UKP "Fala" Kraśnik: Kraśniccy pływacy najlepsi w województwie! (ZDJĘCIA)

informacja prasowa
Drużyna z trenerem Mariuszem Kwietniewskim
Kraśniccy pływacy zwyciężyli w klasyfikacji medalowej podczas Ogólnopolskiego Drużynowego Wieloboju Pływackiego Dzieci 10-11 lat oraz Międzywojewódzkich Młodzików 12-letnich. Zawody zorganizowano w miniony weekend na pływalni Strefa H2O w Lublinie.

W lubelskich zawodach wystąpiło blisko 300 zawodników reprezentujących 18 klubów naszego województwa. W tym gronie znalazło się 27 zawodników UKP „Fala” Kraśnik: czternastu 10-ciolatków, jedenastu 11-latków oraz dwie zawodniczki 12-letnie. Nasi młodzi pływacy zdobyli łącznie aż 26 medali (11 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych) i zwyciężyli w klasyfikacji medalowej.

W rywalizacji 10-ciolatków rewelacyjnie zaprezentowała się Amelia Wysocka, która we wszystkich swoich startach (50 dowolny, 50 grzbietowy, 50 klasyczny, 100 zmienny) zdobyła złote medale i została Najlepszą Zawodniczką 10-cioletnią zawodów. Łączny wynik Amelii – 1393 pkt. powinien sklasyfikować ją w ścisłej czołówce w Polsce. Ponadto dwa medale zdobyła Milena Sosnówka (srebro na 100 m st. zmiennym oraz brąz na 50 m st. klasycznym), zaś Gabriela Surowiec zdobyła srebrny medal na 50 m st. grzbietowym.

Wśród chłopców najlepiej zaprezentował się Paweł Bucoń, który zdobył trzy złote medale (50 dowolny, 50 grzbietowy, 100 zmienny) oraz jeden srebrny (50 klasyczny). Paweł zdobywając 933 pkt. zdecydowanie zwyciężył w klasyfikacji na Najlepszego Zawodnika 10-letniego lubelskich zawodów i podobnie jak Amelia musi z niecierpliwością czekać na zestawienie ogólnopolskie. Wśród chłopców bardzo dobrze zaprezentował się również Wojciech Siekaczyński, który zdobył trzy brązowe medale na dystansach 50 m st. dowolnym, 50 m st. grzbietowym oraz 100 m st. zmiennym.

Pozostali 10-ciolatkowie: Natalia Rosińska, Julia Skibniewska, Emilia Wielgus, Anna Wąsik oraz Dawid Dzięgielewski, Patryk Mączka, Bartosz Rybak, Jan Szymula i Piotr Todys osiągali bardzo dobre wyniki i w dużym stopniu przyczynili się do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej zawodów. UKP „Fala” Kraśnik zdobywając 5381 pkt objęła prowadzenie w ogólnopolskiej klasyfikacji drużynowej (po rozegranych zawodach w 12 województwach). Ostateczne rozstrzygnięcia już za tydzień – po zakończeniu podobnych zawodów w Szczecinie, Kościerzynie i Nowym Targu.

Bardzo dobrze wypadli również zawodnicy 11-letni, którzy podobnie, jak ich młodsi koledzy wygrali klasyfikację drużynową w województwie lubelskim zdobywając 7908 pkt. Na wynik drużynowy bardzo duży wpływ mieli: Anna Wilk (Najlepsza Zawodniczka 11-stoletnia zawodów), która zdobyła dwa złote (100 m st. dowolnym i 100 m st. klasycznym) i dwa srebrne medale (100 m st. grzbietowym i 200 m st. dowolnym), Milena Machulak (III miejsce w klasyfikacji na Najlepszą Zawodniczkę 11-stoletnią) – dwa srebrne medale (100 m st. klasycznym i 100 m st. dowolnym) oraz Błażej Paszkowski (II miejsce w klasyfikacji na Najlepszego Zawodnika 11-stoletniego), który zdobył dwa złote medale (100 m st. grzbietowym oraz 200 m st. zmiennym) i dwa srebrne medale (100 m i 200 m st. dowolnym). Ponadto zespoły sztafetowe w składach: A. Wilk, M. Machulak, Lena Grabczak, Maja Ryfka oraz B. Paszkowski, Bartosz Chmiel, Karol Piłat, Rafał Wójcik zdobyły brązowe medale na dystansie 4x50 m st. dowolnym. Poza ww. zawodnikami swój wkład w sukces drużyny 11-stolatków mieli także: Natalia Michota, Gabriela Surmacz i Aniela Żuber.

W rywalizacji 12-stolatków UKP „Fala” Kraśnik miała tylko dwie przedstawicielki. Zarówno Oliwia Sosnówka, jak i Monika Marzec osiągały bardzo dobre wyniki i we wszystkich swoich startach plasowały się w pierwszej dziesiątce lubelskich zawodów.

Przed najmłodszymi pływakami UKP „FALA” Kraśnik tydzień długich oczekiwań na rozstrzygnięcia ogólnopolskie, a przed tymi nieco starszymi seria zawodów mistrzowskich w kategoriach wiekowych młodzików 13-letnich oraz juniorów.

Ogólnopolski Drużynowy Wielobój Pływacki Dzieci 10-11 lat oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 12-letnich
Tego typu zawody rozgrywane są we wszystkich województwach na przełomie maja i czerwca. Po ich zorganizowaniu wyniki przesyłane są do Polskiego Związku Pływackiego i tworzony jest ranking ogólnopolski najlepszych zawodników 10-cio, 11-sto i 12-sto letnich (za 4 starty) oraz ranking najlepszych w Polsce drużyn w tych kategoriach wiekowych.