Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka, wirtualna, interaktywna encyklopedia Lubelszczyzny

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca/archiwum
Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS tworzy wraz z regionalistami encyklopedię woj. lubelskiego. Znajdziemy w niej informacje m.in. o powstaniu miejscowości, jak również rodzinnych pamiątkach i życiu kulturalnym osady.

Encyklopedia jest w trakcie tworzenia i do tej pory udało się opracować kilkadziesiąt haseł odnoszących się do miejscowości czterech gmin z regionu: Wilkołaz, Konopnica i Włodawa - gm. miejska i wiejska.

- Staramy się całościowo spojrzeć na Lubelszczyznę, dlatego w wirtualnej encyklopedii znajdą się miejscowości, które już nie istnieją, ale zapisały się na kartach historii - powiedział prof. Dariusz Słapek, pomysłodawca przedsięwzięcia i koordynator prac nad stroną główną Centrum.

W pracach nad powstawaniem bazy wiedzy o Lubelszczyźnie może zaangażować się każdy. Strefa regionalisty na stronie internetowej daje możliwość forum wszystkim, którzy są zaangażowani w badanie dziejów, tych z odległej przeszłości i współczesnej.

- To forum, żeby pochwalić się co dzieje się w tych lokalnych społecznościach, np. jak funkcjonują koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe. Te informacje uciekają, jeśli umieśćmy je na stronie internetowej, która ma dużą rozpoznawalność, to możemy mówić, że łączymy przeszłość ze współczesnością, a także spajamy środowisko profesjonalnych historyków z amatorami i integrujemy regionalistów - podkreślił prof. Dariusz Słapek.

Pomimo krótkiego działania strony (od 22 stycznia) pojawiły się już pierwsze reakcje ze strony mieszkańców. W zakładce miejscowości Motycz i Konopnica aktywni regionaliści udostępnili archiwalne fotografie – jedna z nich przedstawia wnętrze typowej izby w chałupie chłopskiej.

- Apelujemy, aby dzielić się archiwami rodzinnymi, np. ważnymi postaciami historycznymi, wydarzeniami, o których poza mieszkańcami miejscowości nikt nie wie. Warto pochwalić się tym, co działo się w historii najnowszej – sięgającej XIX wieku. W tradycji rodzinnej te informacje są nośne, ale jeśli nie utrwalimy tego to zginie bezpowrotnie - zachęcił do współdzielenia się koordynator prac.

Wszystkie informacje na temat opisanych miejscowości w projekcie można sprawdzić na stronie internetowej.

Prace nad powstającą encyklopedią koordynują: prof. Grzegorz Jawor (pomysłodawca przedsięwzięcia, koordynacja prac nad Bazą miejscowości), prof. Dariusz Słapek (pomysłodawca przedsięwzięcia, koordynacją prac nad stroną główną Centrum), dr Kamil Michaluk (redakcja i bieżąca obsługa strony Centrum), prof. Wiesław Bondyra (sprawy administracyjno-finansowe).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka, wirtualna, interaktywna encyklopedia Lubelszczyzny - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto