MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiokulkas za darmo? Tę roślinę łatwo rozmnożyć. Wystarczy liść lub jego fragment! Polecamy 4 skuteczne sposoby rozmnażania zamiokulkasa

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zamiokulkasy to piękne i modne rośliny doniczkowe. Można je samodzielnie rozmnożyć, i to na kilka łatwych sposobów. Zobacz, jak to zrobić. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Zamiokulkasy to piękne i modne rośliny doniczkowe. Można je samodzielnie rozmnożyć, i to na kilka łatwych sposobów. Zobacz, jak to zrobić. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Ksenia Chernaya/pexels
Zamiokulkas to roślina nie tylko łatwa w uprawie, ale także jego rozmnażanie nie sprawia problemów. Żeby mieć nowe zamiokulkasy całkiem za darmo wystarczy nawet liść, albo jego fragment! Polecamy aż cztery skuteczne sposoby na samodzielne przygotowanie sadzonek i uzyskanie nowych roślin. Sprawdź, jak rozmnożyć zamiokulkasa – instrukcja krok po kroku.

Spis treści

Zamiokulkasy mają piękne, ciemnozielone i błyszczące liście. Te rośliny dobrze rosną nie tylko wzwyż (mogą dorastać do 80 cm długości), ale też rozrastają się w ziemi i wytwarzają młode. Właśnie tę cechę wykorzystuje się przy jednej z metod rozmnażania. Ale są jeszcze trzy inne, które są równie skuteczne, bo zamiokulkasy mają niezwykłe zdolności wykształcania nowych roślin. Przedstawiamy cztery sposoby na samodzielne rozmnożenie tych roślin.

Polecamy: Jak uprawiać zamiokulkasy? Poznaj podstawowe zasady

Podział kłączy jako łatwy sposób na rozmnażanie zamiokulkasa (1. sposób)

Rozmnażanie zamiokulkasa przez podział to najszybszy sposób na uzyskanie nowych roślin. W ten sposób najlepiej rozmnażać zamiokulkasy przy okazji przesadzania. Jak to zrobić?

Roślinę należy wyjąć z doniczki. Ponieważ zamiokulkasy rozrastają się, a poza korzeniami mają też podziemne bulwy (to przekształcone łodygi), bywa, że trudno wyjąć je z doniczki. Trzeba to jednak zrobić tak, żeby nie uszkodzić tych podziemnych części (naziemnych oczywiście też). Jeśli roślina nie była od dawna przesadzana, możliwe, że doniczkę będzie trzeba rozciąć (jeśli jest plastikowa) lub stłuc (w przypadku ceramicznej).

Kiedy już oswobodzimy zamiokulkasa, zauważymy, że składa się ona z kilku roślin – liści z bulwami i korzeniami. Teraz należy delikatnie rozplątać korzenie i rozdzielić rośliny. I to właściwie całe rozmnażanie zamiokulkasa przez podział.

Sprawdź: Dlaczego zamiokulkas żółknie, schnie, ma opadające liście albo sprawia inne problemy? Zwróć uwagę na te błędy!

Sadzenie podzielonych zamiokulkasów

Każdą roślinę sadzimy do osobnej doniczki. Uwaga: muszą one być odpowiednio małe, dopasowane do bryły korzeniowej poszczególnych roślin. Zamiokulkasy najlepiej rosną niezbyt obszernych doniczkach. Ważne też jest, żeby w doniczce był odpływ, a na jej dnie – warstwa drenażu, np. z keramzytu. Zamiokulkasy potrzebują żyznego i próchniczego podłoża, ale koniecznie przepuszczalnego. Dlatego do ziemi należy dodać perlit lub piasek. Po posadzeniu rośliny podlewamy, ale pamiętajmy, że nie znoszą one nadmiaru wody, więc uważajmy, żeby ich później nie przelewać (ziemia powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem). W odpowiednich warunkach, rośliny zaczną rozrastać się i zagęszczać.

Kiedy rozmnażać zamiokulkasy?

Najlepszym terminem na rozmnażanie (i przesadzanie zamiokulkasów) jest wiosna (marzec-kwiecień).

Zobacz, jak rozmnożyć i przygotować sadzonki zamiokulkasa. Zdjęcia krok po kroku

Rozmnażanie zamiokulkasa z liścia (2. sposób)

Inny sposób to rozmnażanie zamiokulkasa z liścia. Jest skuteczny i mało skomplikowany, ale na nowe rośliny trzeba nieco poczekać.
Trzeba jednak wyjaśnić, że jego liść to całość tego, co wyrasta z ziemi. Składa się on z ogonka (który często bierzemy za łodygę) oraz listków ułożonych wzdłuż tzw. osadki. Natomiast prawdziwa łodyga zamiokulkasa jest przekształcona w podziemną bulwkę.
W tej metodzie rozmnażania wykorzystuje cały liść, z listkami i ogonkiem. Ogonek trzeba odciąć jak najniżej przy ziemi, używając ostrego i czystego noża, sekatora lub nożyczek. Miejsce jego odcięcia warto posypać węglem aktywnym, który zabezpieczy ranę.

Następnie trzeba odczekać ok. godziny lub dwóch, żeby odcięta końcówka liścia obeschła. Kolejny etap to ukorzenianie. Ogonek liścia należy umieścić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu i czekać, aż wypuści bulwkę i korzenie. Jeśli zdecydujemy się na ukorzenianie w wodzie, pamiętajmy o jej wymianie co kilka dni. Można do niej dodać węgiel aktywny. Natomiast jeśli chcemy roślinę posadzić bezpośrednio do podłoża, to pamiętajmy, że musi ono być bardzo przepuszczalne i możliwie sterylne. Sprawdzi się nawet piasek lub perlit. Należy dbać o jego wilgotność.
Zamiokulkasy niestety długo ukorzeniają się. Może to potrwać nawet ok. dwóch miesięcy. Natomiast z miejsca, gdzie odcięliśmy liść – powinny wyrosnąć nowe.

Rozmnażanie zamiokulkasa z fragmentów liścia (3. sposób)

Kolejna metoda to rozmnażanie z fragmentów liścia. Tak jak w opisanej wyżej, odcinamy cały liść i tniemy go na mniejsze fragmenty – tak, aby każdy miał dwa listki. Sam ogonek wyrzucamy (niech nas nie kusi odcięcie samej ulistnionej części – z pozostałego w ziemi ogonka nie wyrosną liście, tylko pozostanie nieładny kikut).

Poczekajmy, aż miejsca cięć nieco przeschną i włóżmy pocięte kawałki do wody lub wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Ważne jest, żeby je umieścić zgodnie z kierunkiem wzrostu, tzn. w podłożu lub wodzie muszą się znaleźć dolne części „łodyżek”.

Przy tej metodzie rozmnażania mamy szansę otrzymać sporą liczbę roślin, ale na ukorzenienie się ich trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Rozmnażanie zamiokukasa z pojedynczych listków (4. sposób)

Zamiokulkasy można także rozmnożyć z pojedynczych listków. Należy je odciąć tuż przy nasadzie i również poczekać, żeby miejsce cięcia przeschło. Następnie listki umieszczamy w podłożu (najlepiej pod kątem) i czekamy aż się ukorzenią. To najbardziej czasochłonna metoda – ukorzenianie może potrwać nawet pół roku. Jeśli po jakimś czasie listki zaczną żółknąć i więdnąć, sprawdźmy, czy w podłożu nie pojawiła się bulwka. W takim przypadku wszystko jest w porządku i wyrosną z niej nowe liście.

Z fragmentów liści oraz pojedynczych liści wyrosną bulwki i korzenie.
Z fragmentów liści oraz pojedynczych liści wyrosną bulwki i korzenie. Katarzyna Laszczak

O tym pamiętaj przy rozmnażaniu zamiokulkasów

  • Jeśli rozmnażamy zamiokulkasa z liści, ich fragmentów, albo listków, pamiętajmy, że najpierw pojawi się bulwka (przekształcona łodyga), a potem korzenie.
  • Sadzonki powinny mieć lekko wilgotne podłoże, ale nie mokre!
  • Sadzonki muszą mieć światło, ale nie może to być bezpośrednie słońce (tego w ogóle zamiokulkasy nie lubią).
  • Zadbajmy o stałą temperaturę, wynoszącą ok. 20-22 st. C i nie narażajmy sadzonek na zimne przeciągi.
  • Nie przestawiajmy sadzonek bez potrzeby.

Zobacz, jak rozmnożyć i przygotować sadzonki zamiokulkasa

Zadbaj o swoje rośliny!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamiokulkas za darmo? Tę roślinę łatwo rozmnożyć. Wystarczy liść lub jego fragment! Polecamy 4 skuteczne sposoby rozmnażania zamiokulkasa - RegioDom.pl

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto