Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe muzeum we Włodawie nabiera blasku po remoncie i szykuje się do otwarcia. Turyści mogą już tu zajrzeć. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Włodawa – Muzeum – Zespół Synagogalny, wielka synagoga, sala modlitw, widok z górnego babińca. fot.
Włodawa – Muzeum – Zespół Synagogalny, wielka synagoga, sala modlitw, widok z górnego babińca. fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wnętrza trzech budynków muzealnych Zespołu Synagogalnego we Włodawie pachną jeszcze farbą i lśnią czystością po zakończonych pracach remontowo-konserwatorskich. Wkrótce w odnowionych muzealnych salach wystawienniczych prezentować się będą niepowtarzalne ekspozycje, które będą mogli oglądać nie tylko mieszkańcy Włodawy, ale również turyści.

- Całość przeprowadzonych prac niezwykle nas cieszy i pobudza do dalszego działania. Obecnie czekamy na nowe zestawy wystawiennicze, dzięki którym nasze ekspozycje będą odpowiednio zaprezentowane. Stare nie nadają się niestety do użytku. Turyści mogą już do nas zajrzeć na długi majowy weekend. Do obejrzenia będą czasowe wystawy prezentowane w sali ekspozycyjnej dawnego domu pokahalnego. Oficjalne otwarcie planujemy przed wakacjami po nowym zaaranżowaniu wnętrz wielkiej i małej synagogi - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie.

Remont muzealnych wnętrz tego niezwykłego kompleku trwał prawie 2 lata

Prace remontowe prowadzone były pod nadzorem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kilka lat wcześniej udało się również odnowić budynki z zewnątrz - dzięki temu odzyskały swój niepowtarzalny blask. Niewątpliwie też atrakcyjności dodają nasadzenia otaczające wszystkie obiekty.

W ramach projektu remont przeszły wnętrza Wielkiej i Małej Synagogi oraz Dom Pokahalny zabytkowego Zespołu Synagogalnego. Wymieniono instalacje i wewnętrzne drzwi w każdym budynku, wyremontowane zostały sale wystawiennicze. Renowację przeszły zabytkowe polichromie w Małej Synagodze. Wyremnotowane zostały pomieszczenia administracyjne i socjalne oraz zagospodarowane tereny zielone. Zostały też przeprowadzone prace remontowo-budowlane mające na celu przywrócenie zabytkom unikalnego charakteru oraz zakupiony sprzęt i wyposażenie w celu przystosowania obiektów do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej.

Ważnym celem prac renowacyjnych jest także udostępnienie nowych powierzchni osobom zwiedzającym ekspozycje muzealne oraz zespołu synagogalnego osobom niepełnosprawnym o różnym stopniu niepełnosprawności.

Jak podkreśla dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk na mieszkańców I turystów czeka szereg atrakcji, które aktualnie przygotowuje muzeum.

- Już 20 maja zapraszamy wszystkich na Dzień Muzealnika. Natomiast 24 czerwca organizujemy, jak co roku, Sobótki Poleskie. Przygotowujemy się też do XXIII Festiwalu Trzech Kultur - o szczegółach będziemy informować po otrzymaniu pieniędzy na ten cel z ministerstwa - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk.

Muzeum we Włodawie realizuje też szereg ciekawych projektów

Jednym z nich jest „Poleski Wóz Tradycji” to kompleksowy projekt o charakterze badawczym i artystycznym, którego głównym celem jest dokumentowanie i upowszechnianie elementów kultury tradycyjnej regionu Polesia.

Z kolei „Od chałupy do chałupy – szlakiem drewnianej architektury Polesia Zachodniego“ - to 3-letni, kompleksowy projekt zainicjowany w 2022 roku, którego głównym celem jest dokumentacja, archiwizacja i jak najszersze udostępnienie zjawisk z zakresu dziedzictwa kultury tradycyjnej jakim jest budownictwo wsi powiatu włodawskiego.

Porwadzone są też prace w ramach projektu "Getto we Włodawie zapomniana karta historii". To projekt upamiętniający historię z okresu II wojny światowej w czasie okupacji hitlerowskiej we Włodawie.

To tylko niektóre z projektów realizowanych przez Muzeum - Zespoł Synagogalny we Włodawie. Z pewnością zainteresują one zarówno miłośników historii jak i turystów.

Zobaczcie w naszej galerii jak obecnie prezentuje się po remoncie Muzeum - Zespól Synagogalny we Włodawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto