Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z sesji Rady Miasta Kraśnik. W porządku obrad m.in. uchylenie uchwały anty-LGBT [RELACJA]

Katarzyna Puczyńska
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Kraśnik radni mają głosować nad uchyleniem uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Zobacz nasz raport z sesji.

Sesja rozpoczęła się po godz. 9 w sali Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Obecnych było 20 radnych (na 21).

Ze względu na wagę dzisiejszych decyzji w sesji udział bierze także posłanka Joanna Mucha, poseł Kazimierz Choma oraz poseł Michał Krawczyk.

9:40
Już na początku sesji radni PiS i Wspólny Kraśnik zgłosili do porządku obrad wnioski o wprowadzenie uchwał dotyczących 5G i wprowadzenia Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Wniosek przeciw wprowadzeniu uchwały Samorządowej Karty Praw Rodziny złożyła radna Angelika Marcinkowska (Porozumienie i Rozwój), ponieważ jak argumentowała, uchwała ta wymaga lepszego przygotowania i większej uwagi.

- Przyjęcie uchwały w takiej formie w jakiej jest ona dziś przygotowana może narazić nas na nieprzyjemności (...) Uważam, że w obecnej chwili nasza kraśnicka rodzina jest bardzo dobrze zabezpieczona zarówno przez Konstytucję i obowiązujące ustawy i krzywda naszej kraśnickiej rodzinie nie dzieje się - mówiła radna Marcinkowska.

9:50
- Czemu tak bardzo chcecie przepchnąć dzisiaj ten "bubel prawny"? - pytał radny Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój), chodzi o Samorządową Kartę Praw Rodziny. Wniosek o jej przegłosowanie poparli dziś m.in. Tomasz Saj (PiS) i Jarosław Jamróz (PiS).

10:00
Za wprowadzeniem pod obrady dzisiejszej sesji uchwały dotyczącej Samorządowej Karty Praw Rodziny było 11 radnych, przeciw 7 i 2 głosy były wstrzymujące.

Za wprowadzeniem do porządku obrad uchwały dotyczącej sieci 5G radni głosowali: 11 za, 6 przeciw, 3 wstrzymane.

Radni przystąpili do przyjęcie protokołu XXVI sesji Rady Miasta Kraśnik oraz wysłuchania informacji Burmistrza Miasta o działalności międzysesyjnej.

10:25
Sekretarz Miasta Grażyna Lejwoda Ćwik omówiła m.in. przeprowadzone inwestycje i prace w Kraśniku np. odkażanie miasta oraz zaplanowane projekty ( remont MBP w Kraśniku). Pani sekretarz zaznaczyła także, że w konsultacjach w związku z programem Rozwoju Lokalnego mieszkańcy zgłosili ponad 150 pomysłów i projektów.

10:35
Zapytania interpelacje radnych dotyczyły m.in.

  • naprawienia ubytków na ul. Ceramicznej (Krzysztof Latosiewicz)
  • zapewnienia oświetlenia na ul. Północnej (Tomasz Saj)
  • utworzenia miejsc parkingowych przy ul. Kwiatkowskiego i ul. Zawadzkiego (Tomasz Saj)
  • zadbania o czystość miejsc siedzących na stadionie MOSiR (Zbigniew Bartysiak)
  • możliwości dodania przystanków autobusowych przy ul. Budzyńskiej i ul. Świerkowej (Marek Kowalski)
  • możliwości przywrócenia poradni chorób zakaźnych i poradni urologicznej w Kraśniku (Wioletta Kudła)

10:40
Burmistrz omówił zmiany w budżecie miasta m.in. inicjatywę wsparcia zakupu radiowozu z wideoradarem dla KPP Kraśnik i wsparcia zakupy sprzętu (zestawów do histeroskopii na potrzeby ginekologii i położnictwa) dla SPZOZ w Kraśniku. To łącznie 142 tys. zł.

10:55
Oddział ginekologiczno-położniczy działa, ma nowych lekarzy, a wkrótce ma powstać nowy budynek przy budynku szpitala.

- Jeśli zapadła decyzja, że oddział zostaje to musi on działać pełną parą - mówił dyrektor SPZOZ w Kraśniku, który podziękował burmistrzowi za inicjatywę wsparcia zakupu sprzętu. Jak przyznaje dyrektor liczba porodów w naszym mieście nieco wzrosła.

W odpowiedzi na zapytania radnych dyrektor SPZOZ w Kraśniku zaznaczył, że nie ma lekarza do poradni urologicznej, ani chętnych do powrotu do pracy do poradni chorób zakaźnych.

Dyskusja w sprawie uchylenia uchwały anty-LGBT

11:00
Radni rozpoczęli dyskusje w sprawie uchylenia uchwały anty-LGBT. Głos zabrał radny Paweł Kurek ( Porozumienie i Rozwój), który podkreślił jak ważne dla nas jako chrześcijan jest przestrzeganie przykazania "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego", dlatego złożył wniosek o wycofanie uchwały, której konsekwencją jest brak tolerancji, poszanowania dla drugiego człowieka i podział społeczny.

- Kraśnik jest jeden i nie możemy pozwolić na to, by Kraśnik został daleko z tyłu (..) - mówił radny Paweł Kurek.

Radny Kurek przytoczył także przykłady oficjalnych wystąpień księży polskich i arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przeciwstawiających się tworzeniu tzw. "strefom wolnym od LGBT" . Arcybiskup nie wyraził zgody na zbieranie w kościołach jego diecezji podpisów pod homofobicznym projektem Kai Godek "Stop LGBT".

Radny Kurek dodał także, że uchwała anty-LGBT może skutkować stratą dofinansowania z funduszy norweskich.
Czytaj więcej : Kraśnik straci nawet 10 mln euro dofinansowania przez uchwałę anty-LGBT. Radnych czeka burzliwa sesja

11:15
W odpowiedzi na wystąpienie radnego Pawła Kurka wypowiedział się inicjator uchwały anty-LGBT Jan Albiniak.

- Przytoczone argumenty są niezgodne ze stanem faktycznym - zaznaczał radny Jan Albiniak ( Wspólny Kraśnik).

Radny Albiniak podkreślał, że podjęta uchwała była uzasadniona i było to ówczesne stanowisko rady, a radnemu Kurkowi zarzucił szerzenie kontrowersji i fake newsów.

- Dorośli i odpowiedzialni ludzie musza umieć przyznać się do błędów - mówiła radna Agnieszka Lenart i dodawała, że błędem było przegłosowanie uchwały anty-LGBT. Apelowała do radnych o zmianę decyzji.

- Co jest dla was ważniejsze: trwanie przy swoich uprzedzeniach, czy dobro miasta i jego mieszkańców? - pytała radna Lenart.

11:22
- Niektóre media przekazują, że w Kraśniku mamy strefę wolną od LGBT. To nie jest prawda! - mówił radny Tomasz Saj i dodawał, że podjęta przez radę uchwała nie jest homofobiczna i nie ma szerzyć nietolerancji.

- Nie znajdziecie wśród nas homofobów. Homofobia to strach przed osobami. Takiego strachu w nas nie ma (...) Obawiamy się tego co jest ideologiczne, tego co jest przekształcaniem świata, nie obawiamy się osób - mówił radny Saj.

Radny tłumaczył, że przyjmując takie stanowisko stoją w obronie systemu wartości. Nie popierają rewolucyjnych, prowokujących metod społeczności LGBT.

- Jesteście dla nas braćmi, których bardzo szanuję - dodawał radny Saj.

11:35

Przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik, która poparła w maju projekt uchwały anty-LGBT podkreśliła w swoim wystąpieniu, że ta uchwała nie uderza w ludzi, jest symboliczna.

- Podjęliśmy uchwałę, która odbiła się szerokim echem(..) Osobiście jestem osobą wierzącą, niepokoi mnie to, że ktoś próbuje burzyć porządek świata - mówiła radna Dorota Posyniak. - Mieszkańcy naszego miasta opowiadają się za tradycyjnym modelem rodziny i pozostają sceptyczni wobec rewolucji, która się toczy.

Radna jednak przyznała, że wobec zagrożenia utraty funduszy norweskich i mając świadomość ogromu pracy jaką mieszkańcy włożyli w opracowanie wniosku o to dofinansowanie jest zmuszona zmienić zdanie i głosować za uchyleniem uchwały.

- Nie sprzeczajmy się o sprawy światopoglądowe - zaznaczała Dorota Posyniak.

11:43

Radny Zbigniew Marcinkowski podkreślił, że skoro zdaniem radnych PiS uchwała anty-LGBT nie ma wpływu na społeczeństwo i jest tylko stanowiskiem rady, to nie ma sensu jej utrzymywać.

- Po co w obrocie prawnym utrzymywać uchwałę, która nie ma wartości, a tylko nam szkodzi? - pytał radny Marcinkowski.

- Do czego my dążymy? Do dzielenia ludzi? Jesteśmy reprezentantami mieszkańców, powinniśmy myśleć o ich dobru, a nie dzielić na lepszych i gorszych - mówił radny Krzysztof Latosiewicz.

11:50

- W mojej ocenie jest tak że przez Polskę przeszedł walec ideologii LGBT i w dniu dzisiejszym dotarł do Kraśnika, gdzie rada jest bombardowana różnymi informacjami, które nie wszystkie są prawdziwe - mówił radny Jerzy Misiak

Radny Misiak mówił do zgromadzonych na sali przedstawicieli LGBT - Spróbujcie zrozumieć, że są też inni ludzie, którzy mają inne wartości.

- Kraśnik jest jeden i nie możemy pozwolić, by Kraśnik stał się pustynią katolicką z szalejącą ideologią LGBT - dodawał radny Misiak.

11:55
- Kraj stał się pustynią katolicką, bo to kościół na własne życzenie przez swoje pedofilskie zachowania obrzydził ludziom kościół - mówił radny Michalczyk. - 45 mln zł jeżeli ich nie dostaniemy, panie Janie z własnej kieszeni pan dołoży? - pytał radny Michalczyk radnego Albiniaka. - Walczymy o prawa ludzi i walczymy o pieniądze, nie możemy zmarnować takiej szansy jaką są te fundusze, apeluję do państwa o zmianę stanowiska.

12:00
- To jest kłamanie, że my tych funduszy nie dostaniemy (...) To nie minister rozdziela pieniądze, ale komisje - mówiła radna Anna Jaszowska (PiS), która omówiła wypowiedź Minister Spraw Zagranicznych Norwegii o wstrzymaniu pieniędzy dla gmin z uchwałą anty-LGBT.

Zdanie to poparł radny Saj i uznał wystąpienie minister Norwegii i "strasznie", że nie otrzymamy dofinansowania za "szantaż" polityczny - Nie wszystko jest na sprzedaż - podkreślał radny Saj.

12:17
Głos w sprawie zabrakła posłanka Joanna Mucha, która stwierdziła, że o tym czy uchwała anty-LGBT kogoś dyskryminuje powinna się wypowiedzieć społeczność LGBT, a nie posłowie PiS.

Posłanka podkreśliła także, że posłowie PiS przytaczają fake newsy np. o rzekomych pigułkach podawanych dzieciom, co nigdy się nie wydarzyło.

- Ktoś próbuje nami manipulować, by nas skłócać - dodawała posłanka Mucha.

Posłanka odniosła się do argumentów zwolenników tej uchwał opartych o wiarę chrześcijańska i przeczytała fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym kościół wyraźnie namawia do akceptacji i szacunku dla osób o innej orientacji.

- Rodziny są różne. Musimy pamiętać, że nie każdy jest jak nasz model i nasz pomysł - mówiła Joanna Mucha i dodawała, że sama wychowała się w wartościach chrześcijańskich i są one dla niej bardzo ważne.

12:20

- Mieszkam tutaj od urodzenia. Pamiętam na dworcu sprzedawał pan, który był ubrany jak kobieta i kazał nazywać się pani Marysia. Nikt temu panu nie dokuczał, nikt tego pana nie wyszydzał i nie deprecjonował - mówił poseł Kazimierz Choma i dodawał, że państwa zachodnie oceniają postawę naszych samorządów na podstawie fake newsów i informacji nieprawdziwych. - Ile było homofobii w państwach jak Norwegia, Niemcy, a ile było w Polsce? Bronię Kraśnika, bronię imienia Polski.

Poseł dodał, że obecnie osoby, które mają rodzinę i wyznają wartości rodzinne, chrześcijańskie nie mogą teraz swobodnie wypowiedzieć swoje poglądy, bo są posądzane o brak tolerancji.

12:30
Głos w sprawie zabrał także poseł Michał Krawczyk.

- To że jakieś terytorium jest od kogoś wolne, to znaczy, że nie ma tu dla niego miejsca (..) Ta uchwała może budzić demony, które są w zakamarkach wielu dusz, tych demonów które cierpiała Polska, Europa, cierpiał świat- mówił poseł nawiązując do początku dyskryminacji Żydów - Ja zawsze stanę w obronie każdej grupy, która w ten sposób będzie dyskryminowana. Osoby LGBT mijamy w sklepie, szkole, na targu, wszędzie. Tak jak inni ludzie posiadają oni prawo do szczęścia, akceptacji i miłości - mówił poseł Krawczyk.

12:15

- Jest bardzo istotna różnica między tym co może zrobić obywatel, a tym co może zrobić organ władzy - mówiła adwokat Karolina Gierdal, reprezentantka Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii i argumentowała, że uchwała ta wykracza poza kompetencje rady miasta oraz narusza zakaz dyskryminacji jak już w odniesieniu do podobnych uchwał gmin uznał Sąd Wojewódzki w Lublinie.

- Wierzę, że uchwalając uchwałę anty-LGBT nie mieliście państwo złych intencji i nie chcieliście nikogo dyskryminować. Jednak jednocześnie takie osoby jak ja, gdy słyszą zakaz ideologii LGBT to myślą Kraśnik mnie nie chce. To sygnał nie chcemy was, nie jesteście tutaj mile widziani - mówiła Mirosława Makuchowska.

- Tak jak moja koleżanka jestem święcie przekonana, że towarzyszyły radnym jak najlepsze intencje, gdy postanowiliście przyjąć to stanowisko przeciw ideologii LGBT. Natomiast dziś jest inny dzień. Wiemy już jak osoby LGBT czują gdy słyszą, że jakieś miejsce jest od nas wolne. Nie słyszymy że to ideologia, my słyszymy, że to chodzi o nas - mówiła Justyna Nakielska, reprezentantka Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii namawiając radnych do uchylenia uchwały - Możecie pokazać, że Kraśnik jest domem dla wszystkich i to nie jest zmiana tradycji, to jest tradycja, tego miejsca, całej Polski. Dawniej mniejszości narodowe, etniczne religijne to właśnie w Polsce znajdowały miejsce schronienia. ( ...) W Kraśniku czy państwo chcą czy nie chcą są osoby LGBT i one stąd wyjadą, bo będą w Kraśniku czuć się niebezpiecznie

12:55
Cezary Nieradko wręczył na ręce Przewodniczącej Rady Miasta Kraśnik 400 podpisów mieszkańców Kraśnika, którzy podzielają jego zdanie o konieczności uchylenia uchwały anty-LGBT.

- Kraśnik traci wizerunkowo, Kraśnik traci gospodarczo. Co zostawimy przyszłym pokoleniom? - pytał Cezary Nieradko, który odniósł się także do oskarżenia jakie padały podczas sesji w jego imieniu dotyczących m.in. dyskryminacji w jednej z miejskich aptek.

- Ojciec dusił własne dziecko bo jest gejem, czy damy na to pozwolenie? - pytał Cezary Nieradko nawiązując do zdarzenia jakie miało miejsce w naszym kraju.

- Słucham tej sesji i momentami chce mi się płakać - mówiła Jadwiga Kmieć mieszkanka Kraśnika, która nawoływała do szacunku - Tu nie ma ideologii tu tylko złe uchwały krzywdzą obywateli. Zastanówcie się radni co robicie(...) My chcemy wszyscy tutaj żyć

13:07

- Staramy się uzyskać informacje o prawnej podstawie działań Norwegii, kto stwierdził, że w Kraśniku doszło do naruszeń - mówił mieszkaniec Kraśnika, przedstawiciel Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

13:10
- Skąd się wzięła ta uchwała? To nie wymyślił pan Albiniak. To przyszli do niego mieszkańcy z prośbą, by zareagować na agresję ludzi ze środowiska LGBT - mówi mieszkanka Kraśnika i dodawała, że zachowania środowiska LGBT są nieodpowiednie, zakłócają spokój, a w Kraśniku jest miejsce dla wszystkich, również dla katolików, dla swobodnego modlenia się i wyzywania "od moherowych beretów".

13:20
- Mam w rodzinie trzy pary homoseksualne - mówiła radna Angelika Marcinkowska i wyznała, że po rozmowach z członkami jej rodziny, którzy powiedzieli jej wyraźnie, że przez podjęcie takiego stanowiska "wy nas dyskryminujecie, nie mamy po co wracać do Kraśnika". - Mnie osobiście właśnie ta uchwała dotknęła.

Radna odniosła się także do zarzutu wprowadzania do szkół tzw. latarników - Nie ma takich sytuacji i nigdy nie było!

13:25
Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, wyznał na sesji, że sam ma problemy zdrowotne, za które może być dyskryminowany, dlatego apeluje o poznanie środowiska LGBT zanim go ocenimy.

Burmistrz Wojciech Wilk zabrał głos na koniec dyskusji

- Tą uchwałę traktuje jako wyraz poglądów radnych a nie prawo miejscowe - mówił burmistrz.

Burmistrz zaznaczył, że nie wprowadził żadnych ograniczeń czy dyskryminacji dla środowiska LGBT.

Głosowanie radnych w sprawie uchylenia uchwały anty-LGBT

Radni przystąpili do głosowania nad uchyleniem uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”.

Wyniki głosowania:

  • głosy za - 9
  • głosy przeciw - 11
  • głosy wstrzymane - 0

Uchwała uchylająca uchwałę „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową” nie została podjęta.

****
Uchwała o Samorządowej Karcie Praw Rodziny została wycofana z porządku obrad. Szczegóły dotyczące uchwały 5G podamy w oddzielnym artykule.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z sesji Rady Miasta Kraśnik. W porządku obrad m.in. uchylenie uchwały anty-LGBT [RELACJA] - Kraśnik Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto