik logistyk. Według Barometru zawodów 2020 logistyk to zawód deficytowy, co oznacza, że branża TSL (transport-spedycja-logistyka) potrzebuje i poszukuje pracowników o takim wykształceniu.

W każdej gałęzi transportu potrzebny jest też technik spedytor. Jego zadaniem jest prowadzenie dokumentacji przewozowej, w tym sporządzanie umów z klientami. Ponadto sprawuje nadzór nad prawidłowym przebiegiem transportu. Dlatego również i tym kierunkiem kształcenia jest zainteresowane PKP Intercity.

Jedyna w Lublinie kształcąca kolejarzy

Technik transportu kolejowego to natomiast zawód dla miłośników pociągów. Szkoła przygotowuje do umiejętności organizacji ruchu kolejowego, obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym, planowania i realizacji przewozów kolejowych, a także uczy koordynacji prac przewoźników na stacjach. Absolwenci tego kierunku to potencjalni przyszli pracownicy PKP Intercity.

ZSTK - jako jedyna w Lublinie szkoła średnia - ma bogatą tradycję kształcenia na kierunkach kolejowych. Branża ta potrzebuje wykształconych kadr, więc absolwenci tego kierunku mają zagwarantowaną pracę, tym bardziej, że w trakcie nauki mają szansę zdobywania praktycznych doświadczeń bezpośrednio w firmach kolejowych i zakładach przewoźników. Szkoła współpracuje z przewoźnikami towarowymi i pasażerskimi, w tym z PKP Intercity. Spółki kolejowe współfinansowały doposażenie pracowni zawodowych oraz stypendia dla uczniów, a w tym taką opieką otoczył ich również narodowy przewoźnik – PKP Intercity.

PKP Intercity rozszerza współpracę

Z końcem maja br. PKP Intercity podpisało umowę z Zespołem Szkół Transportowo – Komunikacyjnych w Lublinie im. Tadeusza Kościuszki, która rozszerza zakres dotychczasowych działań przewoźnika w tej placówce. Do tej pory narodowy przewoźnik wspierał kierunek: technik transportu kolejowego. W ramach nowej umowy spółka wesprze również kierunki: technik mechatronik, technik robotyk, technik spedytor, technik informatyk oraz technik logistyk. Rozwijające się kolejnictwo wymaga pozyskania specjalistów w coraz bardziej wysublimowanych dziedzinach współczesnych technologii.

PKP Intercity rozbudowuje bocznicę kolejową w Lublinie, co znacząco przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w regionie. Obecnie Sekcja PKP Intercity w tym mieście zatrudnia około 250 osób. Po zakończeniu przebudowy pojawi się dodatkowe 150 etatów. To właśnie między innymi na terenie tej bocznicy kolejowej pracę znajdą absolwenci Zespołu Szkół Transportowo – Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki.

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie zaprasza wszystkich młodych ludzi zainteresowanych zdobyciem dyplomu z tytułem technika w interesującym i przyszłościowym zawodzie. Więcej informacji o kierunkach kształcenia i warunkach przyjęcia do szkoły, można znaleźć na stronie internetowej placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZSTK - szkoła dla otwartych na nowe wyzwania zawodowe - Kurier Lubelski

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto