Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan wyjątkowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek rządu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Fot Arkadiusz Gola
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Wniosek rządu musi jeszcze zostać poparty przez parlament.

- Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Stan wyjątkowy. Decyzję podejmie Sejm

Po podpisaniu przez prezydenta rządowego wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego, trafi od do parlamentu.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w rozmowie z PAP, że gdy prezydent podpisze dokument, ma 48 godzin na przesłanie go do izby niższej parlamentu. - A Sejm niezwłocznie nad tym się zbierze i może to być w piątek lub w poniedziałek – mówił.

Były sojusznik PiS Jarosław Gowin podkreślił, w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że jest zaskoczony decyzją rządu ws. wprowadzania stanu wyjątkowego.

Podkreślił, że „nie widać żadnych powodów, dla których stan wyjątkowy miałby być wprowadzony”. - Nie wykluczam jednak, że rząd dysponuje jakąś wiedzą, która uzasadnia ten wniosek – mówił, dodając, że służby mogą mieć informacje o możliwych zagrożeniach.

Zdaniem lidera Porozumienia, jeśli tak jest, to rząd powinien zwołać niejawne posiedzenie Sejmu i podzielić się tą wiedzą z opozycją. - Wtedy ponad podziałami rząd-opozycja możemy podjąć naprawdę przemyślana decyzję. W przeciwnym wypadku wszystko będzie wyglądać na grę strachem uprawianą przez rząd – mówił były wicepremier.

Z kolei Paweł Kukiz przyznał w rozmowie z PAP, że ws. poparcia dla stanu wyjątkowego nie podjął decyzji, ale nie mieści się to w porozumieniu jego formacji, które zawarł z PiS.

Dodał, że potrzebna jest debata sejmowa choćby po to, żeby wyjaśnić „różnego rodzaju wątpliwości, zobaczyć skalę, bo przecież obostrzenia mogą mieć różny stopień i jakich konkretnych obszarów będzie dotyczyło”. - Jeśli opozycja będzie miała taką siłę przekonywania, żeby nie wprowadzać tego stanu, będzie miała takie argumenty, które spowodują, że przyznam im rację - to zagłosuje tak, jak uważam za stosowne - podkreślił lider Kukiz’15, dodając, że zdaje sobie sprawę z tego, iż zagrożenie zewnętrzne to bardzo poważna sprawa.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał z kolei, że „to jest pokazanie ogromnej słabości funkcjonowania państwa, jeżeli grupka osób na granicy powoduje wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego”. - Nieużycie wszystkich środków i sił pokazuje słabość i rozgardiasz w państwie i nieumiejętność zarządzania – mówił w Polsat News.

Polityk stwierdził, że głosowanie nad ustawą będzie miało jedynie „wymiar symboliczny". - Konfederacja zadeklarowała, że poprze po raz kolejny PiS w jego propozycjach. Głosy tej partii dają im bezpieczną większość - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Były lider PO Grzegorz Schetyna przekazał natomiast, że na razie nie ma decyzji jego ugrupowania ws. głosowania w Sejmie. - Chcemy informacji przede wszystkim, jak ta sytuacja na granicy wygląda, jakie są zagrożenia, bo przecież to, co dzieje się na polskiej granicy, można było przewidzieć – mówił na antenie RMF FM.

Kamiński: Nasze działania spotkały się ze zrozumieniem i wsparciem lokalnych władz

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że w oczekiwaniu na decyzję prezydenta spotkał się z włodarzami miejscowości przygranicznych, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Wówczas ,wraz z komendantami głównymi Policji i Straży Granicznej przekazał informację nt. rozporządzenia wykonawczego, które jeszcze dziś zostanie opublikowane. - Nasze działania spotkały się ze zrozumieniem i wsparciem lokalnych władz. Podejmujemy je wyłącznie w interesie bezpieczeństwa naszych obywateli, w tym przede wszystkim właśnie mieszkańców miejscowości przygranicznych. Szczegóły przedstawimy na planowanej konferencji prasowej – stwierdził Kamiński.

Prezydent spotkał się ze służbami

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Spraw Zagranicznych Zbigniewem Rauem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim, Szefem BBN Pawłem Solochem oraz Wiceministrem Spraw Zagranicznych Marcinem Przydaczem – informowała Kancelaria Prezydenta
 
Jak dodano, spotkanie było poświęcone omówieniu bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na granicy państwowej między Polską a Białorusią.

Na konferencji prasowej po spotkaniu poinformowano, że rząd, w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej chce wprowadzenia stanu wyjątkowego na 30 dni w części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. W tej sprawie został skierowany wniosek do prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w woj. lubelskim. (…) Chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy – przezkazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku, czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcje.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Straż Graniczna informuje, że przy przejściu granicznym w Usnarzu Górnym, po stronie białoruskiej koczuje 24 lub nieco więcej migrantów z Bliskiego Wschodu. Z kolei Fundacja Ocalenie, która jest na miejscu twierdzi, że przy granicy znajdują się 32 osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan wyjątkowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek rządu - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto