Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego zorganizowano warsztaty archiwalne

Beata Czaplarska
fot. Kraśnicki oddział Archiwum Państwowego w Lublinie
We wtorek, 25 kwietnia, w kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego w Lublinie, zorganizowano warsztaty archiwalne.

Archiwa rodzinne są częścią polskiego dziedzictwa narodowego. Służą one bowiem nie tylko odtworzeniu historii danej rodziny, ale także fragmentu dziejów naszego kraju. Badania genealogiczne stały się szczególnie modne w XIX w., a w Królestwie Polskim w okresie zaborów nabrało szczególnego wymiaru. Rodziny zamawiały wywody i drzewa genealogiczne mające na celu podkreślenie polskości rodziny. W czasach PRL-u społeczeństwo zarzuciło i zapomniało o tej tradycji. Od jakiegoś czasu ponownie obserwuje się zainteresowanie tym tematem.

Żyjemy w czasach szczególnych – zaniku przekazu w postaci papierowej. Coraz rzadziej wysyłamy kartki okolicznościowe, listy czy nawet życzenia świąteczne. Zastępują nam je SMS-y, maile czy rozmowa telefoniczna. To swoisty znak czasu. Twórzmy więc archiwa rodzinne dla naszych potomków. Wzbogacimy w ten sposób bazę źródłową do dziejów państwa i narodu. Jednocześnie stworzymy szansę zrozumienia samych siebie. Unikalność i niepowtarzalność tych materiałów sprawia, że mają wartość nie tylko sentymentalną, ale także materialną. Na uwagę zasługuje nie tylko treść informacyjna, ale także zastosowany materiał piśmienniczy, jego forma, oprawa i techniki zdobnicze. W czasach masowej produkcji dokumentacji trudno doszukać się wyjątkowości.

Wśród archiwów prywatnych możemy wyodrębnić archiwa osobiste, rodzinne i domowe. Każde z nich ma swoją specyfikę, ale też wiele cech wspólnych, a nade wszystko przyświeca im ten sam cel – ocalić przed zapomnieniem pamięć historyczną pojedynczych osób i ich rodzin.

Przechowywanie zbiorów rodzinnych może być niejednokrotnie uciążliwe lub utrudnione. Pamiętać należy wtedy, że są archiwa, muzea i biblioteki, które mogą przejąć na siebie ciężar przechowywania tychże materiałów. Pracownicy tych placówek pomogą ocenić wartość pamiątek, w jaki sposób można je chronić, a nawet udostępniać innym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto