Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono kolejny etap remontów u świętego Mikołaja. Prace będą kontynuowane

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wnętrze kościoła po renowacji
Wnętrze kościoła po renowacji Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
W sąsiedztwie kościoła przebiegają tory kolejowe. Drgania gruntu wywoływane przez jeżdżące po nich pociągi wywołały i nadal wywołują w świątyni wiele szkód. Swoje zrobił też czas. Dlatego konieczne były prace konserwatorskie i restauratorskie. W pochodzącym z XVII-wieku zamojskim kościele p.w. św. Mikołaja prowadzone są od kilku lat. Właśnie zakończono jeden z etapów.

Dawna cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja została wzniesiona na mocy przywileju wydanego przez Jana Zamoyskiego w 1589 r. Najpierw była drewniana. Jednak w latach 1618-1631 z fundacji Tomasza Zamoyskiego i Katarzyny z Ostrogskich wzniesiono w jej miejscu świątynię murowaną. To jeden z najciekawszych tego typu zabytków w regionie. Doceniają to wierni i turyści.

Niestety potrzebne były remonty. Dlatego Zgromadzenie oo. Redemptorystów podjęło decyzję o ich rozpoczęciu. Prace konserwatorskie i restauratorskie w tym kościele trwają od kilku lat. W 2020 r. odnowiono schody na chór muzyczny, marmurową kropielnicę w kościelnej kruchcie oraz m.in. zabytkowy portal wejściowy do tej unikatowej świątyni. Rok później zabezpieczono kościół przed wilgocią (wykonano m.in. tzw. izolację pionową), wymieniono część tynków oraz m.in. odnowiono kamienną posadzkę w zakrystii i prezbiterium.

Prace były kontynuowane również w 2022 roku. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków właśnie poinformował o ich zakończeniu. Usunięto m.in. tzw. wtórne dekoracje malarskie oraz zrekonstruowano dekorację malarską unikatowego fryzu (chodzi o poziomy pas dekoracyjny). Co ciekawe, dokonano tego na postawie odkrytych przez badaczy reliktów polichromii. Ponadto oczyszczona z zabrudzeń została warstwa malarska kościelnej sztukaterii.

To wszystko musi kosztować. Dlatego tylko w tym roku Rada Miejska w Zamościu przyznała na remonty w kościele p.w. św. Mikołaja 20 tys. zł. Pomógł także wojewoda lubelski. „Kwota przyznanej z budżetu miasta dotacji wynosi ok. 2,74 proc. nakładów koniecznych na wykonanie (…) prac w 2022 r., których wartość, według wstępnej wyceny wynosi 730 tys. 393 zł 08 gr.” - czytamy w uzasadnieniu uchwały RM w Zamościu.

W przyszłym roku Zgromadzenie oo. Redemptorystów zamierza kontynuować prace konserwatorskie i restauratorskie. Odnowione będą m.in. sztukaterię zdobiące kopułę i latarnię w świątyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto