Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już pewne. Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku zostanie przebudowane i zmodernizowane

kp
Miasto zyska muzeum na miarę europejską. Obecny budynek Muzeum 24. Pułku Ułanów przy ul. Piłsudskiego, ze względu na zły stan obiektu został wyłączony z użytkowania w 2014 roku. Już wkrótce zostanie on odnowiony i rozbudowany. Pojawią się nowe aranżacje ekspozycji i wystawy interaktywne. Wszystko to w ramach projektu Muzeum Lubelskiego.

Prezentacje wizualizacji i plany inwestycji omówione zostały w środę na konferencji prasowej przez dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzynę Mieczkowską, starostę kraśnickiego Andrzeja Maja, posła Wojciecha Wilka oraz radnego Sejmiku WL Marka Kosa.

- Otrzymaliśmy pierwsze miejsce w Polsce na liście rankingowej projektów w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To są środki, o które ubiegaliśmy w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego. Dla Kraśnika przeznaczymy ok 5 milionów złotych – podkreśla Katarzyna Mieczkowska dodając, że omawiany projekt przebudowy jest projektem zintegrowanym czyli część środków przeznaczonych jest na remont Muzeum Lubelskiego, a pozostała kwota na przebudowę placówki w Kraśniku.

Modernizacja budynku przy ul. Piłsudskiego przeprowadzona zostanie z zachowaniem charakteru istniejącej placówki, pod nadzorem konserwatorskim. Kubatura budynku zwiększy się ze 1010 m³ do 1629,5 m³. Muzeum zyska część piwniczną, z przeznaczeniem na magazyn oraz nowoczesne prostopadłościenne skrzydło. Więcej miejsca na ekspozycję umożliwi także zwiększenie ilości prezentowanych zabytków.

- Kombatanci mieszkający obecnie w Belgii i ich rodziny chcieliby, aby wszystkie posiadane przez nich pamiątki znalazły się w Kraśniku. Teraz będziemy mogli spełnić ich życzenia– mówi Andrzej Maj.

- W tym składzie, trzy lata temu martwiliśmy się co zrobić by to muzeum z mapy Kraśnika nie znikło. Cieszę się, że to się udało. Jestem przekonany, że po tej modernizacji miasto zyska muzeum w skali europejskiej – podkreśla Wojciech Wilk. – Tradycyjna forma pokazywania historii będzie się tutaj przeplatała z nowoczesną wystawą multimedialną.

Na nowo zaaranżowane zostaną ekspozycje: „24. Pułku Ułanów. Historia i Tradycja”, "Kraśnik na starej fotografii”, wystawa zdjęć miasta oraz wystawa etnograficzna „Kultura i sztuka ludowa regionu kraśnickiego”.
Likwidacja barier architektonicznych umożliwi zwiedzanie muzeum osobom niepełnosprawnym. Przewidziano także ułatwienia dla osób niesłyszących i niewidzących oraz wprowadzenie nowej oferty edukacyjnej dostępnej także dla dzieci już od trzeciego roku życia.

Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Prace w Lublinie zaczną się jesienią, a w Kraśniku, ze względu na większy zakres jak wymianę dachu, powinny ruszyć na wiosnę. Otwarcie muzeum dla zwiedzających planowane jest na rok 2020, w którym obchodzone będzie stulecie powstania 24. Pułku Ułanów w Kraśniku.

Na konferencji pojawił się także temat ewentualnego przejęcia kraśnickiej placówki od Muzeum Lubelskiego przez starostwo
- Kiedy trzy lata temu, wspólnie z panią dyrektor oraz ówczesnym wojewodą, a dziś posłem Wojciechem Wilkiem i radnym Sejmiku WL Markiem Kosem, szukaliśmy rozwiązania problemu siedziby muzeum pułkowego, zadeklarowałem, że po wykonaniu tej inwestycji powiat przejmie od Muzeum Lubelskiego kraśnicką placówkę, a Muzeum Regionalne oraz 24 Pułku Ułanów staną się instytucją samorządową. Ta deklaracja pozostaje aktualna – informuje Andrzej Maj.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto