Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System dopłat do ogrzewania zostanie doprecyzowany. Kto może ubiegać się o dopłatę i ile ona wyniesie? Co z odbiorcami ciepła systemowego?

OPRAC.:
PAP
PAP
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Przepisy dotyczące dopłat do ogrzewania mają zostać doprecyzowane.
Przepisy dotyczące dopłat do ogrzewania mają zostać doprecyzowane. mariakraynova/123rf
W piątek (2.09) Sejm podejmie prace nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Mają zostać doprecyzowane m.in. przepisy dotyczące gospodarstw domowych, które mogą ubiegać się o dofinansowanie. Planowane zmiany to efekt tego, że część gmin zauważała, iż liczba wpływających wniosków jest wyższa niż liczba gospodarstw domowych

Spis treści

– Dzisiaj Sejm będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami przede wszystkim z powodu wzrostu cen surowca przede wszystkim gazu i węgla, ale też pozostałych – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Projekt dotyczy zapewnienia wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i podmiotów wrażliwych poprzez pokrycie części nakładów wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania. Projekt dotyczy wsparcia odbiorców ciepła używających do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego.

Sprawdź: Jak najtaniej ogrzać dom? Węgiel, pellet, drewno, a może inny sposób?

Dla kogo dodatek do ogrzewania?

– Dofinansowanie będzie dla tego podmiotu, który dostarcza ciepło. Czyli jeżeli sami dla siebie dostarczamy ciepło, czyli kupujemy pellet, LPG, drewno, czy olej, wtedy najwięcej dostaniemy na pellet – po 3 tys. zł, tak, jak przy węglu; przy LPG – 500 zł, bezpośrednio w gminie – tłumaczyła Moskwa.

Dopłaty do ciepła systemowego

Jak wyjaśniła, jeżeli odbiorca korzysta z ogrzewania od zewnętrznego dostawcy, „wtedy ten dostawca zadba o to, żeby była odpowiednia rekompensata i żebyśmy my już dostali pomniejszony rachunek”. „Tutaj blokujemy cenę na podstawie: cena surowca, którą określił prezes Urzędu Regulacji Energetyki plus 60 proc. Na przeciętnym rachunku to będzie oznaczało, że ta podwyżka nie wyniesie więcej niż około 40 proc. – to jest do 40 proc. Ona oczywiście może być niższa. I my już jej na rachunku nie będziemy widzieć” – powiedziała.

Jak dodała, odbiorca końcowy, jeżeli mieszka w bloku i korzysta z ciepła systemowego, będzie miał rachunek obniżony, „a spółdzielnia i odpowiednio ciepłownia ten cały system rekompensat i dopłat zapewni”. „Jednocześnie tutaj nie musimy się obawiać o sytuację finansową ciepłowni – nie ponoszą żadnych kosztów – dostaną wyrównanie tej różnicy. Czyli jeżeli kupiły drożej gaz, drożej węgiel dostaną dopłatę tej różnicy, która będzie stanowiła te 60 proc. prognozowane” – wskazała.

Czytaj także: Ten dokument jest potrzebny, żeby kupić węgiel od PGG

Zmiany w ustawie wyeliminują nadużycia przy składaniu wniosków o dopłaty

Szefowa MKiŚ przekazała, że resort razem z samorządami pracuje nad eliminacją nadużyć w zakresie składania wniosków dot. dofinansowania. Jak mówiła, niektóre gminy zauważały, że liczba wpływających wniosków jest wyższa niż liczba gospodarstw domowych. „W ustawie znajdzie się zapis doprecyzowujący – jedno gospodarstwo domowe, to jeden adres. Niekoniecznie kocioł” – wskazał. Jak dodała, „jedno mieszkanie, jeden adres, jeden dodatek 3 tys. zł”.

Dopłaty do ogrzewania – ważne terminy

Minister Moskwa poinformowała, że wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 listopada w swojej gminie osobiście lub elektronicznie. W przypadku węgla gmina ma czas do 60 dni na wypłatę dodatku; do 30 dni w przypadku pozostałych źródeł ciepła.

Dopłata dla wytwórców ciepła i ustalona cena dla odbiorców ciepła systemowego

Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, oraz dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego.

W obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego, projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła – tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą – na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata, wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: System dopłat do ogrzewania zostanie doprecyzowany. Kto może ubiegać się o dopłatę i ile ona wyniesie? Co z odbiorcami ciepła systemowego? - RegioDom.pl

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto