Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS będzie współpracował z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Dziś został podpisany list intencyjny

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Bartosz Proll/UMCS
Wspieranie przedsiębiorczości akademickiej – to cel współpracy lubelskiej uczelni z urzędem miasta i poznańskim parkiem.

– W najnowszej Strategii Lublin 2030 współpraca sektorów samorządowego, biznesowego oraz edukacji to jeden z najważniejszych obszarów naszego zainteresowania, niezbędny do dynamicznego rozwoju miast akademickich – twierdzi Mariusz Sagan, dyrektor wydziału strategii i przedsiębiorczości urzędu miasta. – Fundamentem sukcesu gospodarczego są wiedza, kreatywność i kultura przedsiębiorczości, rozwijane między innymi na uczelniach czy w firmach.

Współpraca ma pomóc w promowaniu start-upów i spin-offów tworzonych przez studentów. Jednym z jej celów jest także nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami, którzy pomogą rozgościć się na lubelskim rynku gospodarczym.

– Jestem przekonany, że nawiązana współpraca, przekładająca się na realizację prestiżowych projektów badawczo-wdrożeniowych w obszarze smart city, dodatkowo umocni akademicką i gospodarczą pozycję Lublina – stwierdził Żuk. Jak dodaje, efekty współpracy odczują również mieszkańcy miasta, bo realizowane projekty będą dotyczyły także zdrowia i edukacji.

Dlaczego Poznań?

– Poznański Park ma ogromne doświadczenie i wiedzę oraz struktury, a także europejski, globalny punkt widzenia. Transfer tych elementów do Lublina jest nam bardzo potrzebny. Można powiedzieć, że „sprowadzam” do Lublina z Poznania to, co Poznań ma najlepsze: Poznański Park Naukowo-Technologiczny – odpowiada prof. Ryszard Naskręcki, dyrektor Ecotech Complex UMCS, czyli Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku. W jaki sposób studenci skorzystają na nawiązanej współpracy? – Mam tu na myśli przede wszystkim wykorzystywanie pomysłów młodych ludzi oraz wsparcie, aby te pomysły potrafili komercjalizować i zarabiać na nich. Kolejne jest kształcenie w zakresie kompetencji miękkich, których coraz bardziej wymaga rynek pracy. Musimy przewidywać, co będzie potrzebne na rynku za kilka czy kilkanaście lat. Ostatni element to pozyskiwanie środków na wspólne przedsięwzięcia.

Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką, która posiada status jednostki naukowej. Jak twierdzi jego dyrektor, ułatwia to komunikację z uniwersytetami oraz innymi ośrodkami badawczymi.

– Kluczowe jest również miejsce miasta, bo to ono kreuje perspektywy, umożliwia zakładanie nowych inicjatyw biznesowych, a przede wszystkim dąży do utrzymania talentów, które pojawiają się na uniwersytecie, stwarza im potrzebną infrastrukturę oraz warunki do tego, żeby mogły się rozwijać. Tutaj, w Lublinie, zarówno władze uniwersyteckie, jak i władze miasta widzą potrzebę rozwoju przedsiębiorczości i innowacji. Bardzo chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami – zapewnia prof. Hieronim Maciejewski, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UMCS będzie współpracował z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Dziś został podpisany list intencyjny - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto