Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze wpisany na listę UNESCO

kr
Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze wpisany na listę UNESCO
Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze wpisany na listę UNESCO archiwu/JN
Udostępnij:
Roztocze zostało wpisane na listę UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze. Decyzja ta zapadła na 31. Sesji Posiedzenia Plenarnego Programu Człowiek i Przyroda UNESCO, która odbywała się w Paryżu w dniach 17-21 czerwca.

Celem tworzenia rezerwatów jest ścisła ochrona różnorodności biologicznej i obserwacja zmian ekologicznych. W praktyce, tytuł przekłada się na wzrost popularności regionu, a co za tym idzie, rozwój turystyki.

- Z jednej strony wpisanie na listę UNESCO jest uznaniem na arenie międzynarodowej wysokich walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza z drugiej zaś daje szansę na lepszy rozwój społeczno-gospodarczy w tym skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy na ochronę dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, turystykę oraz szeroko rozumianą infrastrukturę – mówi Andrzej Tittenbrun, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztocze to pasmo niewysokich wapiennych wzgórz, ciągnące się ok. 180 km, od Kraśnika w Polsce do Lwowa w Ukrainie. W środkowej części, rzeki wypływające z Roztocza tworzą malownicze doliny z progami skalnymi. W południowej, występują skamieniałe drzewa i siarczanowe źródła mineralne. W zachodniej zaś pokryte jest lessami tworzącymi głęboko wcięte doliny. Zamieszkuje tu ok. 200 tys. osób, a odwiedza co roku ok 600 tys. turystów. Region dopiero wpisuje się na turystyczną mapę Polski i Europy.

Przypomnijmy, że w 2013 roku Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego na polecenie Ministra Środowiska rozpoczął proces nominacyjny. Przeprowadzono szeroko zakrojone konsultacje w których uczestniczyła lokalna społeczność za pośrednictwem organizacji pozarządowych, administracja samorządowa, przedstawiciele administracji zajmującej się ochroną przyrody i turystką w regionie.

Opracowano wtedy formularz krajowy Rezerwatu Biosfery po stronie polskiej liczący 325 stron, który zawiera m.in. charakterystykę biofizyczną, analizę usług ekosystemowych, opis głównych celów dla powołania Rezerwatu.
Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze po stronie polskiej obejmuje powiaty: Janów Lubelski, Zamość, Biłgoraj i Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim oraz powiat lubaczowski w woj. podkarpackim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie