Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowa premiera filmów nagrywanych w Urzędowie już we wtorek na Youtubie!

oprac. SM
materiały organizatorów
Dzięki inicjatywie Przemysława Chruścielewskiego, montażysty i wykładowcy łódzkiej „Filmówki” w tym roku zorganizowano warsztaty filmu dokumentalnego „Filmowa Droga do Urzędowa”. W sierpniu malownicza miejscowość Urzędów zmieniła się w filmowe miasteczko. Efektem warsztatów są trzy filmy: "Bohater", "Życie pozagrobowe" oraz "Ziemia i Słońce". Ich światowa premiera już we wtorek o godz. 15.00 na kanale Youtube. Zapraszamy do obejrzenia!

Warsztaty rozpoczęły się na początku sierpnia br. Spośród kilkuset zgłoszeń z całej Polski – na podstawie nadesłanych scenariuszy, organizatorzy wyłonili 9 osób. Opiekę nad uczestnikami objęli absolwenci Szkoły Wajdy - doświadczeni twórcy filmowi : Jakub Cuman, Łukasz Borowski, Marcin Filipowicz, Marcin Janos - Krawczyk, Przemysław Chruścielewski i Artur Rej.

Przez jedenaście dni młodzi adepci sztuki filmowej poznali tajniki pracy dokumentalisty, poszerzając zarówno teoretyczną jak i techniczną stronę warsztatu.

Początkowym założeniem miała być realizacja filmu dokumentalnego o uczestnikach XVI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii, jednak wyjątkowość Urzędowa dostarczyła cały wachlarz barwnych postaci i potencjalnych bohaterów filmowych.

Efektem pracy są trzy filmy: „Bohater”, "Życie pozagrobowe" oraz "Ziemia i Słońce". Światowa premiera filmów odbędzie się 25 grudnia o godzinie 15:00 na kanale Youtube Droga do Urzędowa - oficjalny kanał na Youtube.com.

"Ziemia i Słońce" - zobacz warsztaty filmu dokumentalnego

"Bohater" - zrealizowany przez Almę Asuai, Olgę Winiarczyk i Marcina Kasicę – pod okiem Jakuba Cumana i Artura Reja. Film opowiada o perypetiach ekipy filmowej poszukującej bohatera. Pomaga jej w tym jeden z mieszkańców – Tadeusz Dąbrowski. Efekty tych poszukiwań są niezwykle zaskakujące. Twórcy w zabawny sposób ukazują nam, iż prawdziwy bohater jest często ukryty i skromny.

„Życie pozagrobowe” - zrealizowany przez Marikę Prętkiewicz, Adama Waliszewskiego i Piotra Flisiuka , pod okiem Marcina Filipowicza i Przemysława Chruścielewskiego. Miejscowy grabarz - pan Eugeniusz Jaworek, tuż po zamknięciu bram cmentarza - zabiera widza na krótki spacer... na krótki spacer po swoim życiu. Niezwykle sugestywny i wzruszający obraz pozwala nam odnaleźć odpowiedź na pytanie: jak żyć z godnością.

„Ziemia i Słońce” - zrealizowany przez Annę Chruścińską, Magdę Parol, Michała Pajka, Daniela Ziarę pod okiem Marcina Janosa- Krawczyka i Przemysława Chruscielewskiego. Film z udziałem Marioli i Józefa Baranów uświadamia nam harmonię otaczającego nas świata i pokazuję jak ważną rzeczą w jego porządku jest miłość.

Patronat nad warsztatami objęli: Szkoła Wajdy, „Stowarzyszenie Film 1,2”, Polskie Stowarzyszenie Montażystów, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Projekt został zrealizowany przy współpracy Centrum Wolontariatu w Kraśniku, a współfinansowany dzięki Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Doskonałe warunki do pracy zapewnił uczestnikom Józef Baran udostępniając swoje gospodarstwo agroturystyczne – „Józiowa Zagroda”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto