Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyszukiwarka grobów na cmentarzu parafialnym w Kraśniku już działa. Sprawdź, jak znaleźć miejsce pochówku bliskich

Katarzyna Puczyńska
zdjęcie archiwalne/ Katarzyna Puczyńska
Na stronie parafii pw. WNMP w Kraśniku uruchomiono internetową wyszukiwarkę grobów. Każdy użytkownik może znaleźć dokładną lokalizację miejsca pochówku swoich bliskich czy znajomych po imieniu, nazwisku, dacie zgonu wiernego lub podając numer jego grobu.

Kraśnicka nekropolia rozrasta się w bardzo szybkim tempie.

- Cmentarz parafialny w Kraśniku, liczący sobie już ponad 180 lat, powstał w 1839 r. jest chyba największym cmentarzem w powiecie kraśnickim. Mimo tego do niedawna nie posiadał powszechnie dostępnej ewidencji, a jedynie podział na sektory, choć ewidencja taka prowadzona jest na cmentarzu komunalnym - informuje dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik.

Od początku tego roku nowy zarząd inwentaryzował i fotografował wszystkie grobowce. W wyniku tych prac powstała mapa cmentarza z podziałem na sektory, udostępniona w internecie. Teraz odnalezienie interesującego nas miejsca pochówku jest bardzo proste.

Link do wyszukiwarki: Wyszukiwarka grobów na cmentarzu parafialnym w Kraśniku

Uwagi o działaniu wyszukiwarki:

  1. Wyszukiwarka nie zwraca uwagi na wielkość liter i polskie znaki diakrytyczne. W przypadku wpisania w polu nazwisko np. wisniewski nazwisko "Wiśniewski" zostanie odnalezione.
  2. Wyszukiwarka odnajduje ciągi znaków w całym wyrażeniu np: jeśli wpiszemy kow w polu nazwisko, w wynikach otrzymamy zarówno nazwisko "Kowalski" jak i "Jankowska".
  3. Wyszukiwarka nie znajdzie pochowanych, jeśli wypełniając pola zamienimy imię z nazwiskiem.
  4. Pola wyszukiwania są opcjonalne. Nie musimy wpisywać na raz w polach wyszukiwania nazwiska, imienia, daty i numeru grobu.
  5. Im większa liczba wprowadzonych danych tym wyniki są bardziej zawężone ponieważ warunki wyszukiwania muszą być jednocześnie spełnione.
  6. Baza danych w większości opiera się na danych odczytanych z nagrobków. Niektóre daty lub ich części na nagrobkach są nieczytelne lub podany jest tylko rok, w takich przypadkach nieznane części daty zastąpione zostały znakiem "X". Kiedy podajemy pełną datę, a w bazie danych występuje data przybliżona, grób prawdopodobnie nie zostanie odnaleziony. Można wtedy próbować poszukiwań "od daty" i "do daty".
  7. Klikając na numerze grobu w wynikach wyszukiwania, można przejść do szczegółów, gdzie zostaną wyświetlone dane pozostałych osób pochowanych w wybranym grobie, jak również zdjęcie grobu i pozycja na mapie.
  8. Do wyników wyszukiwania można powrócić z widoku szczegółów naciskając przycisk Powrót do wyników wyszukiwania.
  9. W przypadku zauważenia błędów lub chęci uzupełnienia danych osób pochowanych prosimy o kontakt z zarządem cmentarza.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto