Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia ze sztucznej inteligencji to nie science fiction. Katolicki Uniwersytet Lubelski otwiera nowy kierunek

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Fot. Łukasz Kaczanowski/archiwum
Przekazanie praktycznych umiejętności programistycznych związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji – to główny cel przyświecający władzom KUL, które otwierają nowy kierunek studiów. Będą go realizować od października.

Drzwi do poznania tajników sztucznej inteligencji zostaną otwarte dla 36 chętnych do podjęcia studiów. Według kadry, która ma uczyć adeptów, ta dziedzina nauki jest przydatna w konkretnych aspektach życia codziennego.

– Podam to na przykładzie bardzo pożytecznej diagnostyki medycznej. Już dzisiaj na podstawie zebranych informacji o pacjencie program komputerowy jest w stanie dokonać diagnozy, która w większości przypadków okazuje się lepsza od tego, co przewidzi specjalista lekarz mający te same co komputer informacje. Obecnie to funkcjonuje tak, że lekarz używa programu komputerowego, który poddaje mu pod rozwagę określoną propozycję i jest to jeszcze weryfikowane przez człowieka. Widzimy jednak, że statystycznie propozycja komputera wielokrotnie okazuje się lepsza niż propozycja człowieka – przekonuje prof. Piotr Kulicki z Katedry Podstaw Informatyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Czy sztuczna inteligencja jest więc zagrożeniem dla człowieka? Według naukowca - nie.

– Tego rodzaju obawa jest jednak na wyrost, ponieważ obecna przewaga tych programów komputerowych jest wyłącznie odcinkowa. Z całą pewnością dzisiaj nie ma zagrożenia ze strony maszyn, które byłyby w stanie funkcjonować jak człowiek – dodaje Kulicki.

Kierunek Sztuczna inteligencja ma być połączeniem kilku dziedzin nauki: informatyki, filozofii, psychologii i kognitywistyki (nauka o poznaniu). Jego absolwenci mają być przygotowani do podjęcia pracy jako programiści i specjaliści w zakresie projektowania systemów inteligentnych, a także oceny ich przydatności.

KUL to druga uczelnia w Polsce (po Politechnice Poznańskiej), która ma w ofercie studiowanie sztucznej inteligencji jako odrębnego kierunku studiów pierwszego stopnia. Kierunek jest też dostępny na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Częstochowskiej, jednak wyłącznie na drugim stopniu. Sztuczną inteligencję można wybierać również jako specjalność na istniejących wcześniej kierunkach, m.in. na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi i Politechnice Gdańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studia ze sztucznej inteligencji to nie science fiction. Katolicki Uniwersytet Lubelski otwiera nowy kierunek - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto